20. apríl 2018. Marcel. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

SVET MÁ REKORDNÝ POČET SUPERBOHÁČOV, TECHNOLÓGIE SÚ HLAVNÝCH ZDROJOM ICH BOHATSTVA

zdroj: J&TBanka  15.3.2017 15.3.2017  

Počet dolárových miliardárov vo svete minulý rok narástol o 69 na rekordných 2257. Ich celkové bohatstvo sa zvýšilo o 16 percent na osem biliónov dolárov, čo predstavuje približne 95-násobok veľkosti slovenskej ekonomiky. Vyplýva to z prieskumu Hurun Global Rich List 2017. Aké ďalšie výsledky z neho vyplynuli?

Za ostatných päť rokov narástol celkový počet miliardárov o 55 percent. Ich podiel na celosvetovom bohatstve sa za toto obdobie zvýšil zo siedmych percent globálneho HDP na 10,7 percenta a je väčší ako ekonomika akejkoľvek krajiny s výnimkou Spojených štátov a Číny. Najviac dolárových miliardárov žije v Ázii- až 1038. Najmenej v Afrike a Oceánii- po 28. V Európe ich je 486.

Aspoň jedného miliardára má 68 krajín sveta. Najviac superboháčov pochádza z Číny- až 609 a za ostatný rok sa ich počet zvýšil o 41. Druhé miesto patrí USA s 552 boháčmi, čo je medziročne o 17 viac. Z týchto dvoch štátov pochádza viac ako polovica svetových miliardárov. Na tretie miesto sa vyšvihlo Nemecko vďaka 33-percentnému medziročnému nárastu počtu bohatých na 109, ktoré predbehlo Indiu, kde ich počet klesol o 10 percent na rovných 100. Zo stredoeurópskeho regiónu Slovensko podľa reportu nemalo v minulom roku žiadneho miliardára podobne ako Maďarsko, Poľsko ich má troch a Česká republika štyroch.

Mestom s najväčším počtom miliardárov je po druhý krát v rade Peking, ktorý ich má 94, čo je však o šesť menej ako pred rokom. New Yorku patrí druhé miesto s 86 miliardármi, keď ich medziročne ubudlo deväť. Na treťom mieste sa umiestnil Hong Kong s 72 miliardármi vďaka nárastu o sedem boháčov, čím predbehol Moskvu, kde ich počet klesol o sedem na 59. Najviac miliardárov pribudlo v čínskom Shenzene až 16 a ich počet sa posunul na 62. V top desiatke miest s najväčším počtom miliardárov je až päť čínskych miest.

Aspoň jedného miliardára vytvorilo 1811 firiem. Najviac celosvetová sieť hotelov Hyatt (rodina Pritzkerovcov) potravinársky gigant Cargill (rodina MacMillanovcov) a výrobca liekov Roche- po deväť. Čína má viac miliardárov, ktorí majú svoje firmy verejne obchodované na burzách- až 428 oproti mekke kapitalizmu, Spojeným štátom s 215 boháčmi. Najväčšie firmy podľa trhovej kapitalizácie, ktoré boli založené miliardármi sú však americký Alphabet a Microsoft. Najviac miliardárov agregátne vygeneroval sektor technológií, médií a telekomunikácií –13,2 percenta. Za ním nasleduje spracovateľský priemysel s 10,5 percentami a investície s takmer 10 percentami.

Najbohatším človekom na svete ostal Američan Bill Gates s majetkom 81 miliárd dolárov s medziročným rastom bohatstva o jedno percento. Je zároveň prvým človekom na svete, ktorý vygeneroval viac ako 100 miliárd hodnoty, pričom doteraz 20 miliárd dal na dobročinné účely. Druhým najbohatším je investičný mág Warren Buffett s 78 miliardami dolárov, keď jeho majetok narástol za rok o 15 percent. Doteraz venoval 17 miliárd dolárov na charitu. Gates s Buffetom a s ďalším finančníkom Georgom Sorosom sú traja najštedrejší filantropi sveta. Svetovou trojkou je zakladateľ online obchodu Amazon Jeff Bezos so 72 miliardami dolárov, ktorého majetok narástol za rok o vyše jednu tretinu.

Až dve tretiny svetových miliardárov zbohatlo vlastným pričinením, a jedna tretina majetok zdedila. 15 percenta ľudí v klube „deviatich núl“ sú ženy. Najbohatšou z nich je Liliane Bettencourtová, dedička kozmetickej firmy L´Oreal. Takmer každý desiaty je imigrant prvej generácie. Najbohatším z nich je pôvodom Rus Sergej Brin, spoluzakladateľ technologického Alphabetu.

Hurun report pripúšťa, že svetových miliardárov môže byť až päťtisíc, keď mnohí z nich pozorne skrývajú svoje bohatstvo.

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow