3. apríl 2020. Richard. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Kreditná či debetná karta? Rozdiel medzi nimi je veľký

Ján Beracka Ján Beracka Ján Beracka  24.6.2015 24.6.2015  

Platobnú kartu má dnes v peňaženke väčšina Slovákov a jej používanie považuje za samozrejmosť. Samotné karty sa od seba na prvý pohľad zásadne nelíšia, no hoci vyzerajú podobne, fungovať môžu úplne inak. Preto je dobré vedieť, čo je čo.

 

Najbežnejším typom platobných kariet k bankovým účtom sú karty debetné a kreditné karty. Medzi Slovákmi dominujú debetné karty k bežným účtom. Takáto karta umožňuje klientovi banky prístup k vlastným peniazom.

Na druhej strane kreditná karta je prostriedok, pomocou ktorého klienti čerpajú takzvaný revolvingový úver. Takýto úver je založený na tom, že sa neustále obnovuje a jeho čerpanie aj splácanie prebieha v opakujúcich sa cykloch. Zákazník, ktorý platí pri pokladni kreditnou kartou, teda v danom okamihu nemíňa vlastné prostriedky ako pri platení debetnou kartou, ale nákup hradí z úveru, ktorý mu banka neustále poskytuje. Vlastnými prostriedkami potom v dohodnutom režime spláca takto poskytnutý úver.

V praxi to teda vyzerá tak, že klient si s bankou dohodne úverový rámec, teda výšku prostriedkov, ktoré môže klient banky v rámci takéhoto úveru čerpať. Taktiež sa klient s bankou dohodne na tom, ako bude prostriedky, ktoré si požičal, splácať. Banka sa s klientom dohodne, že napríklad ku konkrétnemu dňu v jednom mesiaci splatí určitý podiel z požičaných prostriedkov. Na základe takejto dohody teda klient k stanovenému termínu nemusí splatiť celú dlžnú sumu, nesplatená suma sa však následne úročí.

„Debetná karta umožňuje klientovi banky prístup k vlastným peniazom.“

Na rovnakom princípe ako kreditné karty fungujú charge karty. Držiteľ takejto karty rovnako čerpá úver, rozdiel oproti kreditnej karte je však v tom, že banka k stanovenému termínu žiada splatenie celej dlžnej sumy. Funguje to ako otvorený účet v bare, na ktorý si môžu hostia celý večer objednávať, na záver ho však musia vyrovnať celý.

„Kreditná karta je prostriedok, pomocou ktorého klienti čerpajú takzvaný revolvingový úver. Takýto úver je založený na tom, že sa neustále obnovuje a jeho čerpanie aj splácanie prebieha v opakujúcich sa cykloch.“

Uprednostniť kreditnú či charge kartu pred debetnou kartou sa oplatí napríklad klientom, ktorí majú výrazné časové rozdiely v príjmoch a výdavkoch. Majiteľ kreditnej karty má prostriedky k dispozícii napríklad celý mesiac, hoci peniaze, ktorými svoj úver splatí, zarobí až ku koncu tohto mesiaca. Ak by klient vlastnil v tejto situácii debetnú kartu, nesúlad medzi príjmami a výdavkami by bol problém, keďže na začiatku mesiaca by mu prostriedky chýbali.

„Držiteľ tzv. charge karty rovnako čerpá úver, rozdiel oproti kreditnej karte je však v tom, že banka k stanovenému termínu žiada splatenie celej dlžnej sumy. Funguje to ako otvorený účet v bare, na ktorý si môžu hostia celý večer objednávať, na záver ho však musia vyrovnať celý.“

Aj debetné karty k účtom dokážu čiastočne riešiť nesúlad príjmov a výdavkov. Banky totiž  revolvingový úver poskytujú aj k účtom s debetnou kartou. Klientom povoľujú prečerpanie účtu a to je druh revolvingového úveru. Klient môže ísť na svojom účte jednoducho do mínusu. Banka mu môže poskytnúť pár dní na bezplatné splatenie a následne sa začne dlžná suma úročiť. Práve vlastné prostriedky spolu s povoleným prečerpaním tvoria na debetnej karte disponibilný zostatok, teda sumu, ktorú môže klient minúť. 

„Uprednostniť kreditnú či charge kartu pred debetnou kartou sa oplatí napríklad klientom, ktorí majú výrazné časové rozdiely v príjmoch a výdavkoch.“

Foto: Stockfresh

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow