28. február 2020. Zlatica. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Lepšie bez emócií

Jakub Křivan  4.10.2017 4.10.2017  

Predstavte si, že na burze panuje- tak ako aj teraz- silný býči trh. Niektorým odvetviam a krajinám sa darí nadpriemerne dobre, iným pomenej, a nikto nevie, či práve teraz je správny okamih nakúpiť a investovať svoje peniaze. Takisto nikto netuší, ako dlho tento nárast bude pokračovať a či za ďalším rastom kurzov nestojí ďalšia bublina. Emócie- ako napríklad strach- môžu byť pre vás prekážkou pri investičných rozhodnutiach. Čo v takýchto prípadoch robiť?

 

Predstavte si, že už nepotrebujete nad týmito všetkými otázkami rozmýšlať. Predstavte si taktiež, že v prípade pozitívnych trendov ste zainvestovaný, bez toho aby ste sa dostali zhonu, alebo museli investovať v poslednej možnej sekunde- toto pre vás robí ARTS Asset Management plne automaticky za vás. Signály na kúpu resp. na predaj neprichádzajú v tom prípade od človeka, ale počítačom riadeného obchodného systému, ktorý je na to naprogramovaný, bez emócií rozpoznať investičné trendy. To je aj rozhodujúca výhoda počítačom riadených trendkopírujúcich systémov: pracujú bez emócií a nastupujú resp. vystupujú do/z trendov dôsledne, v prípade, že daný trend sa primerane prejaví.

Mnoho ľudí začne byť emocionálnych, pokiaľ sa jedná o peniaze. Zlákanie, robiť investičné rozhodnutie z brucha je často veľmi veľká. Na jednej strane je túžba po “rýchlych peniazoch” veľká, čo zvádza k riskantným investíciám, na strane druhej na investorov číha strach zo straty peňazí, ktorá môže viesť k tomu zmeškať najlepšie šance na kapitálovom trhu. Obidve stratégie nevedú spravidla do cieľa. Pretože emócie, ako chamtivosť a strach sú pri výbere investície väčšinou zlým radcom a lákajú k iracionálnym činom a zlým rozhodnutiam.

Kľúč k úspechu v tomto prípade, ako aj v iných oblastiach, spočíva v disciplíne. William Eckhardt, jeden z najúspešnejších trendkopírujúcich manažérov na svete povedal: “Nie ste špeciálny. Nie ste múdrejší ako je trh. Tak nasleduj pravidlá.” Podla amerického profesora Paul Everett Meehl-a, ktorý bol považovaný v odborných kruhoch za jedného z najmúdrejších psychológov 20. storočia, prináša dôvera v algoritmy pri mnohých rozhodnutiach prevažne výhody. Jadro jeho tézy znelo: “Už neexistuje žiadna pochybnosť o tom, že rozhdonutia, ktoré sú robené heuristickými modelmi dominujú pred rozhodnutiami od expertov.

Už 15 rokov vsádzajú portfólio manažéri z ARTS Asset Management na plne automatizovaný, trendkopírujúci obchodný systém, ktorý umožňuje voľne riadiť investičnú kvótu. Obchodný systém ARTS sa neorientuje na benchmark, ale snaží sa vo všetkých fázach trhu docieliť absolútny nárast hodnoty. Komplexné matematické pravidlá tvoria základ pre aktívny portfólio manažement, pri ktorom sú všetky investičné rozhodnutia robené nezávisle na ľudských emóciách. Základ pre úspešný plne automatizovaný obchodný systém tvorí vlastne vyvinutá, starostlivo udržiavaná a niekoľkokrát denne aktualizovaná databanka, ktorá obsahuje rôzne dáta k približne 10.000 investičným fondom globálne.

Obchodný systém sa stará o to, aby si investori aj v nevyspytateľných časoch zachovali chladnú hlavu. Pretože nikto nevie, na ktorých trhoch sa v nasledujúcich mesiacoch a rokoch zmenia trendy, alebo ktorým trhom sa bude dariť, alebo naopak sa prepadnú. Žiadaná je, viac ako kedykoľvek predtým flexibilná investičná, trendkopírujúca stratégia. Tým je myslená investičná stratégia, ktorá využíva globálne šance na jednotlivých trhoch prostredníctvom krajín, regiónov a odvetví, pritom ale pri prepadoch v jednotlivých trendoch rýchlo a dôsledne vystúpi z daných pozícií. A to celkom bez emócií, čisto na báze matematických výpočtov.

Ďalšie informácie

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow