23. november 2020. Klement. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

BREXIT rozkolísal trh s umením. Polepšili si len investičné šperky

NextFuture NextFuture NextFuture  18.8.2016 18.8.2016  

Neistotu na trhu s umením odštartovalo vystúpenie Británie s Európskej únie. Hoci dlhodobé dôsledky BEXITu na ekonomiku ešte stále nie sú jasné, britskí obchodníci s umením už pocítili jeho negatívne dopady. Mesiac po zlomovom referende sa ozýva menší záujem o umelecké diela. Pozornosť sa sústredila viac na investičné šperky.

 

Pád libry a pokles akcií umeniu neprajú

Významná dražba, ktorú vo svojej londýnskej centrále usporadúvala hneď prvý pondelok po zverejnení výsledkov z hlasovania o odchode Veľkej Británie z EÚ známa aukčná sieň Phillips, poukázala na zhoršenie časov, ktoré čakajú trh s umením v Británii. Aukcia súčasného umenia vrátane diel z 20. storočia vyniesla z predaja len 11,9 milióna libier. Porovnateľná dražba z júna 2015 pritom vygenerovala 18,2 milióna libier. Čo je za týmto poklesom je skoro hodnotiť, no dá sa predpokladať, že istou mierou k tomu prispela aj obava Britov nad budúcou ekonomickou situáciou. Pohľad investorov sa sústreďuje na aktivity, ktoré pomôžu znížiť straty spojené s poklesom libry. Podľa prieskumu portálu Paiam.org, ktorý združuje odborníkov poskytujúcich poradenstvo na trhu s umením, si až 58,2% opýtaných myslí, že Brexit bude mať negatívny dopad na predaje umeleckých diel v Spojenom kráľovstve. Na úsmeve obchodníkov s umením nepridáva aj ani prognóza analytikov, ktoré hovorí, že dražby sa z Londýna presunú do New Yorku, keďže na rozhodovanie budú mať vplyv turbulencie na devízových trhoch, ale aj neistota z budúceho vývoja.

Šperky si polepšili

Popri prepade umeleckých diel si v Británii polepšili šperky. "O investičné klenoty je v súčasnej dobe neobvyklý záujem. Predaje sú citeľne vyššie než pred Brexitom," uvádza Mark Johnson, majiteľ internetového obchodu SerendipityDiamonds.com. O skutočnosti, že diamanty reagujú na zmeny trhu inak, ako väčšina komodít, svedčí aj 20%-ný nárast predaja gréckych klenotníctiev po tom, ako bolo medializované, že krajina čelí vážnym ekonomickým problémom. "Investičné klenoty sú vyrábané z najkvalitnejších drahokamov, ktorých cena dlhodobo rastie, pretože množstvo týchto vzácnych prírodných kameňov je na našej planéte obmedzené. Necelé tri štvrtiny predávaných investičných šperkov obsahuje diamanty. Veľkou výhodou je, že ich cena na svetových trhoch dlhodobo rastie a negatívne na ňu nevplývajú prepady cien akcií, ropy či ďalších komodít. Cena kvalitných väčších diamantov len v rozmedzí rokov 2010 a 2015 vzrástla o 54,5%," dodáva Alojz Ryšavý, klenotník a majiteľ ALO diamonds.

Základom sú autorské kvality

Podľa vysvetlení ekonóma Dona Thompsona, profesora York University v Toronte, budú minimálne dva roky britskému trhu s umením vládnuť v dôsledku príprav na odchod Británie z EÚ dva jednoznačné trendy. Utlmí sa dopyt po stredne a menej známych autoroch, ktorí stále predstavujú neistú investíciu a noví umelci to nebudú mať vôbec ľahké.  Naopak, záujem sa bude presúvať k najznámejším a najuznávanejším autorom a k tradičným štýlom, pričom tieto nákupy budú realizované ako investícia, kde sa očakáva zhodnotenie.é

Londýn ovplyvňuje svet

Prečo je Londýn a jeho trh s umením a starožitnosťami tak dôležitý? Je totiž podľa spoločnosti TEFAF z hľadiska aukčných predajov najväčší v Európe. V roku 2015 tvoril až 19% celosvetových predajov. Druhý najväčší európsky trh má, s veľkým odstupom od Spojeného kráľovstva Francúzsko s podielom 5%. Londýn tak do veľkej miery hýbe celým umeleckým svetom.

Zdroj: ALO Dianomds

Foto: Stockfresh

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow