18. január 2021. Bohdana. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Buon giorno, Calabria!

NextFuture NextFuture NextFuture  1.3.2013 1.3.2013  

Tyrkysové more, rozpálený piesok a vo vzduchu sladká vôňa citrusov. Atmosféra južného Talianska vás doslova pohltí. Je omamná, hravá aj drzá. Dlhoročná tradícia v pestovaní štipľavých feferónov v tejto oblasti nie je náhodou. Poddajte sa mu a spoznajte opojný juh zvaný Kalábria.

 

Talianský Karibik

Pláže Kalábrie sú obmývané z východu Iónskym a zo zá­padu Tyrhenským morom. Hornaté pobrežie zdobí množstvo útesov. Táto oblasť má najčistejšie úseky mora nielen v oblasti Talian­ska, ale aj v rámci celej Európy. Sú ako vystrihnuté z pohľadníc. Tyrkysové zálivy a nádherné prí­rodné scenérie stredomorskej vegetácie v podobe storočných olivovníkov či čer­stvé pomaranče a citróny vábia ľúdí k to­mu, aby navšívili tamojšie mestá a mestečká. Vynechať by ste rozhodne nemali mestá ako Tropea, Scillo či Reggio Calabria. Blízkosť Sicílie vás zláka aj k návšteve Taorminy.

Tropea

„Perla Kalábrie“ je zaslúženým prívlastkom historického mestečka Tropea. Zátoka v Tropey je najčistejšou plážou oblasti. Priamo nad ňou sa na brale týči kostol svätej Márie. Neďaleko zase objavíte domy vytesané priamo v skalách. Cez deň sa pred horúcim 

 

kalábrijským slnkom môžete ukryť v chladných múroch kostolov a večer sa môžete poddať zábave v južanskom štýle v množstve útulných krčmičiek, zábavných podnikov a reštaurácií. Pri prechádzke mestom môžete navštíviť aj obchodíky s typickými suvenírmi, akými sú keramika, ale aj cibuľový džem alebo feferó­nové nátierky. Prípadne, čo takto ochutnať pikantnú zmrzlinu?

Taormína

Magická Taormína sa nachádza na blízkej Sicílii. Dostať sa sem môžete napríklad trajektom z prístavu San Giovanni, ktorý vás privezie do známeho sicílskeho prístavu Mesina. Ostrov vo vás zanechá silný dojem a Taormína o to viac. Osobité kúzlo má napríklad hlavná promenáda Corso Umberto alebo najkrajšie prírodné divadlo z 3. stor. p.n.l. Očarí vás aj pohľad na vrchol,  strážkyňu celého ostrova, magickú sopku Etna.

 

Taliansky cit pre krásu

Taliani sú silne nábožensky založení. Vo všetkých mestách, ale aj malých dedinkách, nájdete množstvo kostolov, vysvätených miest, vežičiek. Niektoré sa skrý­vajú v úzkych spletiach ulíc. No prekvapiť dokážu aj majestátne vyhliad­kové terasy a námestia. Taliani majú cit pre krásu. Malé balkóny domov sú obvešané pestrými kvetmi či tradič­nou keramikou. Nájdete tu aj veľa vkusných obchodí­kov s umením, voňavé trhy s ovocím a koreninami alebo tradičné suveníry.

 

Chuť Kalábrie


Talianska kuchyňa je jednou z najslávnejších a zároveň najzdravších kuchýň sveta. Je známa svojou ľahkosťou. Morské plody, šaláty, ces­toviny a ovocie. Na druhej strane lahodné salámy, šunky či pikantné klobásky. Kalábria je typická práve pestovaním štipľavých papričiek. Zoženiete ich na každom rohu. Druhou všadeprítomnou surovinou oblasti je sladká cibuľa. Vyrábajú z nej takmer všetko, dokonca aj lekvár. Tradičné sú aj sladké citrusové likéry s názvom limoncello. A ako by to bolo, keby sme nespomenuli Talianskom preslávenú pizzu. Tú si najlepšie vychutnáte v útulných reštauráciách sicílskej Taormíny. Budete prekvapení pohostinnosťou personálu. Zo stien na vás budú pozerať fotografie rovnako spokojných zákazní­kov, ako napríklad Roberta de Nira či Woodyho Allena.

 

Talianska kultúra

Miestna ponuka hotelov a apartmánov je na vysokej úrovni. Najoceňovanejší je však prístup animátorov. Temperament talianskej nátury sa počas dňa zastaví len raz, a to na obed. Nudiť sa tam však rozhodne nebudete. Či už preferujete šport, tanec alebo kultúru. Ranná rozcvička na pláži, spinning v bazéne a večer hudba. Taliani vás udržia v pohybe. Sú živí a nahlas sa tešia zo života.

 

Kedy vycestovať

Kalábria je osobitne vhodná aj pre tých, ktorí neradi cestujú na dovolenku počas hlavnej sezóny. 22-stupňovú teplotu more dosahuje už v máji a na rovnakú hodnotu klesá až v polovici októbra. Táto oblasť sa vyznačuje teplým a príjemným podnebím od apríla do októbra. Ideálne obdobie tu vládne od mája do júla, keď sa teplota pohybuje okolo 30 stupňov Celzia. V júli a predovšetkým v auguste teplota dosahuje horúcich 40 stupňov. Za zvuku cikád sa v teplom vzduchu vlní Kalábria, ktorú si jednoducho zamilujete.

 

Dôvody, prečo dovolenkovať v Kalábrii 

 

  • Čisté tyrkysové more a nepreľudnené príjemné pláže
  • Nezabudnuteľné historické mestá s krásnymi uličkami
  • Blízkosť Sicílie
  • Prírodné scenérie nedotknuté priemyslom
  • Príjemná teplota počas celej sezóny od apríla do októbra
  • Nižšie ceny v porovnaní s inými časťami Talianska

 

 

 

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow