16. január 2021. Kristína. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Správy z finančných trhov 26. 10. 2017

zdroj: J&TBanka  27.10.2017 27.10.2017  

Dnes zasadá ECB, kde trhy očakávajú predĺženie kvantitatívneho uvoľňovania a redukciu objemu mesačných nákupov. Európa sa bude pozerať aj na zasadnutie katalánskeho parlamentu. Nemecká podnikateľská nálada Ifo v októbri na najvyšších úrovniach od roku 2010. Akciové trhy zaznamenali včera väčšiu korekciu.

 

Akciové trhy

Väčšina hlavných svetových akciových trhov končila v stredu v červenom, keď prišlo ku korekcii po dlhej tiahlej rally. Čiastočne k tomu prispelo zverejnenie o niečo horších korporátnych výsledkov za tretí kvartál u niektorých spoločností, čiastočne rast očakávaní, že novým šéfom Fedu sa stane John Taylor, u ktorého sa predpokladá, že by mohol vytvoriť tlak na rýchlejšie zvyšovanie sadzieb.

Dlhopisové trhy

Výnosy na amerických aj nemeckých dlhopisoch rástli napriek červeným číslam na akciových trhoch. Rastie totiž očakávanie, že prostredie nízkej inflácie je len prechodné a Fed bude musieť pokračovať vo zvyšovaní sadzieb. Obzvlášť to bude platiť, ak sa novou hlavou banky stane jastrabo vnímaný John Taylor. Navyše investori sa pripravovali aj na dnešné zasadnutie ECB, kde existuje široký konsenzus, že banka síce predĺži program kvantitatívneho uvoľňovania, no zároveň zredukuje mesačný objem nákupu aktív.

Komoditné trhy

Zlato kleslo na dva a pol týždenné minimá pod tiažou rastu výnosov na dlhopisových trhoch. Ropa takisto klesala po zverejnení najnovších týždenných štatistík jej zásob v USA, ktoré zaznamenali prekvapujúci rast.

Devízové trhy

Euro pred zasadnutím ECB rástlo, keď obchodníci očakávajú redukciu menovej akomodácie centrálnou bankou. Výrazne posilnila britská libra po zverejnení robustných čísel rastu miestnej ekonomiky za tretí kvartál, čo robí zvýšenie sadzieb Bank of England v najbližšom období viac pravdepodobné.

Dôležité správy z ekonomiky

Podnikateľská nálada v Nemecku v októbri vzrástla na rekordné úrovne od roku 2010. Inštitút pre ekonomický výskum (Ifo) poukázal na optimizmus v krajine po federálnych voľbách, ale aj na solídnu obnovu ekonomického rastu. Index podnikateľského prostredia vzrástol na 116,7 bodov, pričom konsenzus očakával pokles oproti hodnote minulého mesiaca o dve desatiny bodu na 115,1 bodov. Subindex budúcich očakávaní vzrástol na 109,1 bodov, 1,8 bodu nad očakávania a subindex súčasnej situácie vzrástol o 1,3 bodu nad očakávania na 124,8 bodov. V oboch prípadoch subindexov očakával konsenzus pokles o dve desatiny bodu. Prieskum tak zodpovedá solídnym makrodátam, ktoré indikujú zdravie najväčšej ekonomiky eurozóny.

Septembrové objednávky tovarov dlhodobej spotreby prekvapili trhy zrýchlením rastu na 2,2 percenta medzimesačne oproti dvom percentám v predchádzajúcom mesiaci, napriek očakávaniam spomalenia na jednopercetné tempo rastu. Lepší ako očakávaný rast zaznamenali aj objednávky mimo transportného sektora, ktorý svojou vysokou volatilitou veľkých objednávok skresľuje dáta. Tieto objednávky vzrástli o 0,7 percenta, pri očakávaniach konsenzu rastu o 0,5 percenta. Tento indikátor zaznamenal aj revidáciu tempa rastu predchádzajúceho mesiaca, ktoré bolo zvýšené z 0,5 na 0,7 percenta. Celkový objem objednávok tovarov dlhodobej spotreby tak podľa Ministerstva obchodu vzrástol v septembri na 5,1 bilióna dolárov.

Včera sa americký prezident Donald Trump odpovedal na otázku, či ponechá Janet Yellenovú na čele Fedu, replikov, že bude o tom uvažovať. Zákulisné informácie hovoria, že Trump sa rozhoduje už len medzi 2-3 kandidátmi. Okrem Yellenovej by to mal byť John Taylor, ktorého trh vníma ako favorita a súčasný centrálny bankár Jerome Powell.

V Číne predstavili nové Politbiro a podľa jeho zloženia možno povedať, že prezident Xi Jinping si upevnil pozíciu, čo je nutná (nie však dostačujúca) podmienka pre urýchlenie štrukturálnych reforiem.

Kľúčové očakávané udalosti

Dnešok nemožno nazvať inak ako Superštvrtok. Uskutoční sa kľúčové rozhodnutie ECB ohľadne kvantitatívneho uvoľňovania, kde trhy očakáva jeho predĺženie a redukciu mesačných nákupov a okrem toho zasadá katalánsky parlament, kde nemožno vylúčiť teraz už ozajstné vyhlásenie nezávislosti regiónu, hoci niektoré signály a vystúpenie miestnych lídrov naznačujú, že Katalánci by mohli cúvnuť, ak bude španielska vláda spolupracovať a nechá im únikovú cestu pre to, aby nestratili tvár. Okrem toho dnes bude v USA hlasovať Snemovňa reprezentantov za rozpočtovú rezolúciu na rok 2018, čím by bola definitívne uvoľnená cesta pre novú daňovú legislatívu. Rozpočet bol pritom nedávno už schválený Senátom.

Zaujalo nás

Bohatstvo miliardárov vzrástlo o takmer bilión dolárov
Bohatstvo miliardárov vzrástlo v roku 2016 o takmer jeden bilión dolárov, pričom jeho objem prekračuje hrubý domáci produkt Európskej únie. Počet miliardárov vzrástol o 145 na 1542, ako to vyplýva z prieskumu UBS a PwC. Ich kombinované bohatstvo vzrástlo z 5,1 bilióna dolárov na 6,0 biliónov. Prudký rast ich majetku pritom výrazne prekonal ekonomický rast, ale aj rast na akciových trhoch. Rast dosiahol dvojnásobne vyššie tempo ako MSCI AC World Index, ktorý sleduje globálny akciový trh.

Zdroj: J&T BANKA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow