29. september 2020. Michal, Michaela. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

BMW M6 Gran Coupé – Kombinácia výkonu a luxusu

NextFuture NextFuture NextFuture  1.3.2013 1.3.2013  

Vysokovýkonný športový auto­mo­bil prichádza po prvýkrát aj v treťom karosárskom variante. K modelom Coupé a Cabrio sa pridáva aj nové BMW M6 Gran Coupé. Nový člen rodiny M6 v sebe spája typické výkonnostné charakteristiky di­ví­zie M s extra porciou luxusu a estetického dojmu.

 

Vysokootáčkový motor V8 s technológiou M TwinPower Turbo a výkonom 412 kW/560 roz­behne BMW M6 Gran Coupé z 0 na 100 km/h za 4,2 sekundy. Elegantné športové línie štvor­dve­rového kupé dopĺňajú špecifické prvky, napríklad strecha z plastu, vystuženého uhlíkovými vláknami (CFRP, karbón). Väčší vnútorný priestor BMW M6 Gran Coupé umožní aj dvom zadným pasažierom vychutnať si veľkorysý komfort, pre krátke cesty je k dispozícii aj tretie miesto vzadu.

 

Dizajn – majestátna krása sily                                                                           

Typické prvky dizaj­nu BMW M, priamo ovplyvnené technickými požiadavkami, ako naprí­klad vstupy pre chladiaci vzduch, geometria podvozku, rozloženie hmotnosti alebo aerodynamika, otvárajú dokorán dvere maximálnej výkonnosti BMW M6 Gran Coupé. Prednej časti vozid­la dominujú rozľahlé vzduchové vstupy, štan­dardné Adaptívne LED svetlá a M obličky dvojitej mreže chladiča, vytvorené špeciálne pre tento model. Pri pohľade zboku dokážete prvé štvordverové kupé z produkcie BMW M GmbH jasne odlíšiť od BMW M6 Coupé vďaka extra páru zadných dverí a rázvoru, dlhšiemu o 113 mm. Nízka línia strechy plynulo prechádza do zadných partií, línia lemu na úrovni kľučiek dverí a bočné okná, zasahujúce hlboko do C-stĺpikov, zdôrazňujú dynamicky predĺženú siluetu.

Výrazne klenuté lemy blatníkov priťahujú pohľad k rozchodom kolies, špecifickým pre BMW M6 Gran Coupé. Charakteristické M „žiabre“, aerodynamic­ky optimalizované vonkajšie spätné zrkadlá, štandardný balík BMW Individual High-gloss Shadow Line a exkluzívne 20-palcové M zliatinové disky kolies s dizajnom Double spoke zvýrazňujú vizuálnu silu vozidla, spolu s ďalším typickým M prvkom – dvojitými kon­covka­mi výfukov, umiestnenými po stranách nástavca pod zadným náraz­níkom. V zadnom nástavci je s cie­­ľom optimalizácie aerodynamiky pod podlahou vozidla inštalo­vaný difúzor, vyrobený z karbónu.

Tento extrémne ľahký a pevný high-tech materiál sa použil aj na výrobu strechy. Na tomto mieste je viditeľná karbónová štruktúra atraktívnym prvkom, podobne ako dynamický prelis v strede strechy. Štylistickou referenciou prelisu v interiéri je kožený centrálny pás v poťahu, vyrobenom z Alcantary v antracitovej farbe.

 

Harmonickú zmes atletickej sily a elegancie, stelesnenú dizajnom exteriéru, preberá aj M špecifický kokpit, kombinujúci športový štýl s veľkorysým priestorom a luxusom. Vodič a predný spolujazdec majú k dispozícii M športové sedadlá s integro­vanými držiakmi pásov. Do štandardnej špecifikácie patrí aj rozšírené čalúnenie z kože Merino. Zadný rad ponúka dve alebo tri miesta na sedenie, operadlo delené v pomere 40:60 je možné sklopiť pri zväčšovaní batožinového priestoru zo 460 na 1265 litrov.

 

Motor V8 s technológiou M TwinPower Turbo, sedemstupňovou M dvojspojkovou prevodovkou Drivelogic a Aktívnym M diferenciálom.

Technológia pohonu pod povrchom BMW M6 Gran Coupé garantuje dynamické charakte­ristiky, typické pre automobily BMW M. Motor V8 M TwinPower Turbo vyvinie výkon 412 kW/560 k v rozsahu 6000 až 7000 otáčok. Do jeho technického arzenálu patrí dvojica turbodúchadiel typu twin-scroll, výfukový trakt spoločný pre oba rady valcov, priame vstrekovanie benzínu High Precision Injection, variabilný zdvih ventilov VALVETRONIC a variabilné časovanie ventilov Double-Vanos. Pohonná jednotka s objemom 4395 cm3 dosahuje maximálny krútiaci moment 680 Nm v pásme od 1500 do 5750 otáčok. Obmedzovač otáčok je nastavený na 7200. BMW M6 Gran Coupé zašprintuje na 100 km/h za 4,2 sekundy, cestou k elektronicky obmedzenej maximálnej rýchlosti 250 km/h (alebo 305 km/h, ak je vo výbave balík M Driver´s Package). Priemerná spotreba paliva podľa testovacieho cyklu EU má hodnotu 9,9 l/100 km, s emisiami CO2 na úrovni 232 gramov na kilometer.

O prenos sily sa stará sedemstupňová M dvojspojková prevodovka Drivelogic. Jej elektronický manažment sa stará o zaradenie správneho prevodu z hľadiska optimálnej trakcie. Je tiež vybavená funkciou Launch Control pre maximálnu akce­leráciu, Asistentom nízkej rýchlosti pre extra komfort a funkciou Auto Start/Stop. Pri mimoriadne dynamickej akcelerácii zo zákrut, ako aj v zlom počasí, maximálnu trakciu pomáha dosiahnuť aj Aktívny M diferenciál. Jeho viaclamelová konštrukcia pracuje v koordinácii s Dynamickou kontrolou stability DSC a reguluje distribúciu pohonu medzi ľavým a pravým zadným kolesom.

Technológia podvozku, vyvinutá podľa M špecifikácií.                                              

BMW M6 Gran Coupé má podvozok vytvorený s cieľom usmerniť výkon vozidla do špičkovej dynamiky. Tak ako integrálna zadná náprava, aj predná náprava s dvojitými priečnymi ramenami má špecifickú kinematiku a komponenty z kovaného hliníka. Úchyty podvozku využívajú veľké panely, čím zaručujú rovnomer­ný prenos dynamických síl do karosérie. BMW M6 Gran Coupé je štandardne vybavené M špecifickou verziou Dynamického riadenia tlmičov a hydraulického posilňovača riadenia s premenli­vým účinkom M Servotronic. Alternatívou k štandardným vysokovýkonným brzdám zmie­šanej konštrukcie sú doplnkové brzdy, vyrobené z nového typu karbónovo-keramickej kombinácie, ktorá je ešte odolnejšia voči prehriatiu, má nižšiu hmotnosť a výnimočne vzdoruje opotrebovaniu.

Okolo radiacej páky prevodovky sú rozmiestnené tlačidlá na individuálne konfigurovanie funkcií pohonu a podvozku. Režim DSC, reakcie motora, charakteristika tlmičov, účinok posilňovača riadenia a program prevodovky M DCT Drivelogic sa dajú meniť nezávisle od seba. Vodič si môže uložiť kombinácie nastavení do dvoch predvolieb M Drive na multifunkčnom volante.

 

Exkluzívna a individuálna: ponuka vysokokvalitnej výbavy

Štandardná výbava BMW M6 Gran Coupé obsahuje 20-palcové M zliatinové disky kolies, kožené čalúnenie, vyhrievané predné sedadlá, automatické stmievanie všetkých spätných zrkadiel, alarm a rádio BMW Professio­nal s hi-fi reproduktormi. Alternatívou ku štandardnej automatickej dvojzónovej je štvorzónová klimatizácia s ovládacím panelom aj vzadu. Ďalšími vychytávkami doplnko­vej výbavy sú M multifunkčné sedadlá, vyhrievané zadné sedadlá, komfortný vstup, vyhrie­vaný volant, automatické doviera­nie dverí Soft Close, elektrické interiérové roletky, nová generácia navigačného systému Professio­nal a Bang & Olufsen High End Surround Sound systém.

BMW M6 Gran Coupé má vo výbave aj viacero prvkov BMW ConnectedDrive, napríklad M-špecifický Head-Up displej, parkovacie senzory Park Distance Control, cúvaciu kameru, Asistenta diaľkových svetiel, Speed Limit Info, Varovné systémy zmeny a opustenia jazdného pruhu, Surround View a BMW Night Vision s rozoznávaním chodcov. Zákazníci si môžu integrovať do vozidla svoj iPhone alebo iné smartfóny a využiť palubné funkcie na báze internetu.

 

Technické údaje:

BMW M6 Gran Coupé: Ben­zínový motor V8 s technológiou M TwinPower Turbo, obsahujúcou prepĺňanie dvoma twin-scroll turbodúchadlami, spoločný výfukový trakt pre oba rady valcov, priame vstrekovanie paliva High Precision Injection, systémy manažmentu ventilov VALVETRONIC a Double-Vanos.

Zdvihový objem: 4395 cm3

Maximálny výkon: 412 kW/560 k pri 6000 – 7000 ot./min.

Maximálny krútiaci moment: 680 Nm pri 1500 – 5750 ot./min.

Zrýchlenie z 0 na 100 km/h: 4,2 sekundy

Maximálna rýchlosť: 250 km/h (305 km/h s balíkom M Driver´s Package)

Kombinovaná spotreba paliva: 9,9 l/100 km

Emisie CO2: 232 g/km, emis­ná norma: EU5

Roz­mery (D x Š x V): 5011 x 1899 x 1393 mm, rázvor: 2964 mm.

 

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow