19. január 2021. Drahomíra. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Obľuba študijných pobytov v zahraničí rastie, Slováci a Česi si na vzdelanie svojich detí požičiavajú stále častejšie

Unicredit Unicredit  26.7.2017 26.7.2017  

Jazykové študijné pobyty sú medzi mladými Slovákmi a Čechmi stále populárnejšie. Ponúkajú príležitosť zlepšiť sa v jazyku, naučiť sa hospodáriť s peniazmi aj poznávať cudzie kultúry. Pri vybavovaní pobytov ale musia siahnuť hlboko do vrecka, polročný pobyt za oceánom stojí tisíce eur. Študijné pobyty mnohokrát financujú rodičia, ktorí ale často nemajú k dispozícii dostatok prostriedkov. Vďaka výhodným podmienkam využíva stále viac klientov na ich financovanie spotrebiteľské pôžičky.

 

Dlhodobé jazykové pobyty sú efektívnym spôsobom, ako potomkom zabezpečiť intenzívnu výučbu cudzieho jazyka a zároveň možnosť poznávať svet. „Slováci i Česi vyrážajú na jazykové pobyty stále častejšie, v tomto roku evidujeme oproti minulému roku zvýšený záujem. Pokiaľ sa študenti naozaj chcú naučiť jazyk, je vhodné využiť dlhodobé pobyty, napríklad na pol roka. Vyraziť na ne môžu trebárs po ukončení strednej školy a pred nástupom na vysokú sa zdokonaliť v cudzom jazyku,“ hovorí Vítězslav Bican, výkonný riaditeľ jazykovej agentúry Channel Crossings, ktorá pobyty sprostredkováva.

Za polročné pobyty záujemcovia zaplatia často viac ako 7 tisíc eur

Medzi obľúbené destinácie dospievajúcich patrí USA, Kanada, Austrália a Veľká Británia. Ide však o nákladnú záležitosť, nie každý rodič si taký výdavok môže bez pôžičky dovoliť bez toho, aby zaťažil rodinný rozpočet. Mnohí z nich nechcú použiť všetky úspory a radšej volia na financovanie napríklad polročného jazykového kurzu v zahraničí možnosť pôžičky. Cena takého kurzu sa totiž môže priblížiť aj k hranici osem tisíc eur. Náklady na ročný pobyt sú ešte vyššie. Odvíja sa hlavne od krajiny, intenzity kurzu a spôsobu ubytovania.

„V Austrálii za polrok zaplatia študenti v priemere 7 500 eur. Okrem toho je potrebné myslieť aj na výdavky za letenky, stravovanie a vreckové. Celkovo tak môže byť študijný pobyt citeľným zásahom do rodinného rozpočtu, využitie úveru na jazykový pobyt pre dospievajúce deti tak nie je u našich klientov výnimkou,“ uvádza Zuzana Ďuďáková, hovorkyňa spoločnosti UniCredit Bank. Lacnejšou možnosťou je vyslať dieťa na Maltu. Obľúbená európska destinácia ponúka šesťmesačné kurzy za zhruba tretinovú cenu. Jedným zo spôsobov, ako ušetriť, je aj ubytovanie v hostiteľskej rodine - okrem úspory peňazí dieťa zostane v kontakte s lokálnym jazykom aj mimo vyučovania.

Koľko stoji polročný jazykový kurz

Aj napriek vysokým nákladom záujem o kurzy nepoľavuje, naopak. Mnohí záujemcovia ale nezvládajú pokryť náklady z vlastných úspor, na pobyty si preto čím ďalej tým častejšie požičiavajú. „Slováci i Česi si uvedomujú, že vzdelanie detí je jednou z najdôležitejších investícií, preto sú čím ďalej tým častejšie ochotní si potrebné financie od banky požičať. Rodičia vedia, že získané skúsenosti a praktické jazykové znalosti budú pre ich deti vždy výhodou v priebehu štúdia a predovšetkým plusom v prvom zamestnaní,“ hovorí Zuzana Ďuďáková.

S financovaním jazykových pobytov pomôže PRESTO Pôžička

Dlhodobé cesty do zahraničia je vhodné premyslieť s predstihom a pravidelne si odkladať menšie čiastky, z ktorých postupne našetríte na vzdelávacie kurzy. Pokiaľ práve nemáte dostatočné rezervy na pokrytie nákladov na jazykové kurzy, môže byť riešením PRESTO Pôžička na čokoľvek od UniCredit Bank. PRESTO Pôžička ponúka úrokové sadzby už od 5,6 %. Požičať si môžete napríklad 7 700 eur na 84 mesiacov so splátkou 111,02 eur mesačne pri úrokovej sadzbe 5,6 % p.a. a RPSN 5,95 %.

Šesť tipov UniCredit Bank: Ako pri štúdiu v zahraničí na financie

  1. Neplaťte za výber doma ani v zahraničí. Než vycestujete, zriaďte si účet s výbermi zdarma. S U kontom od UniCredit Bank vyberáte zadarmo na celom svete a pri platení máte vždy najvýhodnejší kurz.
  2. Karta sa v cudzine obvykle vyplatí viac ako hotovosť. Vezmite si so sebou najlepšie dve karty, ideálne debetnú a kreditnú.
  3. Stanovte si mesačný rozpočet a snažte sa ho dodržať. Náklady na život v cudzine sú vysoké a utratiť všetky úspory hneď na začiatku sa nevypláca. Buďte rozvážni a majte prehľad o všetkých finančných výdavkoch.
  4. Nájdite si prácu, privyrobte si a získajte záznam do životopisu. Brigáda sa dá často zohnať aj priamo v škole, napríklad v knižnici alebo kancelárii.
  5. Uschovajte si hotovosť aj jednotlivé karty na rôznych miestach. V prípade straty či krádeže tak budete mať istotu, že nezostanete úplne bez peňazí.
  6. Nezabudnite na cestovné poistenie na celú dobu pobytu. Prípadné úrazy či spôsobené škody sa môžu poriadne predražiť.

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow