15. júl 2020. Henrich. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Tentoraz je to iné

Jakub Křivan Jakub Křivan  4.7.2017 4.7.2017  

Mám nakupovať? Predávať? Alebo radšej počkať? Investori si pravidelne kladú otázku, aký krok by mali urobiť ako ďalší. Problém pritom všetkom: často im urobí psychika škrt cez rozpočet a oni urobia zlé rozhodnutia. Kto pozná tieto nástrahy, ma väčšiu šancu uspieť na kapitálovom trhu.

 

Kapitálový trh je spolupôsobenie peňazí a psychológie. Mnoho investorov sa správa nie na základe racionálneho hľadiska, ale rozhodnutia robí “od brucha”. Práve na vnútorny pocit často nie je spoľah, pretože naše emócie nám často pripravia pascu, do ktorej sa mnoho investorov chytí. Tieto sa avšak dajú obísť, pokiaľ ste si možných chýb vedomí. Tie najväčšie chyby pri investovaní sú:

1.Masová psychóza: naháňať vždy masy

Ľudia si robia často srandu nad zvieratkami z rozprávok, kde jedno zviera preskočí útes, a ostatné ho nasledujú a skončia v priekope. Podobne sa avšak správajú ľudia v určitých situáciách. Davový efekt sám o sebe je úplne normálny vzor správania, ktorý ma dokonca v určitých situáciach výhody.

Kto ale pri investovaní iba slepo nasleduje masy, môže dopadnút veľmi zle. Dobré príklady z histórie sú napríklad splasnutie technologickej bubliny, resp. čierny pondelok a tulipánová mánia. V prípade, že stále viac investorov naskakuje na už rozbehnutý vlak, sú kurzové pohyby nadproporčne silnejšie, pričom masa naskakuje na vrchole- keď už je väčšinou neskoro a predáva v poklese, pretože nie sú emočne pripravení si priznať stratu.

2. Home bias: príliš veľa dôvery do domáceho trhu

Fokusovanie investícií do domáceho trhu sa nazýva home bias. Dá sa vysvetliť psychológiou: berieme veci, ktoré nám prídu dôverné, ako menej riskantné. Pritom je ale príliš silný fokus na domáci trh dosť riskantná záležitosť, kedže z hľadiska diverzifikácie rizika a rozloženia aktív by mali investori rozložiť svoje riziko, tak aby jednotlivé investície mali medzi sebou nízku koreláciu.

3. Sebaistota

Príliš veľká sebaistota vedie taktiež ku chybám. Investori inklinujú k prehnanému optimizmu, ale taktiež k enormnej dôvere vo vlastné vedomosti a schopnosti- fenomén, ktorý je taktiež známy medzi účastníkmi cestnej premávky. Každý si o sebe myslí, že je najlepší šofér na svete, resp. prinajmenšom, že je lepší ako ostatní vodiči. Pritom ale toto skreslené vnímanie spôsobuje pri investovaní nebezpečenstvo. Investori majú tendenciu lepšie predpovedať a odhadnúť situáciu na trhoch a pohyb kurzov ako ostatní účastníci na trhu. Realita ich ale znovu potom dostane na zem, pričom ale mnohokrát sú sklamaní z ich predpovedí.

4. Outcome bias: zle vyhodnotiť výsledky z minulosti

V prípade, že investori dosiahli zo svojimi investičnými rozhodnutiami pozitívny výsledok, myslia si, že ich rozhodnutia boli pozitívne. Opačne sú negatívne vyýsledky spojené so zlými rozhodnutiami. Hľadiac späť, ľudia vystvorili tieto prepojenia, a berú ich ako základ pre ich budúce rozhodnutia- pričom faktory ako náhoda alebo vonkajšie vplyvy nie sú vôbec zohladnené. Iba preto, že sme nespôsobili žiadnu nehodu, to neznamená, že je rozumné viesť motorové vozidlo pod vplyvom alkoholu. Aj na burze môže zlé rozhodnutie vďaka náhodným dôvodom viesť k akceptovateľnému výsledku. Investori by mali zohľadniť tento dôležitý faktor a reflektovať aj rozhodnutia, ktorých výsledok bol uspokojivý.

5. Skreslené vnímanie: všímať si falošné správy

V každodennom prívale správ to je veľmi ťažké vyfiltrovať tie relevantné. Mnoho investorov sa spolieha na “akési” informácie, ktoré sá ľahko uložia v pamäti. Pritom sa jedná často o najnovšie a emočne nabité informácie. Aj pozitívne správy vedú skôr ku kurzovým pohybom. Pritom sú často prehliadnuté správy, ktoré sú najdôležitejšie pre investičné rozhodnutie. Nie je všetko zlato, čo sa blyští. Ako povedal pán Sir Templeton: Štyri najnebezpečnejšie slová v investovaní sú: Tentoraz je to iné.

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow