27. september 2020. Cyprián. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Ako sa stať úspešným?

Marek Mittaš Marek Mittaš Marek Mittaš  22.7.2014 22.7.2014  

Otázku, ako byť úspešný, si položí v živote každý bez ohľadu na vek, stav či profesiu. Niektorí aj viac ráz nielen za život, ale aj za rok, mesiac či deň. Dosiahnuť úspech je niečo magické, prirovnávané k naplneniu a zmyslu života. Úspech však nepríde sám od seba. Netreba čakať, že sa raz objaví za dverami ako šťastná náhoda. Predpoklady úspechu sa formujú už v kolíske, no to, či v konečnom dôsledku zhodnotíme náš život ako úspešný, záleží predovšetkým na nás a zdá sa aj na schopnosti nehádzať príliš často flintu do žita.

 

Vymažte si z hlavy „NEDÁ SA“!

Dvaja ľudia v tom istom biznise nemusia byť vždy rovnako úspešní. Pritom si obaja vedia napľuť do dlaní a vysúkať rukávy. V čom je teda rozdiel? Niekedy môžu za úspech či neúspech aj postoje, ktoré človek prijal v detstve. „Stať sa úspešným človekom znamená mať okolo seba auru sily, odvahy a bezpečia. Vidieť svet ako príležitosť, nie ako hrozbu. To je balíček, ktorý dostáva dieťa od osobnostne kvalitných rodičov,“ hovorí Miroslava Muráriková, klinický psychológ a psychoterapeut. Šťastie pri narodení tak zdá sa určuje do veľkej miery budúcnosť. Nie každého však rodičia nastavia na úspech. Ani to nie je tragédia, veď mnoho bohatých a slávnych ľudí vyrástlo z nie práve najlepších pomerov. Nádej teda existuje.  „Pokiaľ sa dieťa narodí do rodiny, ktorá je osobnostne slabšia a chýbajú mu odkazy rodičov formujúce jeho sebaúctu, môže byť akokoľvek šikovný, nemôže dosiahnuť úspech z jednoduchého dôvodu, ktorým je prekliatie vo forme myšlienok: nezaslúžim si..., som nula..., som nikto..., druhí sú lepší, sám to nedokážem... a pod. To je ich balíček, ktorý veľmi namáhavo, často aj s pomocou psychoterapie musíme otvoriť, vytriediť a doplniť náhradnými formulkami, ktoré treba zasadiť a dôsledne pestovať,“ hovorí Muráriková.

Preto na vlnu úspechu treba nastúpiť pripravený. V tomto prípade môžu byť cestou napríklad aj tréningy a motivačné semináre. No aj tu treba podotknúť, všetko s mierou.

Viac sa učte ako motivujte

Jednu z ciest, ako zmeniť myšlienkové modely a nastavenie získané doma a na „rodnom pieskovisku“, predstavujú práve semináre úspechu, ktoré vyrastajú ako huby po daždi. Majú moc zmeniť nás za pár hodín a ako sa hovorí – nastaviť na úspech? „Pri seminároch záleží na tom, kto seminár organizuje a čo má za sebou. Nie je dôležité, aby to bol študovaný psychológ. Aj ľudia priamo z praxe, ktorí vedia, ako sa dostať odniekadiaľ niekam, vedia byť veľmi efektívni. Takéto semináre majú okamžitý efekt. Ľudia následne vedia vyhodnotiť, aký efekt priniesol ich život po aplikovaní nových informácií do praxe. Môže však fungovať aj mnoho seminárov, čo sa dobre predávajú, no výsledok je veľmi sporný. Násilne pozitivistické semináre stavajúce len na jednostrannom pozitívnom myslení však nie sú šťastné. Ľudia sa skôr či neskôr stretnú s negatívnou skúsenosťou aj po absolvovaní seminára a predstavy či sny sa môžu zrútiť ako domček z karát. V takom prípade môže človek upadnúť aj do depresívnych nálad či pochybností,“ hovorí Martin Miler, klinický psychológ. Úspech teda neznamená stať sa nezdravým optimistom, ktorý časom upadne do letargie. Skôr sa neustále vzdelávať, učiť sa a prijať zistenie, že úspech nie je záležitosťou na prvý pokus, ale často sled pokusov a omylov. Vždy sa preto oplatí učiť sa od tých, ktorou cestou sami chceme kráčať. Mnoho priepastí totiž preskočili a nemusíme sa teda s nimi boriť sami.

Vojtech Furták, oblastný riaditeľ životnej siete Allianz – Slovenská poisťovňa

Úspešní sa nesmú nechať odradiť počiatočnými neúspechmi a ísť za cieľom, kvôli ktorému začali.

Marie Diamond, svetoznáma koučka

Úspešní ľudia sú zdraví a plní energie. Majú krásne vzťahy so svojím partnerom, deťmi, priateľmi a rodinou a doprajú si čas, aby sa o seba starali a načúvali svojmu vnútornému hlasu. Sústredia sa na vytvorenie pozitívneho vplyvu na náš svet.

Marcel Kohút, partner spoločnosti Partners Group

Nikto nemôže byť úspešný v tom, čo nemá rád a čo mu neprináša radosť. Ďalej musíte vedieť, čo chcete dosiahnuť. Stanoviť si cieľ.

Karel Sklenář, konateľ ŠKODA AUTO Slovensko, s. r. o.

Úspešní budú naozaj tí, ktorí budú pozorne načúvať potrebám svojich zákazníkov a prispôsobia im portfólio produktov a služieb.

Martin Katriak, predseda predstavenstva COOP Jednota Slovensko

Považujem za prvoradú najmä disciplínu. Tiež by som vyzdvihol schopnosť rozhodnúť sa.

Andrej Kiska, prezident SR

Každý manažér musí mať svoj pohľad na svet, nebáť sa ísť svojou vlastnou cestou, aj keď ho od nej bude odrádzať celé jeho okolie.

Neobmedzujte úspech len na bankové konto

Pri úspechu nehovoríme o žiadnej fyzikálne merateľnej veličine. Úspech nemá hranicu alebo bod, keď môžeme objektívne zhodnotiť, že už sme úspešní. Ide o osobité nastavenie človeka, ktorý sa (postupne) prepracoval k svojmu cieľu. Na to je potrebné vždy splniť viacero predpokladov. Jedným z nich je špecifický talent. Na druhej strane každý človek sa môže stať úspešným. „Vedomosti a zručnosti potrebné pre danú oblasť sú rozhodujúce, no zároveň bez správneho postoja, motivácie a nastavenia našej psychiky by bolo dosiahnutie akéhokoľvek cieľa nemožné,“ hovorí psychológ František Skokan. Úspech, samozrejme, závisí od toho, čo v živote vnímame ako úspech a aký človek je podľa nás úspešný. František Skokan dodáva, že konzumná spoločnosť, ktorej súčasťou sme aj my, považuje za úspech vysoké postavenie, finančnú nezávislosť, postup v kariére, prestíž a podobne. Netreba sa tým nechať odradiť. „Nie každý jedinec je schopný splniť kritériá konzumného sveta, čo nemusí jednoznačne znamenať, že nedosahuje úspechy vo svojich zvolených prioritách,“ hovorí Skokan. Je rozdiel medzi jazdou v maserati a spokojnou rodinou? Určite je, maserati nemusí byť pre každého najväčším meradlom úspechu.

Pripravte sa na „obité kolená“

Úspechy a pády. Nutne sprevádzajú život človeka. Ako sa vyrovnať s tým, že človek nemôže len stúpať nahor? Krátky návod podáva PhDr. František Skokan: „Tak ako patrí k nášmu životu striedanie dňa a noci, striedanie ročných období, takisto patria do nášho života úspechy a neúspechy. Úspechy a neúspechy sú pre náš život veľmi dôležité, najmä z toho dôvodu, aby sme vedeli vnímať náš pokrok pri riešení rôznych problémov. Nemali by sme zabudnúť, že mnoho vynálezov a objavov je dielom neúspechu, napríklad objav penicilínu. Najjednoduchší spôsob, ako sa dostať do psychickej pohody v prípade nepriazne osudu, je začať robiť veci odznova, od začiatku, bez toho, aby sme ľutovali predchádzajúcu námahu. Vedieť to, že každým dňom začíname niečo nové. Úspech nie je možné dosiahnuť automaticky a zvyčajne je cesta za cieľom spojená aj s množstvom omylov. Žiadny by však nemal byť fatálny a rozbiť si koleno neznamená znovu sa nepostaviť. Možno len občas ubrať z tempa, ako to radí Martin Miler: „Na to, aby človek mohol dobre a úspešne fungovať, potrebuje aj efektívne oddychovať. Bez toho hrozí vyčerpanie až zlyhanie. Práve to, že sa nedarí môže byť signál na oddych, na to, aby sme zhodnotili priority. Dopriať si čas na oddych a nevidieť veci fatálne znamená dosiahnuť úspech. Netreba sa za každých okolností tlačiť do výkonu a občas je potrebné nechať sa unášať tým, čo je. Niekedy aj prílišná aktivita môže škodiť. Získať rozhľad je určite dôležité.“

Úspech sa naučte od úspešných!

Medzi priority úspešných ľudí patrí, že sa nenechajú odradiť chybami alebo pádmi. Martin Miler hovorí, že hoci vidíme zvyčajne len úspechy, všetci majú za sebou mnoho chýb a  zlyhaní. Robia však s nimi to, čo malé deti, keď sa učia chodiť. Zažijú množstvo pádov a vďaka nim korigujú svoju chôdzu a neboja sa ísť ďalej. Nepozerajú sa na chybu ako na totálne zlyhanie, ale ako na príležitosť spraviť veci inak. Ich nastavenie je skôr optimistické, no nie je to povrchné pozitívne myslenie. Slová psychológa potvrdzujú aj úspešní podnikatelia a manažéri, ktorí sa s nami podelili o svoje recepty na úspech.

Michal Meško, CEO Martinus.sk

Neexistuje univerzálny recept alebo jednotný návod, ako uspieť. Azda len robiť všetko, do čoho sa pustíme, najlepšie ako vieme. Toto sa nám zatiaľ osvedčilo. U mňa úspech vždy vychádzal zo záľuby pre tvorbu.

Johaness Kjellgren, generálny riaditeľ Volvo Group Slovakia

Myslím, že je to o skúšaní nových vecí a výziev pre samého seba. Naučil som sa, že často dokážem urobiť omnoho viac ako som si na začiatku myslel. Je dôležité chytiť sa šance, nebáť sa a ísť do toho.

Martin Guttman, zakladateľ Tuli

Výdrž a vízia sú dva základné piliere úspechu.

 

Marek Prchal, český novinár a idea maker

Úspešní ľudia, ktorých poznám, sa zaujímajú o množstvo vecí. Vzdelávajú sa a veľmi tvrdo pracujú. Sú úprimní, vedia sa vyjadrovať, strategicky myslieť, motivovať druhých, alebo na nich naopak tak nakričať, že z nich nakoniec niečo dostanú. Hlavne „nekecajú“!

Tomáš Srnka, zakladateľ Relbit

Je dôležité nebáť sa neúspechu. Treba sa z neho poučiť, oprášiť si kolená a ísť ďalej.

 

Jeremiah E. Wilson, kouč a tvorca Power trainingu

Poznám ľudí, pre ktorých je najväčším úspechom zveľadená záhrada pri ich dome. Niekto iný chce mať niekoľko prosperujúcich firiem a len vtedy sa cíti byť úspešným. Podľa mňa, ten kto nájde úspech v záhrade, je rovnako úspešný ako niekto, kto má firmy a peniaze. Musíme zistiť, čo je pre nás úspech a pracovať na tom.

Foto: Shutterstock

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow