28. september 2020. Václav. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

4 argumenty v prospech dovolenky na gréckych ostrovoch

Jana Poláčiková Jana Poláčiková Jana Poláčiková  15.8.2016 15.8.2016  

V posledných rokoch si mnohí Slováci veľmi ťažko plánujú letnú dovolenku. Najčastejšie počuť argument, že niet kam ísť. Poklesol záujem aj o ich tradične obľúbenú destináciu ako je Grécko a jeho ostrovy. Prečo? Údajne všade už hrozia teroristické útoky a lode migrantov atakujú aj grécke ostrovy. Poplašné správy však často bývajú silno prehnané a vôbec nemusia odrážať realitu. Stále platí, že na gréckych ostrovoch sa dá prežiť pokojná dovolenka v nádhernom prostredí.

 

Čo nenájdete na gréckych ostrovoch?

Stres a zhon

Ostrovania ho odporúčajú nechať doma. Zmierte sa s ich životnou filozofiou siga-siga (pomaly-pomaly), aj keď podľa vás v niektorých prípadoch nie je namieste, a skôr vás rozčuľuje než upokojuje.  Na obranu svojho životného štýlu argumentujú tým, že oni (Gréci) nezvyšujú európske štatistiky srdcovo-cievnych ochorení.

Kriminalitu

Tá je skutočne minimálna, resp. nulová. A ak sa aj nejaká vyskytne, je zapríčinená najmä dovolenkármi. Na ostrove sa všetci poznajú, veľmi dobre si uvedomujú, že sú závislí od turistov a pre ich bezpečnosť a spokojnosť sa vedia veľmi dobre vyrovnať už len s náznakom kriminality bez represívnych opatrení.

Opitých ostrovanov

Napriek hojnosti produkcie miestnych destilátov, vína a piva, napriek popíjaniu a hodovaniu v tavernách až do neskorej noci, alebo skorého rána, nestretnete nikde na verejnosti podguráženého alebo opitého ostrovana. Nevieme, ako to robia, ale mohli by nás to naučiť.

Nedohovoriť sa po anglicky

Nehovoríme síce o dokonalej angličtine, no na všetkých ostrovoch sa dohovoríte po anglicky. Všade a všetci, aj staručký dedko pri ceste predávajúci med vám po anglicky vysvetlí, koľko stojí, na čo všetko je dobrý a z akých stromov ho včely „made“. A ešte poradí, ako ho máte bezpečne zabaliť, aby bez ujmy prežil cestu domov.

Dokonca aj Rómovia predávajúci melóny vo vnútrozemí sa s vami po anglicky dohodnú na rozumnej cene, ponúknu aj broskyne, hrozno, uhorky a aj rajčiny. Ukážu vám aj cestu, aby ste nazablúdili.

Zakynthos

Najjužnejší zelený ostrov v Iónskom mori, vzdialený približne 1,5 hodiny lietadlom z Bratislavy. Ostrov vôní, endemitov, divorastúcich orchideí, posledných populácií korytnačiek (Caretta caretta) a tuleňa stredomorského (Monachus monachus) v Európe. Pri ochrane krehkého ekosystému ostrova sú jeho obyvatelia nekompromisní maximalisti a polovicu ostrova vyhlásili v roku 1999 za Národný morský park. Prísnou reguláciou výstavby na celom ostrove sa im zatiaľ úspešne darí odolávať tlaku developerov, touroperátorov a hotelierov. Možným dôvodom je aj skutočnoť, že Briti majú niektoré turistické oblasti ostrova abonované na ďalších 20 rokov. Preto sa pripravte na vyššie ceny ako ste zvyknutí na iných ostrovoch Grécka.

Pláž Xigya

Vytekajúce pramene síry na pláži Xygia vás presvedčia, že modrá farba dostáva nekonečné spektrum odtieňov. Ale tento jedinečný, sýty bielomodrý (sírny) odtieň môžete pokojne nazvať „Xygia modrá“. Prirodzene vám môže napadnúť myšlienka, či sa vám pri takomto zložení vody nerozpadnú plavky. Nemusíte mať obavy, má údajne liečivé účinky, najmä na kožné ochorenia, atopické ekzémy, alergie a psoriázu. Členité pobrežie, pláže s malými súkromnými zákutiami, ktoré pripomínajú Virgin Islands, vás určite príjemne prekvapia, splnia očakávania aj tých najnáročnejších turistov a vynahradia ťažší prístup na pláž.

Gýč Navagio

Sírne pramene vtekajú až do najznámejšej pláže Navagio. „Xygiu modrú“ teda môžu obdivovať z vyhliadky nad skalným útesom tí, ktorí nemajú strach z výšok, alebo loďou, ktorá v polhodinových intervaloch vypľuje stovky turistov. Hromadne a organizovane k vraku lode  buď doplávate, alebo dopádlujete na malých člnoch. Za tú polhodinku zistíte, že ten vrak je vlastne ohavná, hrdzavá kopa šrotu, ktorá je skôr sklamaním z prehnaných očakávaní romantického zážitku. Ale nezostanete v hanbe, absolvovali ste povinnú jazdu, lebo kto nebol na Navagio, nebol na Zakynthose.

Kréta

Kréta dala svetu boha bohov Dia (Zeus), ktorý prišiel na svet v Bielych horách, jeho syna   Theseusa a mnoho ďalších hrdinov antického sveta. Kréťania sa hrdo hlásia ku gréckej kultúre, ale vždy hovoria, že sú v prvom rade Kréťania, pretože ako prví Gréci pochopili pominuteľnosť vecí, a preto si užívajú plným dúškom každý deň. Carpe diem. A nielen na dovolenke.

Elafonisi 

Bolo to obľúbené miesto princeznej Diany. V posledných augustových dňoch roku 1997 dokonca kotvila pri brehoch Elafonisi jachta Dodi al-Fayeda, na ktorej trávila posledné dni svojho života.

Miestni obyvatelia rozprávajú, že do 60-tych rokov boli Elafonisi neznáme, neobjavené turistami. Náhodou sem zablúdil šofér autobusu britských turistov, ktorí dovolenkovali na severe ostrova. A odvtedy sem prúdia (regulované) davy turistov, aby sa dotkli raja na zemi.

Málokto však vie, že Elafonisi sú prírodná rezervácia pod prísnou ochranou EÚ, s ružovými koralovými pieskami, ktoré sú naplavené z Afriky, s pásom vzácneho cédrového porastu a s  jednou z posledných lokalít divorastúcich orchideí v Európe. Aj preto si tu nemôžete zapichnúť slnečník ani rozložiť karimatku kde chcete, mohli by ste poškodiť vzácne endemity a ohroziť rovnováhu tohto vzácneho ekosystému. Ak ste neboli na Elafonisi, neboli ste na Kréte.

Laguna Balos a ostrov Tigani

(polostrov Gramvousa na severozápadnom cípe Kréty)

Miestni obyvatelia ju volajú Zátoka pirátov a rozprávajú, že bola obľúbeným miestom princa Charlesa a princeznej Diany. Britská kráľovská rodina mala a má vo všeobecnosti v obľube Krétu, presviedčajú vás Kréťania. Turisticky nie je objavená, keďže k nej vedú len dve cesty. Tá jednoduchšia a pohodlnejšia – loďou z Kissamos/Kasteli a späť. Druhá cesta, jeden z najnáročnejších celodenných trekov na Kréte, sa začína od pláže Falasarna, pokračuje cez priesmyk traverzom až k zátoke. Tá námaha však stojí za to. Cestou stretávate len kozy kri-kri, jediné divožijúce zvieratá na ostrove. Vôbec nie sú plaché, pravdepodobne daň za turistický boom. Po prekonaní priesmyku sa objaví zátoka, ktorá vám vyrazí dych. Napriek silnejšiemu severozápadnému prúdeniu máte pocit, že ste sa ocitli na pláži karibských ostrovov, zabudnutých bohmi aj ľuďmi. Pri odlive sa na blízky ostrov Tigani prebrodíte zakopávajúc o mušle s vyzrážanými nánosmi soli, brodiac sa bielym jemnučkým, koralovým pieskom. Nikdy, nikde už neuvidíte azúrovejšie modré farby všetkých možných odtieňov ako tu. Po návrate na pláž Falasarna jedným dúškom vypijete pohár piva, hodíte sa do mora, schladíte opálené a rozhorúčené telo a vymáčate si otlaky a pľuzgiere z vibrám.

Nech vám v budúcnosti na ktoromkoľvek ostrove miestni obyvatelia ukážu zaručnene najkrajšiu pláž na svete, vy už teraz viete, že na tej „naj...“ ste už boli.

Prečo grécke ostrovy?

Z 2 000 ostrovov je len približne 1 300 obývaných. Všetky sú rovnaké a každý iný. Jedno však majú spoločné. Sú bezpečné. Preto nemusíte mať obavy požičať si auto, skúter, motorku, bicykel a precestovať celý ostrov, navštíviť miesta, ktoré nie sú v cestovateľských bedekroch a ktoré neponúkajú ani miestni sprievodcovia. Vaša dovolenka tak bude obohatená o autentické zážitky dotykov s prírodou, kultúrou, históriou, ľudskými príbehmi a osudmi. Stačí len vyjsť z hotelového rezortu a počúvať s otvorenými očami a srdcom. Presne tak, ako to už viac ako tisícročie robia Gréci.

Foto: redakcia NF

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow