28. február 2020. Zlatica. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Výkonnosť vybraných mien voči euru a hlavných tried aktív - august

J&T banka zdroj: J&TBanka J&T banka  18.9.2017 18.9.2017  
 

V auguste sa o slovo na finančných trhoch prihlásili obavy z neschopnosti amerického prezidenta Donalda Trumpa doručiť viaceré zákony na čele so znižovaním daní pri raste nervozity pred začiatkom diskusií o zvýšení dlhového stropu. Navyše na ceny aktív vplývalo aj geopolitické napätie okolo Severnej Kórey a jej testov jadrových bômb. Tieto faktory spôsobili uprostred mesiaca averziu k riziku a korekciu na akciových trhoch. Tá však bola vystriedaná rallye rally e v závere mesiaca, keď opäť začalo dominovať zlatovlasé prostredie mierne nadtrendového rastu svetovej ekonomiky s rastom zisku firiem.

Pretrvávajúci nízky inflačný tlak prispel k pochybnostiam o tempe sprísňovania menovej politiky Fedu a silné euro znamenalo aj otázniky, či ECB na jeseň naozaj oznámi ďalšiu redukciu kvantitatívneho uvoľňovania. Výsledkom bol pokles výnosov štátnych dlhopisov a mierny rast rizikových prirážok pri zvýšenom geopolitickom napätí.

Z poklesov výnosových kriviek a oslabenia dolára profitovalo zlato ako klasický bezpečný prístav, ktoré sa na konci mesiaca posunulo na 10-mesačná maximá nad 1 300 dolárov.

Ropa zastavila svoj prudký júlový rast, rast , k čomu prispela tropická búrka Harvey, ktorá spôsobila výpadky rafinérií, a teda aj dopyt po tejto surovine.

Dolár pokračoval v oslabovaní, oslabovaní , keďže keď že investori čoraz menej dôverujú možnému presadeniu prorastových reforiem americkým prezidentom D. Trumpom a súčasne pri nízkej inflácii spochybňujú, či Fed v tomto roku ešte zvýši sadzby. Euro sa koncom mesiaca dostalo na chvíľu aj nad 120 dolárových centov vďaka robustnému rastu ekonomiky eurozóny, pričom prezident ECB Mario Draghi zatiaľ nevyjadril nevôľu voči silnej úrovni kurzu.

Akciové trhy

Americké akciové trhy ešte v úvode mesiaca pokračovali v atakovaní nových historických maxím vďaka priaznivej korporátnej výsledkovej sezóne za druhý štvrťrok a vo všeobecnosti solídnemu ekonomickému zdraviu nielen americkej ekonomiky. Neskôr v priebehu mesiaca sa však znova o slovo prihlásila skepsa z neschopnosti Bieleho domu rýchlo prijímať sľúbené prorastové reformy, čo spôsobilo averziu k riziku podobne ako geopolitické napätie okolo testov bômb severokórejským diktátorským režimom. Výsledkom bola mierna korekcia akciových búrz, ktorá však trvala len krátko, keďže z dlhodobého hľadiska majú vždy tendenciu dominovať ekonomické faktory. Tieto faktory aktuálne hovoria o zlatovlasom prostredí mierne nadpriemerného globálneho ekonomického rastu pri nízkej inflácii, čo znamená, že centrálne banky nič netlačí, aby rýchlo sprísňovali menové podmienky. Európske burzy boli pod tlakom najmä v dôsledku ďalšieho posilňovania eura. Emerging trhom sa darilo, keďže sa tešia dynamickému ekonomickému rastu a profitujú aj z oslabovania dolára.

Dlhopisové trhy

Rastúce otázniky nad presadením politickej agendy amerického prezidenta Donalda Trumpa v kombinácii s nervozitou okolo Severnej Kórey a s nízkym inflačným tlakom spôsobili pokles výnosov, a teda rast cien amerických dlhopisov na najvyššie úrovne v tomto roku, čo následne vplývalo aj na ostatné trhy. Preto rástli tiež ceny nemeckých dlhopisov, kde výnos do splatnosti pri 10-ročnom benchmarku klesol hlboko pod 0,5 percenta. Navyše trhy začínajú byť nervózne, že silné euro prispeje k spomaleniu stále mierneho rastu spotrebiteľských cien v eurozóne, čo by mohlo znamenať odsunutie zníženia objemu mesačných nákupov v rámci programu kvantitatívneho uvoľňovania ECB na neskorší jesenný termín. Zvýšená averzia k riziku pri nízkych nominálnych výnosoch štátnych dlhopisov znamenala, že sa zvýšili rizikové prirážky korporátnych dlhopisov.

Komoditné trhy

Vyššia nervozita (hoci nie panika) medzi trhovými účastníkmi z nejasného politického vývoja vo Washingtone, kde má prezident D. Trump takmer každý deň nejakú kauzu, čo prispelo k oslabeniu dolára, spolu s agresívnou rétorikou a so skúškami bômb severokórejským režimom dala zelenú rastu cien zlata o vyše štyri percentá vysoko nad 1300-dolárovú hranicu na 10-mesačné maximá. Plusom pre zlato bol, paradoxne, aj stále slabý inflačný tlak v Spojených štátoch, ktorý by mohol znamenať, že Fed by v tomto roku nemusel už zvyšovať sadzby. Ropa zastavila svoj masívny rast, keď trhy plne diskontovali znižovanie zásob amerických ropných produktov, ako aj pokles exportu zo Saudskej Arábie pri robustnom globálnom dopyte. Tropická búrka Harvey spôsobila výpadok zhruba štvrtiny rafinačnej kapacity Spojených štátov, čo sa podpísalo na poklese dopytu, a teda aj cien komodity. West Texas Intermediate benchmark preto klesol na mesačnej báze o takmer šesť percent.

Devízové trhy

Dolár pokračoval v oslabovaní voči hlavným svetovým menám a miestami sa obchodoval dokonca na 2,5-ročných minimách voči euru, keď vzájomný výmenný kurz presiahol 120 dolárových centov. Dôvody poklesu dolára sa v zásade oproti začiatku leta nijak nezmenili. Obchodníci neveria, že Kongres dokáže rýchlo schváliť daňovú reformu, a problémom môže byť aj zvýšenie dlhového stropu. Navyše inflácia už piaty mesiac v rade zaostáva za konsenzom a nevykazuje zatiaľ známky akcelerácie, čo by mohlo znamenať, že Fed by mohol odsunúť ďalšie zvýšenie sadzieb až na budúci rok. Euru sa darilo, keď profitovalo z pokračovania robustného rastu ekonomiky, ktorý nevykazuje známky spomaľovania. Navyše prezident ECB Mario Draghi a ďalší jej predstavitelia nevykázali žiadne znepokojenie nad pokračovaním posilňovania spoločnej meny. Libra klesla voči euru na najslabšie úrovne od jesene 2009, keď je britská ekonomika na prahu spomalenia, čo signalizuje už pribrzdenie spotreby domácností, a pokračujú epické otázniky, ako budú pokračovať brexitové rokovania s EÚ. Navyše britská premiérka Theresa Mayová by mohla byť potenciálne zosadená z líderskej pozície po októbrovej konferencii Konzervatívnej strany. Výrazný zisk si znova pripísala švédska koruna, kde sa odráža inflácia, a Riksbank by mohla mať čoraz viac jastrabí slovník pri dynamickom raste ekonomiky.

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow