19. október 2020. Kristián. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Albánsko je krajinou mercedesov a bunkrov

NextFuture NextFuture NextFuture  15.3.2016 15.3.2016  

Balkán ponúka možnosť dovolenky pre každého – obľúbené a dostupné Chorvátsko, famózne grécke ostrovy, nočný život v Bulharsku či pekné jazerá v Slovinsku. A potom sú tu skryté perly ako Čierna Hora a Albánsko.

Práve dovolenka v Albánsku je nezabudnuteľná a jedinečná. Hoci sa táto krajina iba nedávno naučila využívať svoj potenciál pre cestovný ruch, vybrať sa sem je skutočným zážitkom. Čo všetko vás tu čaká?

Krajina bunkrov a nedostavaných domov

Albánsko malo vždy šťastie na divných vodcov, ktorí ho držali v izolácii. Napríklad taký Enver Hodža dostal krajinu do úplnej izolácie, zrejme trpel paranojou, pretože po celej krajine nechal vybudovať vojenské bunkre a podzemné chodby. A okrem toho dal za desiatky miliónov dolárov postaviť mauzóleum pre svoju rodinu v Tirane. Jednoducho šialenosť. Dnes sú tieto bunkre veľkou atrakciou, turisti prakticky nič podobné v Európe nenájdu. Okrem nich tu nájdete nedostavané domy, v ktorých visia drobné hračky pre deti, ktoré stavbu ochraňujú pred urieknutím a zlými duchmi. Po dokončení domu tieto hračky Albánci spália. Zaujímavosťou je, že tieto domy sú obývané už počas stavby.

Mercedes na každej ceste

Hoci je Albánsko chudobnou krajinou, na cestách tu stretnete Mercedesov pomaly toľko ako v Nemecku. S tým rozdielom, že tie albánske zdobia puklice, oranžová hrdza a rok výroby 1993. Mať Mercedes je tu otázka určitého sociálneho statusu. Mnohí Albánci sú ochotní odísť pracovať do zahraničia len preto, aby si odtiaľ mohli za zarobené peniaze doviesť Mercedes. Ale pozor, miestni sú veľmi srdeční a vážia si turistov, lebo konečne sa im otvorili hranice a pochopili, čo to je sloboda a demokracia.

Krásne hory, pláže a mestá

Keby ste o Albánsku povedali, že má tú najkrajšiu časť jadranského pobrežia, zrejme by sa veľa ľudí s vami ani nehádalo. Priezračné more a krásne pláže vytvárajú dokonalú idylku. To však nie je všetko, národné parky tu vyzerajú skoro ako obrázok vystrihnutý z fotky z Aljašky. Preto, ak sa sem vydáte na výlet, dávajte si pozor, aby ste nezablúdili, lebo bez účinného nočného videnia by bola cesta späť po skalách a hustých lesoch pomerne náročná. Mestá a dediny v Albánsku majú obrovskú charizmu, preto nevynechajte možnosť navštíviť Tiranu. Hlavné mesto Albánska je na zozname tých najkrajších európskych miest, ktoré sa oplatí vidieť. Dáte Albánsku šancu, aby vám ukradlo kúsok srdca?

Zdroje : seocentrum s. r. o.

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow