19. október 2020. Kristián. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Včelí startup

Jana Poláčiková Jana Poláčiková Jana Poláčiková  20.1.2017 20.1.2017  

Lukášov príbeh je príbehom včelieho altruizmu. Včely 5 % svojho života pracujú pre svojho včelára a 95 % pre celý ostatný svet. Včelí svet je dokonalý živý organizmus, ktorého chrbticou je solidarita všetkých so všetkými.

 

Lukáša Kaplána z Čataja, azda najmladšieho včelára na Slovensku, som prvýkrát stretla na „slovenských trhoch“ v jednom veľkom bratislavskom nákupnom centre, kde prezentoval a predával svoje medíky. Skôr o nich rozprával ako predával. Mal úžasnú charizmu a o včielkach rozprával nielen so zanietením, ale aj s pokorou, s akou sa u mladých ľudí dnes už ťažko stretnete. Vedela som, že to nebolo naše posledné stretnutie. Bol autentický a úprimný.

 

 

Od včelára k informačným technológiám

Lukáš je technik-analytik, ktorého živí práca v oblasti informačných technológií pre inovatívnu spoločnosť. Srdcom je však včelár. A nielen včelár. So svojimi bratmi od útleho detstva na desaťárovej záhradke pestuje pôvodné plodiny, stromy, vrátane tráv, burín, ktoré sú dôležité nielen pre včely, ale aj pre biodiverzitu nášho životného prostredia. Spolupracuje s miestnymi poľnohospodármi a znovu ich učí, že nie všetky buriny je nutné ničiť, že sú potrebné nielen pre zdravú reprodukciu pôdneho genofondu, ale najmä pre včely, ktoré potrebujeme všetci. Tie jeho milujú yzop a spolu s echinaceou je pre ne nielen delikatesou, ale aj medicínou. Má ťažké srdce na moderné trendy krajinotvorby, vďaka ktorým zanikajú lúky s pôvodnými trávami, bylinami, a nahrádzajú ich monokultúrne trávniky.

Popri cestách vysádza pôvodné druhy stromov, najmä lipy a agáty, ale aj jablone, slivky, čerešne, hrušky a najnovšie už aj znovuobjavené moruše. Presne tak, ako to robili naši pradedovia a dedovia. V prírode nie je nič zbytočné, všetko má svoj zmysel, účel. Príroda je dokonalý bezodpadový reprodukčný proces. Všetko sa naučil sám, z kníh, z internetu, pýtal sa odborníkov a veľkú podporu mal aj u rodičov. Keď objavil svet včiel, stal sa aj jeho svetom, navždy.

Cesta za európskym slovenským medom

Lukáš je hlboko veriaci mladý muž. Láska k Bohu sa u neho pretavuje do lásky k prírode, včelám, ale aj k ľuďom. Stál predo mnou prototyp Spinozovho deizmu v čistej podobe „Deus sive Natura“ (Boh, čiže príroda) a človeka ako jej prirodzená súčasť. Aj vďaka vedeniu a povzbudzovaniu známeho a obľúbeného kňaza pôsobiaceho v Čataji, Jána Sucháňa, prekonal nedôveru niektorých včelárskych organizácií a žičlivé prostredie našiel u včelárov v Senci. Na Slovensku existuje len jedna stredná odborná škola v Banskej Bystrici, na ktorej môžete získať certifikát včelára. Držiteľ certifikátu môže požiadať o udelenie ochrannej známky „Slovenský med“. Lukáš ju získal pred štyrmi rokmi, čo mu otvorilo cestu na súťaže európskeho aj svetového významu. Jeho medy valcujú konkurenciu svojou kvalitou. Naposledy v Kazachstane, Alma-Ata, kde získal zlato aj bronz v kategórii „Najlepší európsky med“. Vždy však skromne podotkne, že to nie je jeho zásluha ani zásluha jeho bratov, ale výsledok úsilia a práce včielok, uznanie patrí im.

 

Čo ma včely naučili?

Lukáš po dlhšom rozmýšľaní odpovedal: „Naučili ma poctivej práci. Včely nedokážu nič odfláknuť. Žijú naplno, pracujú naplno, pracujú s informáciami, ako nakoniec aj ja, delia sa o tieto informácie, lebo sú od seba existenčne závislé. Pomáhajú si navzájom a pomáhajú nám, pomáhajú svetu. Ako môžeme pomôcť my im? Kiež by sme dokázali žiť ako včely...

 

Od Lukáša som dostala pohár pastovaného medu. Má skoro bielu farbu a krémovú konzistenciu. Je to prvý med, ktorý včielky vyprodukujú po zime. Včelári hovoria, že aj najvzácnejší a najzdravší. Keď som si prečítala, čo všetko obsahuje, tak som výživové doplnky a lieky z lekárne vylúčila. Veď mám med od včelára...!

Med obsahuje:

Ovocný cukor: 35 – 40 %

Hroznový cukor: 30 – 35 %

Vodu: 10 – 15 %

Minerálne látky a stopové prvky: draslík, vápnik, sodík, horčík, fosfor, jód, meď, zinok, železo

Vitamíny: B1, B2, B3, B5, B6, C, D, H, K, E, P

Organické kyseliny: glukónová, citrónová, jablčná

Aminokyseliny, enzýmy, antioxidanty, aromatické látky, peľ...

 

Čo sme o včelách nevedeli

Včelia kráľovná denne nakladie približne 2 000 vajíčok.

Včelia kráľovná pri kladení vajíčok vie presne určiť, koľko z nich bude trúdov.

Včela navštívi 32-krát jeden kvet jablone, kým ho úspešne opelí tak, aby z neho dozrelo jablko.

Včela navštívi aj 7 000 kvetov denne a 150 000 kvetov za celý svoj krátky život.

Včely sú skvelé projektové manažérky, dokážu 40 dní vopred naplánovať 24-hodinovú činnosť každej členky úľa, pričom neustále vyhodnocujú externé aj interné podmienky.

Včela má 3 000-krát citlivejší čuch ako človek.

Včela pri lete urobí pohyb krídlami 180-krát za sekundu.

Včela je čistotná a nikdy sa nevyšpiní v úli.

Včela počas svojho života nikdy nespí.

Včely sa delia o informácie prostredníctvom tanca a vibrácií, ktorými určujú smer letu, zdroj peľu a nektáru a jeho kvalitu.

Včelí jazyk, ako dorozumievací prostriedok, vyjadruje intímny vzťah medzi kvetmi a včelami, tzn. že prostredníctvom opelenia zabezpečujú genetickú rôznorodosť rastlín, tzn. evolúciu v akcii.

Včela má vlastné elektrické pole nabité + (kladným) nábojom a používa ho na komunikáciu s kvetmi.

Každý kvet má takisto elektrické pole nabité – (záporným) nábojom.

Každý kvet má vlastný elektrický podpis, ktorý závisí od elektrickej interaktivity so včelami.

Ak včela zozbierala nektár, kvet vysiela zmenený elektrický podpis ostatným včelám ako semafor, že je prázdny a včely si ho nevšímajú, aby zbytočne neplytvali svojou energiou.

Z analýzy včelích jantárových fosílií starých približne 60 miliónov rokov sa zistilo, že sa vôbec nelíšia od tých dnešných.

Foto: archív Lukáša Kaplána

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow