27. september 2020. Cyprián. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Berlín nazrel do budúcnosti

NextFuture NextFuture NextFuture  23.9.2013 23.9.2013  

V Nemecku sa konala výstava spotrebnej elektroniky IFA, ktorá je najväčšou v Európe. Viete čo je 4K, rozšírená realita, phablet alebo šikovné hodinky? Pripravili sme pre vás súhrn najzaujímavejších trendov.

 

Na počítač zabudnite

Technický vývoj veľmi rýchlo napreduje, a sotva sa stihneme nadchnúť a zvyknúť si na nejakú novinku, už sa vyvíja ďalšia, ktorá tú „starú novinku“ nahradí. Diskety či magnetofón sú už minulosťou a hlučnú debnu spod stola, ktorú voláme počítač, dávno tromfli prenosné počítače. Pri notebookoch sa ale vývoj zďaleka nezastavil. Máme tu tablety, phablety a konvertibilné notebooky. Tablety už všetci poznáme a hneď vedľa nich na pultoch predajní našich mobilných operátorov nájdeme aj phablety. Sú to telefóny s väčšou obrazovkou (5 až 7 palcov), niečo medzi telefónmi a tabletmi. Možno stojí za zmienku, že Oxfordská univerzita nedávno pridala do svojho slovníka anglického jazyka aj slovo „phablet“ spolu so slovom bitcoin (virtuálna mena).

Podobne ako phablet aj konvertibilný notebook je akýsi „mačkopes“ zo sveta techniky. Iste sa aj pre toto zariadenie nakoniec nájde nejaké vtipné pomenovanie. Konvertibilný notebook je vlastne notebook s odnímateľnou dotykovou obrazovkou, ktorý môže slúžiť aj ako tablet. Je to v podstate tablet s klávesnicou, pri ktorom klávesnica rozšíri tablet o ďalší výkon, ukladací priestor či možnosti konektivity. Pravdepodobne práve tieto zariadenia spolu s tabletmi obsadia naše pracovné stoly a vytlačia dnešné počítače či notebooky. Bolo to zreteľné aj na výstave IFA, kde práve spomínané zariadenia boli stredobodom záujmu.

Domáca zábava 4K

Ak si potrpíte na naozaj špičkovú kvalitu obrazu a radi si pozriete film na veľkej obrazovke s vysokým rozlíšením, výrobcovia zobrazovacej techniky prinášajú pozoruhodnú novinku aj pre vás. Vysoké rozlíšenie už nestačí, prichádza ultra vysoké rozlíšenie UHD bežne označované ako 4K. Zatiaľ je to skôr technologická lahôdka než použiteľná novinka. Dodnes totiž nie sú prenosové médiá, na ktoré by sa vmestil potrebný počet dát, a aj rýchlosť internetu je v tomto prípade dosť limitujúca. Na jej zavedenie do praxe si teda zrejme ešte počkáme. Trend je ale jasný.

Šikovné „smart“ televízory sa už pomaly stávajú normou a každý výrobca sa snaží do televízora integrovať internet a rôzne aplikácie. Naopak, technológia 3D zobrazovania, ktorá ešte pred rokom silno rezonovala, ustúpila do úzadia. Doba na ňu zrejme ešte stále nedozrela. Namiesto toho sa stali „trendy“ skôr ohýbateľné obrazovky.

Je rad na hodinkách

Už viacero spoločností predviedlo rôzne formy „smart“ hodiniek a tento trend bol zreteľný aj na výstave v Nemecku. Niektoré typy hodiniek sa stávajú „predĺženou rukou“, či skôr obrazovkou telefónov, iné sú samostatné. Všetky sú ale určené na to, aby nám poskytli rôzne, viac či menej užitočné funkcie priamo na zápästí. Vieme ich napríklad použiť ako prehrávače hudby, alebo zaznamenajú naše spálené kalórie. Možností využitia je veľa, ale len čas ukáže, či takéto hodinky dostatočne zaujmú aj spotrebiteľov.

Rozšírte si vašu realitu

Rozšírená realita je, keď zjednodušene povedané, doplníme to, čo vidíme, o virtuálne prvky. Môže to byť objektív fotoaparátu alebo aj virtuálne okuliare, na ktorých sa môžu objaviť virtuálne „veci“ rôzneho druhu od informácií o teplote, cez na cestu „nakreslené“ značky, po ceny tovarov, na ktoré práve hľadíme. Túto technológiu sa snažia niektorí výrobcovia zabudovať aj do áut. Predstavte si, že počas šoférovania sledujete situáciu pred sebou a na priehľadné sklo, ktoré je medzi vašimi očami a čelným sklom, sa premietajú informácie o aktuálnych obmedzeniach na ceste. Dokonca vám navigácia dokáže priamo na vozovke označiť, ktorý pruh máte použiť. Aj toto všetko nám prinesie blízka budúcnosť.

Niečo pre žienky domáce

Výstava IFA ukázala aj trendy v domácnostiach a budúcnosť rozhodne patrí inteligentným domácnostiam, v ktorých všetky elektrické zariadenia budú zapojené do domácej siete. Prostredníctvom televíznej obrazovky sa tak okrem správ dozvieme napríklad aj to, že naša večera je už hotová. Chladnička nám zase ponúkne recepty na tablete, zostavené podľa surovín, ktoré doma aktuálne máme, prípadne nás upozorní na končiace sa doby spotreby. Vysávač povysáva byt sám od seba, pritom nás nebude rušiť pri počúvaní hudby alebo telefonovaní. Dokonca jeden z vystavovateľov predviedol vysávač, ktorý sa udrží aj na zvislom skle.

Takže, milé dámy, kto povedal, že technika je určená prevažne pre mužov???

Foto: b2b.ifa-berlin.com

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow