21. január 2021. Vincent. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

10 výdobytkov súčasnej techniky

Marek Mittaš Marek Mittaš Marek Mittaš  28.11.2016 28.11.2016  

Vývoj v oblasti technológií je, zdá sa, od storočia pary nezastaviteľnou mašinou. Neustále sme svedkami noviniek, ktoré sme ešte pred pár rokmi nazývali bláznivými snami.

 

Motocykel, z ktorého nespadnete

Môže byť motocykel inteligentnejší ako jeho majiteľ? Výrobca BMW tvrdí, že jednoznačne. Vyšľachtil prvý motocykel, z ktorého sa nedá spadnúť. V utorok 11. októbra predstavila spoločnosť v Santa Monice koncept motorky Vision Next 100. Udrží sa vďaka špeciálnym technológiám na dvoch kolesách úplne sama a to aj počas státia. Vďaka inteligentným čipom a mechanike sa bude sama neustále prispôsobovať stavu a sklonu vozovky, čím zaručuje, že bude koniec s voľnými pádmi. Self-balancing system je technológia, ktorá má umožniť maximálnu radosť z jazdy pri maximálnej miere bezpečnosti. Ale zabudnúť treba na klasické valce. Zdrojom výkonu je bezemisný pohonný systém, ktorý automobilka zatiaľ tají.

Hexoskin

Tematika Wearables je prudko rozvíjajúcim sa segmentom, ktorý spája naše telo s počítačom alebo aspoň mobilným telefónom. Aktuálne hýbe svetom módy aj športu unikátna technológia hexoskin. Prináša druhú kožu. Komplexné tričko, ktoré si oblečiete a stanete sa tak trochu androidom. Ale, samozrejme, aplikácia funguje aj na iPhonoch. Nejde o žiadne hodinky, ale pokrytie celého tela senzormi. Generálny riaditeľ Pierre-Alexandre Fournier hovorí, že technológia funguje omnoho lepšie ako hodinky na ruke a je aplikovateľná aj pri športoch ako box či bojové umenia. Meria tep, dýchanie, spaľovanie kalórií a všetko prenáša pomocou bluetooth do mobilného zariadenia. Celý set stojí 400 dolárov.

FFZERO1

Celým menom Faraday Future FFZERO1 a hlavný konkurent elektronickej automobilky Tesla, hoci v úplne iných parametroch. Na tohoročnej výstave elektroniky CES v Las Vegas predstavili FF ako beštiu na cestách a prvý pretekársky automobil, ktorý by mal nechať „žuť hlinu“ všetky ostatné automobilky. Elektrický hyperšport je vyrobený z karbónu a ďalších kompozitných materiálov. Dopredu ho ženie štvorica elektromotorov, pre každé koleso jeden. FFZERO1 má palubné systémy ovládané pomocou smartfónu, ktorý je umiestnený vo volante. Jedinou otázkou je, či sa tento hybrid dostane na cesty a okruhy. Odborníci skôr predpokladajú, že ide o imidžovku a jednotlivé koncepty sa použijú na iné autá. Ale ktovie.

Umelá chobotnica

Vedci z Harvardu prišli s absolútnou novinkou. Predstavili robota s unikátne mäkkým telom. To by nebolo až také významné, no tento takmer živočích je samopoháňaný chemickou reakciou. Chobotnica nemá na sebe žiadnu pevnú časť a pohon je vytvorený na báze reakcie peroxidu vodíka. Ten sa vo vnútri chobotnice premieňa pomocou katalyzátora vo forme platiny z kvapaliny na plyn. Tým nafukuje objem a zdvihne jednotlivé chápadlá. Hoci je nutné povedať, že pohyb ešte nie je plynulý, je to jedna z prvých striel novej formy pohonov.

Umelá inteligencia

Zrejme bude pod ňou podpísaný Microsoft, ktorý už na konvencii Microsoft Ignite v Atlante naznačil, čomu sa teraz vývojové tímy aktuálne venujú. V hlavnom stane zakladateľov Windows berú umelú inteligenciu naozaj vážne. Predstavili už totiž asistentku Cotanu, klávesnice SwiftKey, a online preklady v Skype. Aktuálnym projektom je  kombinácia umelej inteligencie a HoloLents, čím posúvajú interakciu s počítačom do takmer citeľnej podoby. Popracujú aj na počítači Azure, ktorý bude prvým superpočítačom pre umelú inteligenciu.

3D kostné implantáty

Vedci z Northwestern University plánujú v krátkej budúcnosti eliminovať čakacie listy na kostné náhrady. Podarilo sa im vytvoriť kostný implantát pomocou 3D tlače. Aktuálne pracujú na pružnom kostnom tkanive s obsahom hydroxylapatitu, ktorý by telo malo prijať, keďže sa v kostiach prirodzene nachádza. Hoci je kosť syntetická, je neštiepavá, ale pružná a pre telo ako vlastná. Výhodou je, že sa dá vytlačiť v akejkoľvek veľkosti aj tvare.

Kvantový radar

Pochválili sa ním Číňania aj s dodatkom, že proti nemu bude americká technológia Stealth úplne bezbranná. Využíva totiž rôzne techniky, aby lietadlá a lode nebolo možné zamerať radarom. Kvantový radar dnes možno priradiť k takým prevratným novinkám ako pred mnohými rokmi prvý radar. Tento pracuje na kvantovo previazaných časticiach, pričom každá sa nachádza niekde inde, no takto je možné vysielať do priestoru fotóny a sledovať čokoľvek s minimom vydanej energie. Čína tvrdí, že radar na kvantovej úrovni pracuje v dosahu 100 kilometrov.

Nová generácia vozidiel

Ide o autonómne vozidlá, ktoré ohlásila spoločnosť Uber v spolupráci s automobilkou Volvo. Čo je však na týchto autonómnych autách iné ako sa snaží spraviť Google, Tesla, Ford a skoro každá druhá automobilka? Cieľom je vytvoriť autonómnu taxislužbu. Prakticky prepravný automat na cestách. Do projektu už naliali 300 miliónov dolárov a už v týchto mesiacoch chce Uber nasadiť do ulíc prvé prototypy, ktoré sa budú pohybovať po Pittsburgu. Hoci bude mať auto vlastné radary, kamery, sonary a navigácie, v skúšobnej prevádzke v ňom zatiaľ bude sedieť aj vodič. Čoskoro si však možno vysadne. Autá pritom nebudú vyvíjané ako nové modely, projekt počíta s Volvom XC90.

Ekologické a výkonné batérie

Súčasné batérie nám už nestačia na moderné technologické hračky a stále nie sú dosť „eco“, aby sa pri ich používaní usmievali aj environmentalisti. Vedci z University of Maryland využívajú na batérie novej generácie listy zelených rastlín. Zahriatím dubových listov na 1 000 stupňov Celzia dokázali narušiť existujúce uhlíkové štruktúry a vytvorili anódu s veľkou absorpčnou kapacitou na zelenej báze. Vo výskume sa testujú aj rašelina, banánové šupky, melóny. Už dnes sa však pokusne na nové batérie používa polysacharid maltodextrín získavaný hydrolýzou škrobu z prírodného cukru. Kapacita batérie pritom dokáže byť vyššia a článok je ľahko rozložiteľný v prírode.

Podo

Bolo len otázkou času, kedy niekto povestnú selfie tyč nahradí prilepovacou kamerou. Možno ju zaradiť medzi hi-tech novinky tohto roka. Podo kameru je možné nalepiť takmer kamkoľvek a už sa len fotíte a filmujete. Pritom sa vám nechveje ruka, zábery sú ostré a nikto nemá vystrčenú pravicu.

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow