26. september 2020. Edita. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

6 tipov ako odstrániť strach zo šoférovania

 17.8.2017 17.8.2017  

Niektorí ľudia, hoci vlastnia vodičský preukaz, sa šoférovaniu vyhýbajú ako čert krížu. Už len pri pomyslení naň sa im rozbúcha srdce a podliehajú panike. Boja sa, že pri šoférovaní by mohli prísť o život. Z uvedených znakov je jasné, že sa jedná o plnohodnotnú fóbiu. Aby ste znovu získali kontrolu nad autom aj svojim životom, je dôležité aby ste jej čelili.

 

Vytvorte si v aute pohodovú atmosféru

Skôr, než doň sadnete, upokojte sa. Vezmite si na seba pohodlné oblečenie, obujte pohodlné topánky, prípadne pustite príjemnú a pokojnú hudbu priamo v aute. Pocit vlastného bezpečia zvýšite aj uistením, že auto je v 100% stave a nepotrebuje kontrolovať elektromotory ani nijaké opravy. Pred návalom paniky pomôže, ak sa naučíte hlboké dýchanie do brucha a budete ho praktizovať napríklad pred jazdou, pokojne aj priamo v aute.

Konfrontácia fóbie

Nemenej dôležité ako zvládnutie relaxačných techník je aj konfrontovanie sa s fóbiou. Čeliť strachu a schopnosť vedieť sa s ním popasovať vás privedie až k tomu, že sa šoférovania nebudete báť vôbec. Tento moment je azda najdôležitejší spôsob, ako fóbiu prekonať. Akúkoľvek. Vyhýbanie sa fóbii a jej riešeniu situáciu len zhorší a postupom času môže dôjsť až k vzniku ďalších fóbií.

Nastavte sa pozitívne

Väčšina životných úspechov a sklamaní pramení zo psychiky, pretože správne myšlienkové nastavenie je kľúčom ku všetkému, dobrému aj zlému. Vsugerujte si krátke pozitívne výroky, ktorými sa povzbudíte:

  • Jazdím opatrne a opatrné jazdenie = bezpečné jazdenie
  • Nejazdím rýchlo. Nemusím za každú cenu predbiehať ostatných.
  • Neriskujem. Ak miniem odbočku, nevadí, otočím sa keď to bude možné a vrátim sa k nej.
  • Viem kadiaľ idem, som na jazdu pripravený/a.

 

Robte malé pokroky

Pokrok je dôležitý, bez ohľadu na to ako rýchlo ho dosiahnete. Zvoľte si vlastné tempo, veď dôležité je už len to, že ste začali proti fóbii z jazdenia bojovať, a nie to, ako rýchlo sa jej zbavíte. Nebojte sa, príde to. Najprv skúste napríklad vycúvať a vrátiť sa späť na parkovacie miesto. Druhým krokom môže byť jazda po ulici. Na tretíkrát už zvládnete aj jazdu okrajom mesta a keď budete takto postupovať ďalej, čoskoro vám šoférovanie ani hustá kamiónová preprava na ceste už nebude robiť žiadnu starosť.

Jazdite s tým, komu veríte

Začínajúci vodiči zažívajú najhoršie stresové situácie, ak zo sedadla spolujazdca musia neustále počúvať krik a výčitky. To na pokoji naozaj nepridá a na sebavedomí už vôbec nie. Strachu z jazdenia sa zbavíte rýchlejšie a ľahšie, ak si za spolujazdca vyberiete človeka, ktorému veríte, je pokojný a skúsený šofér. Aspoň pre začiatok. Tiež pomôžu kondičné jazdy, s ktorými opäť nadobudnete istotu za volantom.

Obráťte sa na odborníkov

Ak má vaša fóbia negatívny dopad na váš súkromný život, začínate cítiť neuropatické bolesti či iné prejavy, je možno načase vyhľadať odbornú pomoc. Nie je to žiadna hanba a konzultácia napríklad so psychológom vám uškodiť nemôže. Skôr naopak. Dôležité je nemlčať, pretože rozprávanie je cestou k tomu aby sa váš mozog naučil ako sa s fóbiou vyrovnať.

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow