30. september 2020. Jarolím. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Ako sa stať obľúbeným v pracovnom kolektíve

PR PR  27.4.2017 27.4.2017  

Každý jeden z nás túži byť vo svojom zamestnaní obľúbený. Túžime po uznaní, túžime dobre vychádzať s ostatnými kolegami. Niekedy to žiaľ nie je také ľahké, ako by sme si predstavovali. Častokrát nie je chyba v nás, ale v kolegoch, ktorí majú problém zvyknúť si na prítomnosť niekoho nového. Majú pocit, že im narúšate doteraz zabehnutý kolobeh a majú problém sa s tým zmieriť. Ak sa ale chcete stať obľúbeným v novej práci, skúste si prečítať nasledujúce riadky.

Prirodzenosť a ochota pomôcť

Pretvárkou si obdiv určite nezískate. Keď sa budete správať prirodzene, resp. ukážete sa takí, akí v skutočnosti ste, priazeň kolegov si určite získate. Nebuďte arogantní, buďte primerane zhovorčiví. Keď bude treba, ochotne príďte kolegom na pomoc. Dávajte si však pozor, aby vaše dobré srdce kolegovia nezneužívali. Odhadnite mieru. Keď budú kolegovia od vás napríklad vyžadovať pomoc pri výmene LED H4 žiaroviek a vy im s tým nebudete vedieť pomôcť, slušne im to vysvetlite. Môže sa stať, že sa na vás kolega urazí a bude sa vám vyhýbať. Uvedomte si však, že vy za to nemôžete a že ste spravili maximum pre to, aby ste mu pomohli.

Komunikácia

Obľúbeným sa nikdy nestanete, ak budete svojich kolegov ignorovať. Nemusíte sa ich zrovna pýtať na osobné veci, ako napríklad aký šampón na vlasy používajú, alebo či ich deti baví skladanie puzzle 5000. Ak chcete mať dobré vzťahy na pracovisku a chcete sa stať obľúbeným, musíte so svojimi kolegami jednoznačne komunikovať. Vždy sa nájde niekto, kto vás nebude mať rád. Treba sa však od toho odosobniť, pretože s tým absolútne nič neurobíte. Musíte sa to naučiť tolerovať.

Byť sám sebou

Nikde nie je napísané, aby ste svojim kolegom nosievali do práce darčekové koše. To v žiadnom prípade nerobte. Podkopete si autoritu a ostatní kolegovia vás začnú len zneužívať. Buďte to VY, na nič sa nehrajte, pomáhajte kolegom a nebuďte „riťolezom“ a uvidíte, že kolegovia vás budú mať radi.

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow