28. september 2020. Václav. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Biznis interiér a pracovné prostredie

NextFuture NextFuture NextFuture  7.5.2013 7.5.2013  

Tak, ako kvalitný oblek, dobre vybrané hodinky alebo komfortné auto pripravené odviezť nás na pracovné stretnutie, tak aj interiér ako miesto, kde pracujeme a kde pozývame aj svojich obchodných partnerov o nás mnoho vypovedá.

 

Interiér firmy dotvára jej celkový image. Má o nás povedať potrebné, ale súčasne neprezradiť príliš veľa. Zariadenie kancelárie by malo taktiež harmonizovať s logom a značkou. Je potrebné uvedomiť si, koľko času v tomto prostredí strávime. Prečo teda nepracovať v príjemnom a vkusnom prostredí?

Tvorba interiéru úzko súvisí už so samotnou architektúrou budovy, v ktorej sa firma nachádza. Farby a tvar fasády takpovediac pripravujú človeka na to, ako bude vyzerať interiér. Pri vstupe do biznis interiéru vnímame najmä svetlo, farbu a tvar. Najcennejším sa samozrejme stáva prirodzené denné svetlo a kontakt s okolitým svetom. Ak si vyberáme priestory pre biznis, práve denné svetlo a orientácia na svetové strany sú jedným z dôležitých kritérií pre kvalitu prostredia.

Aj tí najlepší odborníci sú len ľudia a potrebujú mať prehľad nielen o situácii na akciových trhoch, ale aj, napríklad, vnímať počasie a okolitý svet. Prostredie, v ktorom prežívam svoj pracovný deň, musí byť príjemné a nezaťažujúce. Príliš veľa podnetov, ktoré vizuálne vnímame, nás ruší, zaťažuje našu myseľ a odpútava pozornosť.

Vkusne a účelne

Pri zariadení kancelárie platí pravidlo – menej je viac. Podstatné je mať „po ruke“ veci, ktoré nevyhnutne potrebujeme k práci, a na dohľad zasa tie, ktoré by sme eventuálne potrebovať mohli. Preto je veľmi dôležité najmä riešenie úložných priestorov v interiéri kancelárie tak, aby sme zachovali štýl, ale zároveň splnili účel.

Moderný pracovný stôl

Trendy

Najnovšie trendy v interiérovom dizajne boli prezentované aj na veľtrhu nábytku v Miláne SALONE INTERNAZIONALE DEL MOBILE 2013. Pri zariaďovaní kancelárií diktujú strohú čistotu a jednoduchosť. Tvarovo čitateľná línia nábytku a dokonale vypracované detaily vystihujú nábytkové tendencie tohtoročnej sezóny. Pracovné dosky a stolové korpusy nemusia byť hrubé a masívne. Naopak, moderné sú tenké hrany nábytku, ktoré zdôrazňujú prísnu eleganciu. Farby sú tlmené a triezve. Prevažujú kávová, béžová, šedá, tlmená tyrkysová, biela a čierna. Univerzálne farby dopĺňa drevodekor. Prevažujú najmä svetlé odtiene nábytku.

Medzi doplnkové farby tejto sezóny patria tlmená tyrkysová, žltá a koňaková. Uplatňujú sa najmä pri sedacom nábytku. Stoličky sú maximálne zjednodušené, ergonomicky prepracované s veľkým dôrazom na ich variabilitu nastavenia. Z materiálov prevažuje kov – prevažne sa objavuje vysokoleštený nerez, alebo lesklý chróm. Populárne sú aj deliace priečky s akusticky tlmiacim obkladom z prírodných, ale aj umelých vlákien, často plne čalúnené. Podobne môžu byť riešené aj steny kancelárie, ktoré farebne aj tvarovo oživujú inak strohé kancelárske nábytky. Inteligentné stolové doplnky môžu ozdobiť, ale najmä uľahčiť prácu. Obzvlášť veľký dôraz by mal byť kladený na osvetlenie kancelárie.

Okruhlý box

Na záver už len slová architektky z architektonického štúdia Arc:
„Každý človek si zaslúži pozornosť, každý interiér si zaslúži spokojného užívateľa, a tak navrhujem a riešim atypické interiéry. Zaujíma ma ČLOVEK, ktorý bude interiér užívať, jeho temperament, jeho záujmy či svetonázor. Jedine osobným kontaktom a kvalitnou komunikáciou môže dôjsť k zblíženiu medzi architektom a klientom. Dobrý interiér je dielom nielen architekta, ale aj klienta, lebo sa vedel dobre vyjadriť.“

Profil architekta: Mgr. art. Zuzana Zimková – absolventka STU Bratislava, fakulta architektúry, odbor interiérový dizajn, predtým absolvovala bakalárske štúdium na TU Zvolen, Drevárska fakulta, odbor interiérová tvorba a poradenstvo. Vďaka štúdiu na Drevárskej fakulte vo Zvolene využíva vedomosti z konštrukcií nábytku pri tvorbe interiéru. Profesionálne sa tvorbe interiéru venuje už 14 rokov. Založila firmu Arc studio interier, s.r.o, ktorá vyrába a dodáva interiéry na mieru – odborník na komerčný, verejný a bytový interiér. www.arcstudio.sk

Zdroj a foto: Arc studio interier, s.r.o

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow