27. február 2020. Alexander. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Výkonnosť vybraných mien voči euru a hlavných tried aktív - september

zdroj: J&TBanka  6.10.2017 6.10.2017  

Akciové burzy po prázdninách rástli a globálna trhová kapitalizácia sa posunula na nové historické maximá pre očakávania pokračovania rastu firemných ziskov pri nadtrendovom raste globálnej ekonomiky, ktorá sa neprehrieva, čo znamená, že centrálne banky nebudú musieť rýchlo odoberať monetárnu akomodáciu. Akciové trhy nedokázalo vykoľajiť ani geopolitické napätie okolo Severnej Kórey a forsáž im v závere septembra dodali konkrétnejšie obrysy pripravovanej daňovej reformy v Spojených štátoch.

 

Hoci výnosy štátnych dlhopisov USA v úvode mesiaca klesli na najnižšie úrovne od zvolenia Donalda Trumpa do Bieleho domu, koncom mesiaca všetok zisk vymazali pre rast očakávaní zvyšovania sadzieb Fedom do konca roka po zverejnení série robustných makrodát a aj predstavenia náčrtu zníženia daní v krajine. Ceny dlhopisov eurozóny pozvoľne klesali pre solídny ekonomický rast menovej únie, výraznejšiemu odrazu výnosov však bránili stávky na pomalé sprísňovanie menovej politiky ECB.

Zlato sa v úvode septembra posunulo na 12-mesačné maximá nad 1 350 dolárov pre nervozitu okolo Severnej Kórey a hurikánov v USA, aby končilo mesiac o vyše tri percentá slabšie pri všeobecne zníženej averzii k riziku a zvýšeniu pravdepodobnosti zvýšenia sadzieb Fedom do konca roka.

Ropa zaznamenala druhý najlepší mesiac v tomto roku pre prospekty rastu dopytu po nej, poklesu jej globálnych zásob a očakávaní, že dohoda krajín OPEC a ďalších veľkých producentov o obmedzení ťažby by mohla byť predĺžená.

Dolár pokračoval v oslabovaní voči euru, keďže do eurozóny prichádza kapitál v rámci normalizácie predtým podvážených amerických investičných portfólií voči eurovým aktívam.

Akciové trhy

Hlavné svetové akciové burzy v septembri rástli pri nízkej volatilite a globálna trhová kapitalizácia sa posunula prvý raz v histórií nad 80 biliónov dolárov, keď americké akcie prepisovali historické maximá prakticky ako na bežiacom páse. Bluechispový americký index Dow Jones rástol už ôsmy kvartál za sebou, čo sa stalo prvý raz po dvoch dekádach. Investori si všímali najmä solídne makrodáta hovoriace o dynamickom raste svetovej ekonomiky a zisku firiem pri len pozvoľnom odoberaní menovej akomodácie vzhľadom na vlažný rast inflácie. V takomto prostredí rallye nedokázalo vykoľajiť ani geopolitické napätie súvisiace s testami rakiet Severnou Kóreou. A to aj preto, lebo trhy očakávajú, že v konečnom dôsledku by ani pre Západ, ani pre Pchjongjang nebolo výhodné ísť do otvoreného vojenského konfliktu. Nákupný sentiment podporoval tiež fakt, že škody po hurikánoch v USA zásadne nepoškodili krajinu. A navyše do žíl investorov bola opäť vliata nádej, že americký prezident Donald Trump by mohol čoskoro doručiť daňovú reformu, ktorej základné črty boli konečne v závere mesiaca predstavené, keď dokázal nájsť spoločnú reč s Kongresom.

Dlhopisové trhy

Úvod mesiaca patril zvýšenej averzii k riziku pre kombináciu nejasností, aké škody napácha hurikán Irma, otáznikov nad zvýšením dlhového stropu v Spojených štátoch, ako aj napätia okolo Severnej Kórey, čo vyústilo do poklesu výnosov na dlhopisových trhoch. Prispel k tomu aj holubičo prijatý slovník prezidenta ECB Maria Draghiho po zasadnutí banky. Povedal, že inflačný tlak stále nie je presvedčivý a treba stále udržovať uvoľnenú menovú politiku, pričom k zvyšovaniu sadzieb príde ďaleko za horizontom ukončenia kvantitatívneho uvoľňovania, ktoré by mohlo nastať najskôr v lete 2018. Navyše trhy boli skeptické k tomu, že Fed by mohol zvýšiť sadzby ešte do konca roka pri slabom raste inflácie v Spojených štátoch. Až v polovici mesiaca začali výnosy na dlhopisoch rásť potom, čo trhy oddiskontovali možnosť vojny medzi USA a Severnou Kóreou, objavili sa signály spolupráce medzi americkou vládou v čele s prezidentom Trumpom a Kongresom a bol predstavený hrubý návrh zníženia daní. K tomu sa pridali včasné znaky oživovania rastu inflácie pri zverejnení robustných makrodát, ktoré naznačujú akceleráciu americkej a globálnej ekonomiky, čo tlačilo výnosy ďalej nadol. A nemožno zabudnúť ani na fakt, že aktualizovaná projekcia budúceho vývoja sadzieb americkými centrálnymi bankármi, tzv. dot-plot graf ukázal, že priemerný centrálny bankár očakáva ešte jedno zvýšenie sadzieb do konca roka. Výsledkom bolo, že výnosové krivky USA aj Nemecka boli na konci mesiaca vyššie ako na jeho začiatku a pri zníženej averzii k riziku klesli aj rizikové prirážky high yield dlhopisov.

Komoditné trhy

Zlato ako bezpečný prístav opäť kopírovalo vývoj výnosov amerických dlhopisov. To znamená, že v úvode mesiaca sa pri odmietaní podstupovať riziko posunulo na 12-mesačné maximá, keď sa obchodovalo nad hranicou 1 350 dolárov. Následne sa tento vývoj otočil, aby na konci mesiaca stratilo oproti jeho úvodu vyše tri percentá, keď akciové trhy prepisovali historické maximá; publikované predstihové dáta z globálnej ekonomiky hovorili, že má dokonca ešte priestor na zrýchlenie tempa a aj inflačné zverejnenia hovorili o jej odraze. Ropa WTI sa vrátila nad 50-dolárovú hranicu, keď sa rýchlo zvyšoval dopyt po nej po obnove činnosti texaských rafinérií odstavených hurikánom Harvey. Severomorský benchmark Brent sa dokonca priblížil k 60-dolárovej hranici, keď komodite pomáhali vyhliadky silnejšieho dopytu po nej pri poklese jej globálnych zásob. Veľkým plusom boli tiež špekulácie, že dohoda členov OPEC a ďalších veľkých producentov na čele s Ruskom o obmedzení ťažby by mohla byť predĺžená a rozsah škrtov v ťažbe by sa mohol ešte prehĺbiť. Výsledkom bol takmer 10-percentný rast oboch hlavných svetových ropných benchmarkov.

Devízové trhy

Dolár začiatkom septembra slabol voči košu hlavných svetových mien a voči euru sa posunul takmer k 121 centom na najslabšie úrovne od začiatku roka 2015. Jednak za tým stáli otázniky nad ďalším politickým vývojom vo Washingtone pri skepse, že prezident Trump dokáže doručiť aspoň časť svojich probiznisových sľubov, a problémom sa stalo aj zvýšenie dlhového stropu. V takomto prostredí a pri zvýšenom geopolitickom napätí trhy neverili, že Fed by mohol zvýšiť sadzby do konca roka. K tomu šéf ECB Mario Draghi na vystúpení v Jackson Hole nijako nekomentoval silu eura a nevyjadril veľké znepokojenie nad jeho posilnením ani na tlačovej konferencii po zasadnutí ECB, hoci celkovo mal holubičí slovník. Až rýchlejší augustový rast inflácie v Spojených štátoch, obavy, že silné euro by mohlo spomaliť normalizáciu menovej politiky ECB, spolu s jastrabím slovníkom Fedu po jeho zasadnutí, kde dot-plot graf očakáva ešte jedno zvýšenie sadzieb o 25 bázických bodov do konca roka, a predstavený návrh znižovania daní v USA pomohli doláru vymazať väčšinu septembrových strát. Mínusom pre spoločnú menu v závere mesiaca bol aj prekvapujúci výsledok parlamentných volieb v Nemecku, kde sa do vlády zrejme dostane euroskeptická FDP, ktorá by mohla znamenať pomalšiu integráciu v Európe. Euro v septembri ako také pokračovalo v raste voči väčšine hlavných svetových mien vzhľadom na dynamický rast ekonomiky eurozóny, smerovanie Európy k užšej integrácii a normalizácii pre predchádzajúcu dlhovú krízu podvážených investorských portfólií voči eurovým aktívam.

Prehľad výkonnosti hlavných tried aktív za september

    Zatváracia hodnota 29.9.2017 september od začiatku roka
Akcie Americké akcie: S & P 500 index 2519 1,9 % 12,5 %
Európske akcie: Euro STOXX 600 index 388 3,8 % 7,4 %
Čínske akcie: Shanghai Composite index 3349 -0,4 % 7,9 %
Japonské akcie: Nikkei 225 index 20356 3,6 % 6,5 %
Ruské akcie: Micex index 2077 2,7 % -7,0 %
Brazílske akcie: Bovespa index 74294 4,9 % 23,5 %
Indické akcie: Sensex index 31284 -1,4 % 17,5 %
MSCI Developed World 2001 2,1 % 14,2 %
Akcie rozvíjajúcich sa trhov: MSCI Emerging Markets Index 1082 -0,5 % 25,5 %
Dlhopisy Európske vládne dlhopisy so splatnosťou nad 1 rok: Bloomberg/Barclays index 230.60 -0,5 % -0,3 %
Vládne dlhopisy USA so splatnosťou nad 1 rok: Bloomberg/Barclays index 2197.75 -0,9 % 2,3 %
Štátne dlhopisy rozvíjajúcich sa krajín: JPMorgan Emerging Markets Bond Index EMBi Global Core 545.38 -0,1 % 9,2 %
Korporátne dlhopisy investičný stupeň: iBoxx Dollar Liquid Investment Grade Index 278.68 -0,1 % 5,8 %
Korporátne dlhopisy špekulatívny stupeň: iBoxx Dollar Liquid High Yield Index 268.88 0,8 % 6,2 %
Nemecké štátne dlhopisy so splatnosťou nad 1 rok: Bloomberg/Barclays index 223.46 -0,8 % -1,4 %
Komodity Komodity: DBIQ Optimum Yield Diversified Commodity Index Excess Return 320 2,0 % -2,6 %
Energie: DBIQ Optimum Yield Energy Index Excess Retur 442 4,6 % -6,6 %
Priemyselné kovy: DBIQ Optimum Yield Industrial Metals Index Excess Return 196 -1,6 % 21,0 %
Vzácne kovy: DBIQ Optimum Yield Precious Metals Index Excess Return 121 -3,1 % 8,7 %
Poľnohospodárske plodiny: DBIQ Diversified Agriculture Index Excess Return 68 1,6 % -5,1 %
Ropa WTI 52 9,4 % -3,8 %
Ropa Brent 58 9,9 % 1,3 %
Zlato 1280 -3,2 % 11,5 %
Meny EUR/USD 1,181 -0,8 % 11,0 %
EUR/GBP 0,882 -4,4 % 3,2 %
EUR/CHF 1,144 0,2 % 6,3 %
EUR/RUB 68,002 -1,6 % 4,8 %
EUR/CZK 25,992 -0,5 % -3,9 %
EUR/HUF 311,630 1,9 % 0,7 %
EUR/PLN 4,313 1,5 % -2,1 %
EUR/JPY 132,920 1,5 % 7,5 %
EUR/CAD 1,474 -0,9 % 4,1 %
EUR/NOK 9,406 1,7 % 3,4 %
EUR/SEK 9,625 1,8 % 0,5 %

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow