26. február 2020. Viktor. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Príbeh Wall Street: Keď viac peňazí neznamená dosť!

Marek Mittaš Marek Mittaš Marek Mittaš  16.1.2014 16.1.2014  

Wall Street. Najznámejšia ulica na svete, ktorá v tieni zanechala aj slávny holandský Red Light District a vo svojich počiatkoch delila Ameriku. Na jej postavení sa podieľali otroci a na páde draví vlci, ktorým neboli cudzie ani krádeže, úskoky a manipulácia. Na Wall Street bije srdce svetovej ekonomiky v podobe newyorskej burzy, ktorá už neraz priviedla k infarktu aj enormnému bohatstvu investorov hladných po adrenalíne a šťastí ukrytom v burzových indexoch.

 

Svet rozdeľovala od počiatkov

Už samotný príbeh názvu Wall Street akoby predurčoval ulicu k niečomu, čo bude lámať neraz históriu nielen Ameriky, ale doslova celej planéty. V 17. storočí ulica smerujúca východne od Broadway smerom k South Street na East River predstavovala severnú hranicu osady Nový Amsterdam. V tejto kolónii boli drevenými plotmi oddelené jednotlivé parcely. Neskôr v miestach, kde je dnes finančný mozog sveta stála štvormetrová stena z hliny a dreva, ktorú postavili africkí otroci a slúžila ako hradba proti americkým Indiánom, chrániaca kolonizátorov z Anglicka. Nakoniec bola zbúraná Britmi v roku 1699, ale ulici už nikto nevzal privilégium, že od svojich počiatkov rozdeľovala svet.

Keď nerovnosť provokuje

Moc Wall Street spočíva v delení dodnes, keď newyorská burza dokázala rozdeliť svet na bohatých, chudobných a v celej svojej histórii neraz premiešať pozície na oboch stranách barikády. Vznikala v 18. storočí na základoch Buttonwoodskej dohody medzi obchodníkmi. Od týchto čias bola ulica permanentne spojená s centom amerického finančníctva a tak isto odvrátenou stranou revolty proti konzumu a kapitalizmu. Dnes reprezentuje odpor systému hnutie Occupy Wall Street, no protesty, ktoré organizuje nie sú žiadnou novinkou a majú dlhoročné korene. V roku 1920 burzou otriasol výbuch, ktorý zabil 38 ľudí a desiatky ďalších zranil. No už o deväť rokov neskôr nastal výbuch ďalší, tentoraz vo svet financií, ktorý si možno rovnako odniesol nepriamo z tohto sveta niekoľko desiatok životov. Krach burzy naštartoval hospodársku krízu a investori sa schádzali pred burzou a mávali svojimi bezcennými papiermi. Deň veľkého pádu sa nazýva čierny štvrtok a po ňom prišli aj ďalšie čierne dni.

Pád až na kolená

Európa aj Ázia si liečili rany utŕžené v prvej svetovej vojne a USA vďaka exportu silne profitovali. Export produkcie, rozvoj, to všetko hnalo maratón cenných papierov až do výšin. Na strop zdá sa narazili 24. októbra 1929, keď sa prepadlo počas jedinej hodiny 2,5 milióna akcií a čierny štvrtok doplnil obrovskými prepadmi aj piatok. Toto dvojdňové obdobie sa dodnes považuje za najväčší finančný kolaps v dejinách obchodu. Samozrejme Amerika časom chytila druhý dych, ľudia dostali prácu, firmy rástli, obchod sa znovu rozhýbal, no len preto, aby prišlo vytriezvenie v roku 1987, keď sa Dow Jones prepadol o 500 bodov a burza si zaknihovala nový čierny pondelok. Nebol však zďaleka čierny pre každého.

Krízy prajú najsilnejším

Darwinovo pravidlo o prežití najsilnejších platí na Wall Street a vo svete financií do bodky. Aj čierny pondelok málokto oslavoval, no vyniesol na svetlo sveta Jordana Belforta, ktorý mal iba 23 rokov, keď začal pracovať na Wall Street. Vo svojom živote vyhlásil aj osobný bankrot, no odrazil sa od dna práve na čierny pondelok a prerazil ako sa hovorí jackpot. Po páde burzy založil svoju spoločnosť Stratton Oakmont a roztočil hru, ktorá nemala páru. Podvody, podplácanie, zárobky cez stovky miliónov dolárov denne a búrlivý život, pri ktorom by ostal zahanbený aj Onassis.

Šprint až na vrchol a zasa na dno

Jordan Belfort - kultová postavička z Wall Street, finančný mág, ktorý sa stal nielen hviezdou burzy, ale aj filmového sveta. Dokonca FBI, ktoré ho poslalo z luxusnej vily do chládku mu už o pár mesiacov klopalo na dvere jeho cely s prosbou o pomoc. To je scenár, ktorému by nikto neuveril, ak by ho nenapísal sám život. Jordan bol šialený megaloman rangu, na akého je aj Amerika malá. Mal iba 29 rokov a v jeho spoločnosti pracovala bezmála tisícka maklérov. Jeho klienti zázračne bohatli a bohatol aj on. Mal na všetkých svoj vlastný burzový systém a pochopil, že cena akcií je len jedna veľká kačica, ktorú si treba osedlať. Najviac zarobil prostredníctvom techniky Boiler room, v rámci ktorej z chaosu ako v centre burzy volali agenti klientom, aby si kúpili vybrané akcie. Nie o hodinu, nie zajtra ani o týždeň ale práve teraz, v momente, keď mieria nahor. Obrovské provízie, obrovské zvraty na burze a za všetkým stál človek, pre ktorého viac peňazí nebolo nikdy dosť. Ani luxusný život, ani cena akcií však nemôžu stúpať len nahor a tak narazil aj Jordan. Zatkli ho v roku 1998 a päť rokov trvalo, kým ho obvinili. Prišiel o majetok, no vo väzenskej cele strávil len 22 mesiacov z celkových štyroch rokov. Zvyšok trestu si odpracoval v FBI ako konzultant.

Dnes je tento pán hviezdou červených kobercov a mnohých jeho príbeh inšpiruje, mnohých desí a pre mnohých je len svedectvom toho, ako vlastne funguje svet akcií, financií a centra obchodovania na Wall Street.

Foto: Stockfresh, Bontonfilm

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow