24. november 2020. Emília. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

8 fascinujúcich faktov, ktoré vás pobavia aj prekvapia

 17.8.2017 17.8.2017  

Svet je taký rozmanitý, že spomenúť všetky jeho zaujímavosti na jednom mieste by trvalo stovky, možno tisíce rokov. My vám prinášame aspoň niektoré z pozoruhodností, s ktorými sa na cestách po svete môžete stretnúť.

 

Nauru: najobéznejší národ na svete

S viac ako 95% obéznej populácie drží tento nelichotivý rekord ostrovný štátik Nauru. Je to spôsobené v dôsledku viacerých okolností. Na Nauru vo veľkom dovážajú fastfoodové jedlá zo západu, ktoré, vzhľadom na denný energetický výdaj obyvateľov, konzumujú viac ako by bolo zdravé.

Guam: cesty, aké inde nenájdete

Ďalší z ostrovných exotických štátov sveta. Keď žijete na ostrove, musíte sa prispôsobiť jeho podmienkam. Cestári a stavbári na Guame to zvládajú bravúrne. Keďže na ostrove sa nenachádza žiadny prírodný piesok, pri robení asfaltu na cesty používajú domáci zmes mletých koralov a ropy.

Rusko: najviac tankov v armáde

Rusko patrí k svetovým velikánom v mnohých oblastiach a jedno z prvenstiev patrí aj známej ruskej armáde. Tá disponuje ďaleko najväčším počtom tankov zo všetkých armád na svete! Z celkového počtu cca 21 000 tankov je však až 16 000 len zastaralým pomníkom minulých čias. Koľko asi stojí osvetlenie skladu týchto „starčekov“?

Kanada: viac jazier ako Fínsko?

Ako krajina tisícich jazier je známe Fínsko, no Kanada túto severoeurópsku krajinu dokáže tromfnúť. Na jej území sa totiž nachádza až 3 milióny jazier, ktoré pokrývajú 9% celého územia Kanady. To je viac ako 60% zo všetkých jazier na svete!

Seychely: ostrovy pirátov

V dávnych dobách boli Seychely útočiskom pirátov, najmä teda Pirátska zátoka na ostrove Mahé či ďalší z ostrovov, Praslin. Podľa legendy tu dokonca slávny pirát Olivier Levasseur ukryl doteraz nenájdený poklad nevyčísliteľnej hodnoty! V súčasnosti, vďaka prijateľným zákonom, sú ostrovy útočiskom pre offshore spoločnosti na Seychelách.

Sahara, Niger: najviac izolovaný strom na svete

V miestnom jazyku, francúzštine, bol známy ako L´Arbre du Ténéré. V 400 kilometrovom okruhu okolo tejto malej akácie nerástlo nič, bola preto známa ako najizolovanejší strom na svete. Slúžila ako orientačný bod na Sahare až do chvíle, než do nej roku 1973 narazil opitý vodič…

Atény, Grécko: jedno z najstarších miest na svete

Hlavné a najväčšie mesto Grécka je nepretržite obývané už viac ako 7000 rokov. To je dostatočný čas na to, aby vzniklo niečo hodnotné, čo poviete? A že toho nebolo málo! Myšlienky demokracie, Olympijské hry, politické vedy, žánre komédie a tragédie či matematické princípy, ktoré položili základy napríklad pre najpresnejšie počítacie váhy na svete.

Čína: záhadný Veľký čínsky múr

Vytvoriť originálny design manual môže byť pre niekoho ťažšie ako postaviť Veľký čínsky múr. Pravdou ale je, že táto mega-stavba by nevznikla bez lepkavej ryžovej múky, ktorá bola použitá ako viazacia substancia medzi tehlami.

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow