24. november 2020. Emília. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Biznis móda do spoločnosti aj na voľné dni

Marek Mittaš Marek Mittaš Marek Mittaš  14.11.2016 14.11.2016  

Umenie obliekania nesúvisí iba s citom zladiť rôzne farby. Vyznať sa v „dress code“ patrí k základným pilierom slušnosti. Nie raz sa už stalo, že pri pojme „black tie“ na pozvánke dorazili páni do spoločnosti s čiernou viazankou namiesto motýlika. Aby ste nezažili faux pas a vlnami imidžu plávali ako ryba vo vode, je vhodné osvojiť si základný slovník spoločenského oblečenia.

 

White tie

White tie, alebo niekedy býva na pozvánke uvedené aj pod názvom „ultra – formal“. Ako už z názvu vyplýva, ide o najformálnejšie možné oblečenie do spoločnosti. Je v podstate železným zákonom pre najvyššie spoločenské podujatia bez možnosti koketovať s liberálnejším prístupom. Pre ženy je samozrejmosťou dlhá večerná róba. Žiadna minisukňa, ale šaty pekne po zem. Uzatvorené topánky na podpätku a príznačne upravené vlasy. Pre mužov to znamená frak, čierne ponožky a lakované topánky. Môžu si dovoliť len bieleho motýlika. Takéto oblečenie je štandardom napríklad na plesoch, prestížnych premiérach alebo významných spoločenských udalostiach najvyššej úrovne.

Black tie

Pre ženy toto oblečenie si vyžaduje večernú róbu po zem a konzervatívne lodičky s uzavretou špicou. Samozrejmosťou sú pančuchy a malá kabelka. Pre pánov je príznačný smoking, biela košeľa, motýlik namiesto kravaty a lakovky.

Creative black tie

Vyžadujú si ju spoločensky dôležité udalosti, je tu však priestor pre uplatnenie aktuálne horúcich módnych trendov. Spoločenské šaty od významných návrhárov, obleky z dielne luxusných módnych domov nájdu svoje uplatnenie práve pri tejto požiadavke na oblečenie. Pre ženy sa hodia extravagantné výšivky, koráliky, luxusné korzety či riasené sukne. Muži majú prirodzene smoking, ale biela košeľa môže byť pokojne nahradená čiernou a bez motýlika, prípadne motýlikom inej zaujímavej farby. Hodí sa aj košeľa so vzorom.

Business formal

Klasické biznis oblečenie pre bežný deň alebo pracovné raňajky. Ženy zvyčajne nič nepokazia puzdrovou sukňou a sakom. Zvoliť môžu aj nohavicový kostým. Tento štýl obliekania najmä pre dámy bazíruje aj na lodičkách. Tie sú nielen uzatvorené, ale s podpätkom maximálne do výšky deväť centimetrov. U mužov padne vhod oblek, konzervatívna kravata a čierne topánky.

Business casual

Vhodný na menej formálne podujatia. Príkladom môžu byť uzatvorené firemné večierky. Pre dámy je základom uvoľnená móda, nič nepokazia puzdrové šaty alebo elegantné nohavice s blúzkou. Okrem lodičiek sa hodia aj mokasíny. U mužov je to jednoduché. Môžu mať oblek bez kravaty a košeľu dokáže plnohodnotne suplovať aj polokošeľa. Práve tu je priestor aj pre športovejšie saká.

Semi formal

Ide o prechod medzi príliš formálnym a odviazanejším štýlom. Vyžaduje sa zvyčajne na pracovných pozvánkach s vysokou mierou dôležitosti. „Semi formal“ sa delí na obdobie do osemnástej hodiny a po nej. V skorších hodinách si dámy môžu dať na seba aj slušivý kostým a muži nepotrebujú oblek tmavej farby, ale pokojne aj svetlejších odtieňov. Po osemnástej je lepšie držať sa kokteilových šiat a u mužov čiernej farby.

Smart casual

Nehodí sa nič príliš formálne, ale rozhodne to nebude oblečenie v štýle rifle a tenisky. Takže tento hlavolam rozriešite elegantným tričkom, nohavicami, blúzkou a lodičkami na podpätku. Viac farieb a hravosti je namieste. Muži si môžu k saku dať tričko a okolo krku omotať luxusný šál, prípadne sa hodia aj farebné topánky a ponožky. Namieste sú trendy prvky a trochu „smart“ invenčnosti.

Foto: Stockfresh

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow