5. december 2020. Oto. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Automobilka Jaguar po desaťročiach oživuje model XKSS

Zdroj: TS Jaguar Land Rover Zdroj: TS Jaguar Land Rover Zdroj: TS Jaguar Land Rover  22.12.2016 22.12.2016  

Spoločnosť Jaguar sa vracia ku koreňom. Prichádza s kabrioletom, ktorý predstavila približne v polovici minulého storočia ako limitovanú edíciu. Problémy vo výrobe spôsobili, že limitovaná edícia ostala doteraz nekompletná.

 

Automobilka Jaguar skutočne doháňa resty z minulosti. V roku 2017 svojim zákazníkom dodá deväť kusov modelu XKSS podľa vzoru z roku 1957. Model XKSS je cestný automobil inšpirovaný pretekárskym modelom D-Type, ktorý dokázal ovládnuť dvadsaťštyrihodinové preteky v Le Mans.

Deväť kusov, ktoré automobilka vyrobí, doplní pôvodnú sériu práve z roku 1957. V tejto sérii ich pôvodne malo byť vyrobených dvadsaťpäť. Automobilka však zostrojila iba šestnásť z nich a deväť vozidiel určených na export do Severnej Ameriky sa stratilo pri požiari vo fabrike Browns Lane.

Automobily zostávajú v porovnaní s pôvodnou sériou v podstate nezmenené. Drobné zmeny v špecifikácii automobilka však plánuje. Tieto úpravy majú zvýšiť bezpečnosť vodiča aj pasažierov. Moderné materiály sú použité napríklad v palivovej sústave, aby vozidlá boli schopné správne pracovať s modernými pohonnými hmotami.

Pôvodné však ostávajú napríklad kožené sedadlá či drevený volant. Pôvodný vzhľad má aj prístrojová doska s mosadznými ovládacími prvkami. Tím pracujúci na nových vozidlách oskenoval niekoľko verzií modelu XKSS z roku 1957, aby dokázal vytvoriť kompletný digitálny obraz auta, keďže pôvodné formy už neexistujú. Rekonštrukcia pôvodného modelu je skutočne prepracovaná, výrobca použil pôvodné typy aj počet nitov, pričom ich umiestnil na pôvodné miesto. Je ich viac ako dvetisíc. Nádych modelu spred desaťročí umocňujú aj VIN čísla, keďže automobilka použije tie pôvodné.

Výroba vozidiel by sa mala začať v úvode budúceho roka a výrobca odhaduje, že ručná výroba každého z naplánovaných vozidiel si vyžiada desaťtisíc hodín práce. Od toho sa odvíja aj suma na cenovke. Za každé z áut ich majitelia zaplatia viac ako milión libier.

Jaguar XKSS má pod kapotou šesťvalcový motor z modelu D-Type s objemom 3,4 litra a výkonom 262 konských síl. Inžinieri používajú pôvodné horčíkové zliatiny.

Na podobnom projekte automobilka Jaguar pracovala už v roku 2014. Vtedy britský výrobca doprial znovuzrodenie modelu Lightweight E-type, z ktorého vyrobil šesť kusov. Výrobca vyhlasuje, že táto skúsenosť mu pomohla naučiť sa viac o dodržiavaní pôvodných špecifikácií. O modeli XKSS automobilka hovorí ako o „novom origináli“.

Foto: Jaguar Land Rover

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow