19. január 2021. Drahomíra. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Tretina Slovákov nekontroluje pravidelne svoje bankové poplatky k účtu

Unicredit Unicredit  3.7.2017 3.7.2017  

Väčšina Slovákov platí mesačne za účet jednotky, niektorí ale aj desiatky eur. Tretina kontroluje poplatky na účte len občas alebo vôbec.

 

Slováci často zbytočne platia za vedenie účtu. Podľa aktuálneho prieskumu UniCredit Bank zaplatí tretina Slovákov mesačne na poplatkoch okolo piatich eur, nájdu sa ale aj takí, ktorých poplatky sa vyšplhajú k sume viac ako 20 euro. Okrem toho tretina ľudí kontroluje svoje bankové poplatky len občas alebo dokonca vôbec. Klienti pritom môžu jednoducho ušetriť, ak využívajú bezplatný účet. UniCredit Bank napríklad ponúka U konto s bezplatným vedením a výbery z bankomatov na celom svete zdarma.

Orientačný prieskum ukazuje, že Slováci ešte stále platia za bežné účty. Väčšina Slovákov ešte stále posiela svojej banke každý mesiac od 2,50 do 10 eur za základné služby. Za svoj účet pravidelne platia viac ako tri štvrtiny Slovákov (77%). Len necelá štvrtina má bezplatný účet. Stále teda prevažujú tí, ktorí za vedenie účtu platia. Takmer každý siedmy Slovák do 2,50 eur, každý tretí do päť eur, necelá štvrtina klientov dokonca mesačne až 10 Eur. Niektorí mesačne platia banke až 20 eur (2%). Jeden klient zo sto potom každý mesiac zaplatí dokonca viac ako 20 euro (1%),ukazuje orientačný prieskum.

graf: akú sumu zvyčajne slovaci platia za úcet

Tretina klientov si kontroluje poplatky na svojom účte iba občas alebo vôbec

Prekvapujúci je aj fakt, že mnoho Slovákov nekontroluje, koľko za svoj účet v skutočnosti zaplatia. Dve tretiny klientov síce majú prehľad o tom, koľko banke platia a pohyby na účte pravidelne sledujú, necelá tretina sa však o poplatky zaujíma iba občas. Nájdu sa aj takí, ktorí sa o poplatky na účte nezaujímajú vôbec (6%). Každý tretí bankový klient má iba sporadický prehľad o tom, koľko za svoj účet platí.

graf: sledujú slováci ako vysoké poplatky platia

Na poplatkoch sa dá ušetriť

Za svoj bankový účet pritom Slováci častokrát platia úplne zbytočne. „ Na trhu je už niekoľko možností ako na poplatkoch ušetriť pri bezplatnom účte. U konto, okrem iného ponúka napríklad výbery z bankomatov zdarma nielen na Slovensku, ale aj na celom svete. Cestovatelia a podnikatelia naviac ocenia možnosť vedenia jedného účtu v cudzej mene úplne zdarma. Na využívanie všetkých výhod stačí, aby klientom prišlo mesačne na účet aspoň 400 eur,“ vysvetľuje Zuzana Ďuďáková, hovorkyňa UniCredit Bank.

Ak klienti nemajú k dispozícii mesačne takúto čiastku, je možné si zriadiť U konto Tandem, teda dva na sebe nezávislé účty, ktoré môžu využívať zdarma, pokiaľ si s partnerom, priateľom či rodinným príslušníkom nechajú na účet posielať danú čiastku.

Peniaze ušetrené na poplatkoch sa dajú napríklad aj investovať

Investičný tip - Klient, ktorý za účet zaplatí v priemere 10 Eur, môže ročne na poplatkoch ušetriť až 120 eur. „To rozhodne nie je zanedbateľná položka. Ak by ste pravidelne investovali, táto čiastka vám môže pokryť takmer päť mesačných príspevkov na investičný účet,“ vysvetľuje Zuzana Ďuďáková. Práve s programom pravidelných investícií U invest sa totiž dá začať investovať už od 20 eur každý mesiac. Pravidelné investície môžu byť v dnešnej dobe nízkych úrokových sadzieb výhodnejšou alternatívou ako sporiace účty.

O prieskume

Prieskum UniCredit Bank bol realizovaný prostredníctvom online panelu agentúry IPSOS v máji roku 2017 na vzorke 525 respondentov vo veku 18 až 65 rokov využívajúcich bankový účet.

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow