25. jún 2018. Tadeáš. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

V prípade pochybnosti vyhráva emócia nad rozumom

Next Future Next Future  5.6.2017 5.6.2017  

Vnímanie investorov je mnohokrát skreslené, hovorí Jakub Křivan. City sú silnejšie ako fakty. V rozhovore vysvetluje expert na behaviorálne financie, prečo investori často jednajú iracionálne a nelogicky.

J. Krivan

Burza pozostáva z 90 % emócií, povedal raz André Kostolany. Platí to?

Každopádne áno. Je to mix z emócií a kognície, takže vnímanie, ktoré hýbe trhmi. Nositeľ nobelovej ceny Robert Shiller to vedecky dokázal. Hovorí, že teória správania nás učí, že ľudská psychológia je rozhodujúca pre vysvetlenie správania búrz.

Najextrémnejšie city na burze sú strach a chamtivosť…

Existujú avšak ešte rôznorodé odtiene a úrovne šedej. K tomu ešte pridajme anomálie v správaní, ako napríklad skreslenia vo vnímaní. Aj v prípade, že človek je citovo vyrovnaný, môže vykonať rozhodnutia pod vplyvom emócií.

Sú to práve emócie, ktoré na burze znova a znova vedú k masívnemu stadovitému efektu?

Ľudia neoperujú vo vzduchoprázdne. Hľadajú a nachádzajú zdanlivé potvrdenia ich subjektívnych pohľadov alebo predsudkov, aj cez pozorovanie ostatných účastníkov kapitáloveho trhu. Rastúce kurzy budujú dôveru, padajúce kurzy vytvárajú strach. To vyvoláva impulzy konať a necháva reagovať tých váhavých.

Klesajúce kurzy ponúkajú ale aj šance…

Investori majú bohužiaľ tendenciu konať procyklicky. Kupujú, keď kurzy rastú, a predávajú keď klesajú. Tým pádom kupujú draho a predávajú lacno. To je úplný protiklad k nášmu všeobecnému ekonomickému správaniu. Na trhu by sme nekúpili u obchodníka, ktorý predáva tie najhoršie paradajky za najvyššiu cenu, tam sa obzeráme po lepších ponukách.

Prečo to robíme pri peniazoch inak?

To je ako keby sme mali v uchu anjela a čerta- rozum proti emóciám. V zápale boja, v prípade, že sa burzy správajú hekticky a tlak jednať je veľký, sú racionálne argumenty bohužiaľ často prepočut. Potom preberá čert váš rozum a zvedie investorov na zlé rozhodnutia.

Čo charakterizuje rozumného investora?

Myslí dlhodobo, sleduje jasnú stratégiu, je trpezlivý a koná anticyklicky. Na druhej strane, emocionálny investor koná impulzívne, procyklicky, a sleduje stádo.

Ale prečo sa mnoho investorov nechá uniesť emóciami?

Vo všeobecnosti dokáže mnoho investorov odhadnúť celkom dobre dianie na trhoch. Majú dobrý nos na to, či je niečo drahé alebo lacné. Ale vždy vyhrajú vyhrajú city nad analytickým čuchom. Ostatní zase nedokážu úplne spracovať a vyhodnotiť množstvo dostupných informácií. Nemajú žiadnu vlastnú stratégiu, hľadajú orientáciu a pozerajú sa na ostatných. Týto investori sú potom samozrejme vystavení na osud svojim emóciám. V prípade pochybností vyhráva emócia nad rozumom.

Investori robia potom chyby, ktoré ich môžu stáť veľa…

To je pravda. Už len preto že straty “vážia” dvakrát toľko koľko výnosy. Straty sú psychicky oveľa ťažšie spracovateľné ako zisky. Súvisí to s funkciami nášho mozgu. Niekoľko storočí sme sa ako ľudia učili, aby sme si nedali zobrať to čo už máme. Keď naši predkovia pre 10.000 rokmi stratili svoje jedlo, tak zomreli od hladu. Bola to stratégia prežitia, držať sa toho čo vlastníme.

A s peniazmi je to rovnaké?

Peniaze je ultimatívny zdroj. Nekupujeme si s peniazmi len základné potraviny, ale aj bezpečnosť. Preto nás v tomto prípade toľko bolí strata.

Straty na burzách môžme ale aspoň v teoretickej rovine zase dohnat?

Len to trvá často dlhšie, ako si myslíme. V prípade, že stratí akcia dve percentá, musí zarobiť 2,04%, aby vymazala danú stratu. V prípade, že rátame s ročným výnosom plus štyri percentá, tak by to trvalo šesť mesiacov. Keď cenný papier stratí 5%, musí zarobiť 5,26%, čo v prípade štyroch percent ročne trvá 15 mesiacov. V prípade straty 50% musíme zarobiť 100% aby sme vôbec boli na nule. V prípade 4% p.a. by to trvalo 16 dlhých rokov. Tu sa stane z krátkodobého obchodu veľmi rýchlo dlhodobá investícia.

Napriek tomu sa mnoho investorov drží cenných papierov ktoré strácaju…

Chceme naše rozhodnutia sperfekcionizovať, najlepšie aby boli všetky jednotlivé investičné rozhodnutia správne. Zlé rozhodnutia si nechceme ani priznať. Tým pádom nechceme realizovať straty. Preto mnoho investorov sedí na stratových cenných papierov, čo je ale absurdné. Štatisticky je na burze štyry až šesť obchodov z desiatich stratových, to by sme mali akceptovať.

Ktoré dôležité otázky by sa mali investori spytovať pred kúpou cenného papiera?

Dôležité sú štyri otázky: Čo vedia, cítia a robia investori? Kde sú vedomosti ignorované? Kde sa investuje príliš jednosmerne? Kde dominuje chamtivosť, a kde strach?

Z pola napätia rozumu a citov vznikávajú potom “príležitosti” pre investorov.

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow