29. september 2020. Michal, Michaela. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Ako vybrať monitor pre kancelárske použitie

NextFuture NextFuture NextFuture  18.11.2016 18.11.2016  
 

Pri dlhodobej práci na počítači je najdôležitejšia ergonómia, ktorej cieľom je, aby používané predmety a nástroje svojim tvarom čo najlepšie odpovedali pohybovým možnostiam človeka a rozmerom jeho tela. V prípade monitora najviac záleží na tom, aby nebol príliš nízko oproti očiam, a nedochádzalo tak k zaťažovaní krčnej chrbtice. Horný okraj obrazovky má byť v takej istej výške ako oči. Kvalitnejšie monitory poskytujú ostrejší obraz, dôveryhodnejšie farby, majú rýchlejšiu odozvu, svietivosť atď. Lacné obrazovky môžu pri dlhodobom používaní negatívne ovplyvňovať zrak.

Druhy monitorov

Staré veľké obrazovky CRT (katódové monitory) si už do kancelárie určite zaopatrovať nebudete, sú veľké, ťažké, náročne sa nastavujú. Vyberať môžeme medzi modernejšími LCD monitormi, ktoré majú radu výhod- zaberú menej miesta na stole, pretože sú placaté, sú ľahšie a je u nich menšia náročnosť kalibrácie.

Dôležitý je výber veľkosti

Pre dlhodobú prácu na PC je veľkosť monitoru naozaj zásadná. Do kancelárie sa hodia veľké LCD monitory 24 a viac palcov. Skvelé sú monitory s uhlopriečkou 27“, ktoré sú však už drahšie. Veľký monitor s vysokým rozlíšením veľmi urýchli prácu s viac aplikáciami naraz. Veľkosti pod 20“ sú dnes vhodné len pre nenáročných užívateľov (v kancelárii napr. len na písanie faktúr alebo mailov).

Typy panelov

Dôležitým, ale často prehliadaným údajom, je typ panelu. Súčasné monitory s LCD TFT panelmi sa rozdeľujú do niekoľkých kategórií:

Najviac vyrábané sú TN (Twisted Nematic), ktoré patria medzi najstaršie technológie LCD panelov. Sú najvhodnejšie pre hráčske monitory vďaka veľmi dobrým odozvám.

Panely PVA (Patterned Vertical Alignment)/MVA skorej využívané u profesionálnych monitorov sú dnes vytlačované IPS/PLS technológiou. Panely tohoto typu sa vyznačujú ďaleko lepším farebným podaním než TN.

IPS (In Plane Switching)/PLS panely prevažujú u mobilných zariadení. Tento typ panelov predstavuje ideálnu kombináciu kvalitného farebného podania, špičkových pozorovacích uhlov, vysokého kontrastného pomeru i pomerne rýchle odozvy.

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow