28. február 2020. Zlatica. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Peniaze nerobia človeka šťastným, ale menej smutným

Jakub Křivan Jakub Křivan Jakub Křivan  10.8.2017 10.8.2017  

Pre mnoho ľudí zohrávajú práve peniaze v ich životoch celkom centrálnu úlohu. Buď preto, že ich majú málo, a trápi ich to, alebo preto, že ich majú a chcú mať viac- v nádeji, že život cez ich kvantitu bude jednoduchší, lepší a krajší.

 

Ako dôležité su ale peniaze naozaj pre vaše šťastie? Možno si myslíte, že peniaze a šťastie sú kvázi zrovnateľné, pretože si cez peniaze viete splniť všetky sny. Možno si ale aj myslíte, že peniaze a šťastie medzi sebou nekorelujú, a naozaj dôležité sú iné veci. Podľa toho ľudia dávajú resp. nedávajú v ich životoch relatívne vysokú hodnotu.

Pokiaľ ste ešte nevyhrali jackpot v lotérii, nemáte možnosť porovnania. A pokiaľ vám chýba skúsenosť na vlastnej koži, tak si poviete ako väčšina ľudí, že peniaze samotné prirodzene nerobia ľudí šťastnými… ale robia život jednoduchší.

Podľa najnovších štúdií robia peniaze ľudí šťastnými, ale iba vtedy keď žijú na úrovni existenčného minima. Peniaze teda robia ľudí šťastnejšími, ale iba vtedy pokiaľ dokážu upokojiť ich elementárne potreby čo sa hladu, alebo strechy nad hlavou týka. V prípade, že musíte bojovať o vašu existenciu, tak každé jedno euro vás urobí šťastnejším, pretože potom vám peniaze uľahčia vaše každodenné problémy. Kanadský vedci pred nedávnom objavili koreláciu medzi peniazmi a smútkom. Ľudia s veľmi nízkym zárobkom sú podľa tejto štúdie častnejšie smutný, ako ľudia s vyšším príjmom. To sa dá vysvetliť tým, že nízkopríjmové skupiny ľudí si častejšie robia starosti kvôli ich problémom. Pokazená práčka je pre nich ťažšie riešiteľný problém, ako pre niekoho s vyšším príjmom.

Koľko peňazí teda potrebujeme na to, aby sme boli šťastní? Efekt, že peniaze robia šťastnejšími sa pri určitej úrovni zarovnáva. Je to vtedy keď máme “dosť” na to, aby sme dokázali pokryť naše základné potreby, a žiť si životný štýl, ktorý nam vyhovuje. Od toho momentu nás viac peňazí urobí šťastnými len na chílu. Potom sa dostaví efekt privyknutia. Rýchlo si zvykneme na dodatočný príjem, a náš pocit šťastia sa znovu rýchlo dostane na počiatočnú hodnotu. Tento efekt nastáva podľa rôznych štúdií niekde medzi 60.000€ a 80.000€ brutto ročného zárobku za celú domácnosť. To znamená, že pocit šťastia, takže “ako sa dnes máš” od tejto sumy nenarastá. Životná spokojnosť vo všeobecnosti ale narastá cez vyššie píjmy, aj cez hranicu 80.000€. Veľa peňazí ale vedie k rastúcim požiadavkam- v prípade, že vyhráte v lotérii si zvyknete na nové životné okolnosti, a vaše požiadavky a očakávania sa budú nustále zvyšovať. Potom je aj ťažšie pociťovať šťastie na báze “malých, každodenných vecí”. Štúdie, ktoré boli robené s víťazmi lotérií jasne ukazujú, že najneskôr do dvoch rokov bola daná osoba tak šťastná resp. nešťastná ako aj predtým.

Peniaze samotné nerobia ľudí šťastnejšími, ale upokojujú ich. Na upokojenie mnohokrát stačí dlhodobo, pravidelne investovať 5-10% mesačne z vášho príjmu.

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow