30. september 2020. Jarolím. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

9 tipov, ako si užiť pracovné voľno

Marek Hronec Marek Hronec Marek Hronec  19.1.2017 19.1.2017  

Nech ste majiteľom gigantickej korporácie či radovým zamestnancom, usilujúcim sa budovať si svoju kariéru, vysoké pracovné nasadenie, ktoré sa s úspechom v biznise nekompromisne spája, má v každom prípade svoje medze. Aby ste dokázali predísť prepracovaniu, či dokonca syndrómu vyhorenia, pripravili sme pre vás 9 pravidiel, ktorými sa riadia úspešní ľudia v dňoch svojho osobného voľna.

 

Vypnite si svoj mobilný telefón

Tým, že každých päť minúť budete kontrolovať nové správy a e-maily aj v čase voľna, nikdy z pracovného kolotoča nevyskočíte. Nemusíte si telefón v každom prípade vypnúť. Stačí, keď ho odložíte kamsi na policu a vypnete mobilné dáta. Jeden či dva neprečítané e-maily sa dajú akceptovať. Okrem toho, svet je aj „tu hore“, stačí len na chvíľu odtrhnúť oči od displeja. Novú príležitosť možno objavíte aj na úplne inom mieste ako v kancelárii za počítačom.

 

Cvičte

Zamyslite sa, koľko času trávite v práci sedením. Nech už je to v kancelárii, pri káve či v aute, väčšinu odpracovaného času presedíte. Preto, aby ste rozprúdili svoj krvný obeh, roztiahli pľúca a vyrovnali si chrbát, nesmiete zabúdať na športové aktivity. Skvelou kompenzáciou sedavého štýlu je beh, plávanie a joga. Kombináciou týchto troch aktivít si zabezpečíte základnú starostlivosť o váš pohybový aparát a dostatočné spevnenie svalov. Výhovorka, že po práci už nevládzete, tu neobstojí! Šport vás posilní a pravidelné cvičenie vám dodá viac energie aj na prácu. Čoraz viac náročné pracovné aktivity sa bez dobrej kondície a silnej imunity jednoducho zvládajú horšie.

 

Cestujte

Spoznávajte nové miesta. Rozširujte si svoje obzory. Pohľad na steny kancelárie a cesta do práce nepatria práve k najdobrodružnejším aktivitám. Navyše časom vás už zrejme nijako neinšpirujú. Snažte sa cestovať tak veľa ako to len pôjde. Nezáleží na tom, či objavujete krásy okolia mesta, v ktorom pôsobíte, alebo si spravíte týždňový výlet po Nepále. Zbaľte si kufor (tí odvážnejší ruksak) a vybehnite do sveta nazrieť za nové obzory. Na prečistenie hlavy je veľmi účinná aj krátka prechádzka v prírode.

Ak ste vnímaví a máte oči vždy „otvorené“, do práce sa vrátite nielen oddýchnutí, ale prinesiete si so sebou aj množstvo inšpirácie a nových nápadov.

 

Trávte viac času so svojou rodinou

Partneri, rodičia, súrodenci, deti, skrátka ľudia, ktorí sú geneticky naprogramovaní  na to, aby vás mali radi a aby vás vypočuli vždy, keď to potrebujete. Kontakt s rodinou účinkuje upokojujúco a spolu s pocitom domáceho zázemia poskytuje ochranu pred vonkajším svetom. Nezanedbávajte rodinné návštevy a v domácnosti udržujte nekonfliktnú atmosféru. Ak doma panuje rovnováha a pokoj, priamoúmerne sa to odrazí aj na vašich pracovných výkonoch.

 

 

Socializujte sa

Nezabúdajte ani na svojich priateľov. Len preto, že ste si našli dobrú prácu, ktorá vás baví, neignorujte pozvania na stretnutia. Priatelia sú vaša druhá rodina. Podržia vás, vypočujú a často zhodnotia situáciu oveľa objektívnejšie ako ktokoľvek iný. Na škodu nie je ani zúčastniť sa priateľského posedenia s kolegami. Spoznajte svojich spolupracovníkov aj z tej menej profesionálnej stránky a klíma na pracovisku sa razom uvoľní a zlepší.

 

Rozvíjajte svoj talent

Viete hrať na hudobnom nástroji, radi vyrezávate z dreva alebo vás baví maľovanie? Nech už ste do vienka dostali akýkoľvek umelecký dar, nezanedbávajte ho. Rozvíjajte svoje koníčky a pracujte na svojom talente. Umelecky zameraní ľudia sú v práci kreatívnejší a adaptabilnejší. Posúvajte svoje vedomosti aj do iných oblastí, než do akých ich staviate každý pracovný deň. Nikdy neviete, kedy ich budete môcť využiť vo svoj prospech aj v pracovnom prostredí.

 

Vyberte sa za kultúrou

Pozdvihnite aj kultivovanosť ducha a navštívte z času na čas divadelné predstavenie, balet či operu. Na jednej strane môžete stráviť príjemné chvíle so svojím partnerom a na druhej vymeniť sedenie pred televíziou za blahodarné kultúrne vyžitie. Výborná príležitosť, ako sa nechať vtiahnuť do deja a vypustiť tak aspoň na chvíľu z hlavy pracovné povinnosti.

 

Vstávajte v rovnakom čase ako obyčajne

Aj keď si užívate sladké opojenie relaxu a oddychu, nezabudnite dodržiavať určité návyky, ktoré máte zaužívané. Jedným z nich je ranné vstávanie. Úspešní ľudia vstávajú v skorých ranných hodinách aj vo svojich voľných dňoch, aby tak predišli zbytočnému prehadzovaniu svojho biorytmu. Nábeh do práce je o niečo prijateľnejší, ak celý víkend nevyspávate do obeda.

 

Plánujte

Úspešní ľudia si robia v čase voľna plány, ako čo najlepšie využiť svoj čas v práci aj mimo nej. Dokonalý time management je zárukou vyváženého časového fondu. Naplánujte si, koľko hodín sa chcete venovať pracovným povinnostiam a vyčleňte si dostatok času na regeneráciu a načerpanie nových síl, energie a entuziazmu.

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow