21. október 2020. Uršuľa. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Bedeker nákupného maniaka

Marek Mittaš Marek Mittaš Marek Mittaš  25.5.2015 25.5.2015  

Pustiť peňaženke žilou sa iste dá aj v čínskom výpredaji, no ide to aj štýlovo a luxusne. Jednoducho svetovo. Niektoré miesta na svete sú stvorené na relax, iné na dobrodružné zážitky, poznávanie nových kultúr a niektoré sú stvorené, aby tam mohli „shopaholici“ prežiť svoj nákupný orgazmus. Najideálnejšie je spojiť cestovanie a poznávanie sveta s nakupovaním.

 

Cestovný bedeker nákupných maniakov

Pred každou cestou si treba prelistovať spoľahlivý bedeker, aby nám nič podstatné z krajiny nepretieklo pomedzi prsty. Pre nákupných maniakov existuje svetový hodnotiaci index The Globe Shopper Index , ktorý hodnotí mestá z pohľadu výhodných nákupov. Zohľadňuje aj také nuansy, ako sú sezónne zľavy, outlety, nové módne kolekcie, ale aj kvalita produkcie, počet obchodných značiek a spoľahlivosť, aby ste nekúpili fejky ako na trhu v Káhire. Malé odlišnosti možno pozorovať každoročne, ale keď sa pridajú aj osobné skúsenosti nákupných turistov, už dlhé roky sú medzi mekkami nákupov stáli favoriti.

Soul

Mesto, v ktorom kreditná karta horko zaplače. V Južnej Kórei je uzákonené, že je možná platba kartou v akejkoľvek hodnote a prevádzke. Vyžadovať platbu v hotovosti je dokonca nezákonné. Na svoje si prídu ženy, ktoré hľadajú exotické, ale aj klasické, veľmi vkusné šaty. Je tu množstvo známych svetových značiek. Napríklad Louis Vuitton na letisku prevádzkuje svoj prvý bezcolný obchod. Je to zaručený spôsob, ako vyžmýkať rozpočet do posledného eura. Veď kto by tento obchod nenavštívil, však? Muži tu objavia posledné technické „vychytávky“. Mnohé svetové novinky z oblasti moderných technológií nájdete práve tu. Najlepšie na tom je, že aj za omnoho lepšie ceny, ako keď precestujú do našich obchodov s elektronikou. Množstvo neznačkových butikov má luxusné, kvalitné a lacné kusy oblečenia. Miesto, ktoré netreba obísť, je napríklad aj nákupné centrum Doota, umožňujúce aj neskoré nočné nákupy. Garosu-gil je obchodná ulica, kde kúpite všetko, čo ste kedy chceli, či chcete, plus ešte niečo navyše.

Dubaj

Za morom, za teplom, za plážami, luxusom, ale aj nákupmi. Na predĺžené nákupné víkendy sem lietajú linky aj z Viedne a nejeden Slovák si pochvaľoval, ako sa mu medzi šejkmi dobre obchoduje. Dubai Mall je neoficiálnym chrámom konzumu. Najväčšie nákupné centrum na svete, kde nájdete kopec s umelým zasnežovaním na zjazdové lyžovanie, zábavný park, morské akvárium a iné lákadlá a zábavky aj pre mužov, aby ich polovičky mohli pokojne a bez naháňania utrácať peniaze. V januári a vo februári sú tu doslova nákupné hody v podobe dubajského nákupného festivalu, čo znamená výpredaje a akcie. Ceny elektroniky aj oblečenia padajú až o 70 % nižšie. V Dubaji sa nezjednáva. Ceny v obchodoch sú pevné, ale pri mamutích zľavách sa tovar udrží na policiach málokedy. Hoci patrí Dubaj k najdrahším mestám sveta, v prípade zliav tu výhodne môže nakúpiť aj Slovák, ktorému sa Bratislava zdá pridrahá. Po započítaní nákladov na výlet v skutočnosti nikto „nezarobí“, ale prežiť nákupný ošiaľ v Dubaji je ako vidieť ôsmy div sveta v priamom prenose.

„Dubai Mall je neoficiálnym chrámom konzumu. Najväčšie nákupné centrum na svete, kde nájdete kopec s umelým zasnežovaním na zjazdové lyžovanie, zábavný park, morské akvárium a iné lákadlá a zábavky aj pre mužov, aby ich polovičky mohli pokojne a bez naháňania utrácať peniaze.“

Miláno

Domov značiek ako Prada, Dolce & Gabbana a Versace a mnohých ďalších si už samo o sebe pýta masu hladných ľudí s plnými peňaženkami. Miláno má postavenie svetového centra módy, kde odevné firmy uvádzajú svoje módne kolekcie. Víkend v Miláne často znamená, že ulovíte novinku sezóny ešte predtým, ako sa vyskytne v iných častiach sveta. Ak neplánujete nakupovať „top hitové“ modely, Miláno je známe aj tým, že pri striedaní kolekcie sú v butikoch zľavy až do 60 %. Pritom ide o modely, ktoré sa napríklad v našich končinách stále hrdo nosia ako novinky. Miláno nie je lacné mesto a nie je to mesto výpredajov, no skutočný nákupný maniak vie, že cena nie je priorita, keď ho niečo chytí za srdce. No a to v Miláne hrozí na každom kroku. Quadrilatero della Moda a Quadrilatero d'Oro sú najvýznamnejšími módnymi štvrťami, o ktorých sa hovorí, že každý milovník nakupovania by ich mal aspoň raz v živote navštíviť.

Hong Kong

Už len pri zohľadnení toho, že je ťažké nájsť vec, ktorá nepochádza z Číny, musí byť niektoré z čínskych miest zastúpené v turistickom sprievodcovi milovníka obchodov. Hong Kong si svoju obchodnú tradíciu drží už niekoľko storočí. Global Shopper City Index uvádza, že až 87 % nákupov v Hong Kongu je hodnotených nadpriemernou spokojnosťou čo sa týka spojenia ceny, kvality aj prístupu. Ide o najlepšie hodnotené mesto v Číne a pýtajte sa primárne na Fand Fong Projekt. Nakúpite tu drahšie, ale luxusné a krásne kolekcie s nadnárodným štýlom a vkusom. Obchod bol medzi shopaholickými portálmi neraz vyhlásený za obchod mesiaca. Stačí nazrieť a kupovať. Hodí sa takmer vždy a všetko.

New York

Ak letíte do New Yorku, pribaľte si k batožine minimálne jeden prázdny kufor. Cestou späť ho naplníte do prasknutia. New York je, ako hovorí módna stylistka Stella Lee, jednoducho šik. A šik je aj to, že ak sa vám zadarí, kúpite topánky za desať dolárov či iPod za 250. Ceny, pri ktorých môžeme „Amíkom“ závidieť. Century 21th na Cortlandt Street ponúka všetky svetové značky a svetové zľavy. Obchodný dom Macy’s je miestom, kam v New Yorku treba prísť iba v prípade, že už nemusíte nič stihnúť. Jedenásť poschodí vás pojme do svojich útrob a nevyvrhne, kým neutratíte posledný dolár. Na záver slávna Piata Avenue ako vrchol nákupnej horúčky. Vraciate sa domov bez peňazí, ale spokojní.

Paríž

Hovorí sa, že Paríž nepredáva len oblečenie, Paríž predáva životný štýl. V Paríži jednoducho nájdete, ako sa hovorí, z každého rožka troška. Snúbia sa tu nové modely svetových značiek, ktoré sem exportujú svoje najnovšie kolekcie, aby parížske ulice nestratili zo svojej povestnej noblesy a šarmu. Zároveň tu narazíte na malých návrhárov, ale aj ručné dielne Haute couture, aj obchody v štýle „vintage“, ktoré akoby patrili do minulej éry. Paríž nepatrí k mestám, kde sa chodí za zľavami a nie sú v kurze ani výpredaje. Prečo je však nákupným rajom? Je to jednoduché. Ak niečo hľadáte, v Paríži to zaručene nájdete. Je dobré začať v Colette, pokračovať cez Printemps a nevynechať ani Galeries Lafayette. Znie to noblesne ako múzeum umenia, ale je to bezbrehý nákupný chrám plný možností, ako utratiť peniaze a naplniť šatník do popuku. 

„Paríž nepredáva len oblečenie, Paríž predáva životný štýl.“

Foto: Stockfresh

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow