26. november 2020. Kornel. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Bratia Kličkovci: Reč pästí je medzinárodná

Marek Mittaš Marek Mittaš Marek Mittaš  30.6.2014 30.6.2014  

Životom sa museli prebíjať už od útleho detstva. Z mladých chlapcov, ktorí sa hrávali guľky v Mimoni pod Mladou Boleslavou, vyrástli osobnosti, ktoré sa zapísali do histórie politiky aj športu. V ich krvi koluje úspech. Pobili sa so životom. Sú silným tímom a na každom fronte dokazujú, že reč pästí je medzinárodná. Mladší Vladimir boxuje neprekonaný inými vyzývateľmi v ťažkej váhe a Vitalij sa snaží vyboxovať slobodu pre Ukrajinu. Obaja sa dodnes držia predsavzatia, ktoré dali mame. Nikdy sa nepostavia proti sebe.

 

Tajomstvo úspechu vyťažili z Černobyľu?

Nie sú dvojičky, hoci sú si v mnohom podobní. Vladimir sa narodil 25. marca 1975 v Kazachstane a Vitalij 19. júla 1971 v Kirgizsku. Už z rozdielnych miest narodenia možno vyčítať, že rodina sa takmer neustále sťahovala. Otec oboch bratov bol profesionálny vojak a v rámci svojich služobných povinností cestovala rodina často s ním. To bolo dôvodom, prečo v rokoch 1980 až 1985 vyrastali v bývalom Československu. Presne v Mimoni pod Mladou Boleslavou. Ich najväčšou zábavkou bolo hranie hlinených guliek a vymieňanie obrázkov zo žuvačiek. Vyzerali ako obyčajné deti, až kým sa nevrátili na Ukrajinu. V čase katastrofy atómovej elektrárne v Černobyle bola na Ukrajine relatívne pohoda. Zatiaľ čo sa západný svet triasol pod hrozbou rádioaktivity, na Ukrajine sa nehoda bagatelizovala a v Kyjeve ani netušili, že sa niečo deje. Bratia tragédiu prežili a čoskoro sa z nich samých roztriasol zvyšok sveta. Práve nehodu atómovej elektrárne mnohí trochu konšpiračne pripisujú ich nadľudskej sile, ktorú začali veľmi skoro prezentovať v ringu. Pravdou je, že bratia v roku tragédie podrástli o neuveriteľných dvadsať centimetrov za štyri mesiace, a to bol štart ich profesionálnej kariéry v boxe. O boxeroch sa obvykle hovorí, že disponujú svalmi, ale čo sa intelektu týka, zmietli by ich aj stredoškoláci. Tento model rozhodne neplatí o bratoch, ktorí preslávili Ukrajinu viac ako pašované cigarety. Obaja v ringu obhájili nielen fyzickú zdatnosť, ale disponujú aj vysokoškolskými titulmi, čo je na športových „bitkárov“ vcelku nezvyčajný fenomén. Boxovali za kyjevské DYNAMO a ich mama bola rada, že jej chlapci si majú kde vybiť energiu. Zároveň bola proti športu, v ktorom bolo úlohou zraziť protivníka na zem. Predtým, ako im dovolila víťaziť, jej museli sľúbiť, že nikdy a za žiadnych okolností nenastúpia proti sebe. Tento sľub držia dodnes.

Vrátili do boxu bielu pleť

Evander Holyfield, Muhammad Ali, Mike Tyson a potom prišli bratia Kličkovci. Vďaka ich dominancii, razancii a neporaziteľnosti sa o nich hovorí ako o dvojke, ktorá vrátila do boxu bielu pleť. Obaja boxovali v ťažkej váhe a svoju profesionálnu kariéru odštartovali nie na Ukrajine, ale v roku 1996 v nemeckom Hamburgu. To už mali mnoho úspechov za sebou. Vladimir hneď v prvom roku aktívnej profi kariéry vyboxoval zlato na letnej olympiáde v Atlante. Bratská spolupatričnosť sa ukázala už v začiatkoch ich kariéry. Olympiáda, na ktorej Vladimir získal zlato, mala pôvodne patriť Vitalijovi, no pre chybu lekára nastalo podozrenie z dopingu. Mladší brat sa rozhodol pomstiť tento ortieľ a vyboxoval zlato. Tým sa odštartovalo ťaženie tvrdých pästí. Už v roku 2009 sa stal majstrom sveta vo verziách IBF, WBO a IBO. Má za sebou 64 zápasov a iba 3 prehral. Pritom až 51 zakončil rýchlym K. O. Pre jeho extra tvrdú pravačku si vysúťažil pomenovanie doktor Oceľové kladivo, a keď operuje v ringu, neraz tečie aj krv. Ukážku svojho majstrovstva naposledy predviedol na konci apríla, keď poslal na zem vyzývateľa Alexa Leapaia. Vladimir je držiteľom 3 zo 4 hlavných pásov ťažkej váhy, ten štvrtý získal Vitalij.

Sila pästí

Vitalij získal medzi šnúrami o niečo menej úspechov, ale nedá sa povedať, že by bol tým, kto z dvojice ťahá v úspechu za kratší koniec. Do športovej histórie zaknihoval 45 víťazstiev a 2 prehry. Vitalijova prezývka znie rovnako odstrašujúco. Hovoria mu Železná päsť. S boxom však oficiálne skončil, aby sa pobil v úplne inom ringu, kde sa nevyhráva na kolá, ale na život.

Po ukončení kariéry mu niekdajší prezident organizácie WBC José Sulaimán udelil status čestného šampióna, čo znamená, že v prípade návratu do ringu môže rovno bojovať o majstrovský titul. Rozdelenie majstrovských titulov „pobratsky“ znamenalo, že sa skutočne nestretli proti sebe v pästiarskom zápase, no pozíciu majstrov v ťažkej váhe ovládli dokonale.

Vyhrá Kličko aj Ukrajinu?

Vitalij vystúpil z ringu a plný zápalu sa vrhol rovno do politiky. Ako bol zvyknutý, do pozície oponenta. Stal sa oficiálne lídrom ukrajinskej opozície proti bývalému prezidentovi Janukovyčovi. Situácia ho dohnala k tomu, aby opustil pohodlie Nemecka, kde s bratom žil a uchádzal sa o kandidatúru na prezidenta Ukrajiny. Jeho iniciatívu zbrzdil zákon, podľa ktorého musí mať uchádzač o najvyšší post desať rokov pred hlasovaním trvalý pobyt na Ukrajine. Vzdať sa bez boja nebol jeho štýl ani medzi šestnástimi šnúrami ringu, ani na politickej scéne. Ide ďalej. Ako oficiálny vodca ukrajinského opozičného hnutia UDAR (Úder). Hoci stiahol svoju kandidatúru do prezidentských volieb a podporu vyslovil 48-ročnému oligarchovi Petrovi Porošenkovi, Kličko neodchádza porazený. Na kongrese jeho strany oznámil, že by sa chcel stať starostom Kyjeva. Voľby sa uskutočnili 25. mája, teda v rovnaký deň ako prezidentské.

O tom, že to s politikou myslí vážne, svedčí aj jeho účasť na prestížnych stretnutiach s čelnými predstaviteľmi štátov, pri ktorých Vitalij Kličko nemusí stáť bokom. Nehovoria za neho len široké ramená, ale aj doktorát z filozofie a plynulá znalosť štyroch svetových jazykov. Pre telesné aj intelektuálne schopnosti je azda ako predloha vhodná na hrdinu do akčného firmu. Nakoniec to môže byť pekný príbeh. Ak sa k tomu totiž pridá aj udatnosť a bojovnosť, ktorými vyhrával v ringu, Ukrajina má stále šancu na víťazstvo.

Foto: fotobanka

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow