28. február 2020. Zlatica. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

V biznise je spätné zrkadlo vždy čistejšie ako čelné sklo

Jakub Křivan  21.9.2017 21.9.2017  

Burza nie je ako supermarket: pričom nízke ceny lákajú zákazníkov do obchodných domov, funguje burza úplne opačne. V prípade, že Dow Jones rastie čo najrýchlejšie a najsilnejšie, tým viac ľudí sa zaujíma o akcie, ktoré sa obchodujú v tomto indexe. Keď ale ceny týchto akcií znovu klesajú, mnoho investorov sa úzkostlivo odvráti od daného trhu. Čím výhodnejšie teda, tým viac odstrašujúce, čím drahšie, tým atraktívnejšie.

 

Chamtivosť a strach sú rozhodujúca hnacia sila na burzách. Investori by si mali vziať k srdcu určité pravidlá správania sa, aby sa nestali obeťou vlastných emócií. Pretože práve v časoch eufórie váš môžu výjsť vaše emócie draho. Kto má svoje “vlastné ja” pod kontrolou ušetrí peniaze a zvýši svoje šance na výnos.

Eufória je tvôj nepriateľ- kto očakáva vysoké kurzy, chce predať

Povedzme, že ste pred niekoľkými týždňami kúpili cenný papier za 15 EUR. Medzičasom kurz silno narástol na 23 EUR za kus- a niekto sa vás spýta, či si myslíte, že tento býči trend bude ďalej pokračovať. Samozrejme v to veríte- pretože o čo viac daný cenný papier narastie, tým vyšší je váš výnos, v prípade, že predáte v správny okamih. Každý investor, ktorý teraz nastúpi, zaplatí vysoký zisk tým, ktorí su už dlhodobejšie zainvestovaní a chcú realizovať zisk predajom.

Číslo potenciálnych predajcov rastie s každým dňom, kedy akciové indexy dosahujú nové maximálne hodnoty. Z toho vyplýva: V prípade, že všetci investori rátajú len so stúpajúcimi kurzami , sú skoro už všetci zainvestovaní a pripravení na zoskok: vtedy je najvyšší čas predať. Opačne- niekto kto je skeptický a očakáva prepad, pravdepodobne ešte nebude zainvestovaný. Čím silnejší je pesimizmus na burzách, tým väčšia je skupina ochotných nakupovať. Mnohokrát trhy rastú len vďaka masovej psychóze. Warren Buffett tento jav pekne zosumarizoval, keď povedal, že eufória je tvôj nepriateľ na burze, naopak skepsa je tvoj priateľ.

Nerobte závery zo včerajška na dnešok

Nárasty kurzov v minulosti nemajú žiaden význam pre budúcnosť. Táto veta je banálna, málo investorov si ju avšak berie k srdcu. Iba preto, že nejaká akcia ukazuje krásnu krivku smerom hore to neznamená, že táto akcia sa tak bude správať aj v budúcnosti: cena akcií rastie z pravidla vtedy, keď sa manažmentu danej firmy podarí silno navýšiť obrat a zisk.

Dobrý priklad je akcia spoločnosti Goldman Sachs, ktorá dosiahla 30 percentný nárast a nové maximum potom, čo Donald Trump vyhral volby. Kto si teraz ešte danú akciu kúpi, mal by si sám pre seba dobre zdvôvodniť, prečo by zisky banky mali ešte silnejšie narásť, ako sa očakáva aj tak už od burzy samotnej. Odkaz na to, že akcia Goldmanu má za sebou skvelý nárast, je skôr predajný argument: od volieb a víťazstva Trumpa si už mnoho investorov kúpilo danú akciu, a čakajú ešte stále na správny okamih, aby mohli realizovať svoje výnosy.

Čas porazí okamih: Nikto nie je múdrejší ako trh samotný

Jeden z najbezpečnejších spôsobov ako spáliť peniaze na burze je hektické jednanie. Dnes kúpim, zajtra predám, pozajtra zase kúpim. Toto časovanie trhu- alebo pokus zachytiť najlepší okamih kúpy resp. predaja, je aj vďaka vysokým poplatkom na burzách nielen veľmi drahé, ale aj príliš riskantné, keďže veľká väčšina investorov nikdy netrafia správny okamih a najviac úspešné príbehy na burze sa rozprávajú vždy retrospektívne- takže vtedy, keď to dokáže každý. Hovorí sa, že v biznise je spätné zrkadlo vždy čistejšie ako čelné sklo. Samozrejme toto sa týka každej oblasti vášho života- nielen investovania. Prestaňte sa zameriavať na minulosť, akonáhle sa z nej poučíte.

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow