21. január 2021. Vincent. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Business Lease Slovakia vlani vzrástla o trinásť percent

NextFuture NextFuture NextFuture  25.2.2014 25.2.2014  

Firmy na Slovensku si začínajú čoraz viac svojich áut obstarávať prostredníctvom operatívneho lízingu. Dôkazom je vlaňajší nárast počtu vozidiel v operatívnom lízingu a správe lízingových spoločností. Ako ukazujú najnovšie výsledky, spoločnosť Business Lease Slovakia zvýšila tento počet o 13 percent. Celý slovenský trh sa v náraste flotily v operatívnom lízingu posilnil o tri percentá. „Vlaňajší rok hodnotíme ako veľmi úspešný. Ako sa ukazuje, v nastúpenom trende by sme mali pokračovať aj tento rok,“ hodnotí generálny riaditeľ Business Lease Slovakia Björn van den Berg.

Na pozitívne vlaňajšie výsledky vplývalo viacero faktorov. „Jedným z hlavných je ekonomické oživenie a snaha firiem uvoľniť si vlastné finančné zdroje radšej na investície do core biznisu než do vozidlového parku. Firmy tak už začínajú brať auto viac za prostriedok mobility, než snahu vlastniť ho,“ upozorňuje  Björn van den Berg. To posilňuje už aj na Slovensku trend dnes bežný v západnej Európe – spravovať si svoj vozidlový park prostredníctvom operatívneho lízingu. Operatívny lízing umožňuje nadobudnutie vozidla a jeho správu bez jednorazových investícií, ako aj služby potrebné na prevádzku auta za pevne stanovenú mesačnú splátku. Nedochádza tak k strate v podobe nákladov obetovanej príležitosti.

Tento rok by trh mohol výraznejšie rásť. „Už od začiatku roka pozorujeme zvýšený záujem spoločností o možnosť outsourcovať vozidlový park formou operatívneho leasingu,“ podotýka. Business Lease pritom predpokladá tento rok nárast trhu operatívneho lízingu z novoobstaraných vozidiel do 3,5 tony firmami o 10 percent.

„Okrem nárastu počtu nových vozidiel obstarávaných cez operatívny lízing očakávame, že bude pribúdať aj počet nových klientov,“ hovorí. Počet nových vozidiel obstarávaných touto formou za vlaňajšok pribudlo na celom trhu medziročne o päť percent menej ako v roku 2012. Dôvodom nemusela byť kríza, rast flotily u existujúcich klientov hovorí o opaku. Skôr je to podľa van den Berga stále neznalosť a nižšia informovanosť firiem o výhodách operatívneho lízingu. Pribudnúť by tento rok mohli aj firmy, ktoré v zahraničí prostredníctvom svojich materských spoločností operatívny lízing využívajú automaticky, no na Slovensku ešte nie. Ide o niekoľko stredne veľkých flotíl. „Ďalší silný záujem očakáva Business Lease zo strany firiem, ktoré doteraz uprednostňovali práve nákup auta do majetku alebo ho riešili prostredníctvom finančného lízingu. Predpokladáme, že hlavne tu si väčšina z daných firiem už bude obstarávať flotilu cez operatívny lízing,“ poznamenáva. Tie, ktoré budú mať podľa neho potrebu autá aj naďalej vlastniť, si môžu zvoliť správu vozidlového parku. „Tá ponúka komplexné riešenie mobility riadené odborníkom. Stále viac a viac firiem si osvojí myšlienku, že správa vozidlového parku nie je niečo, čo robí niekto na finančnom oddelení alebo nejaký vedúci kancelárie. Ak ho poskytuje profesionál, môže priniesť významné úspory v kombinácii so zvýšeným komfortom služieb pre vodiča, “ dodáva van den Berg.

Slovensko pritom v raste operatívneho lízingu stále zaostáva za Českom, Poľskom a Maďarskom, a to až o 25 percent. Okrem spomínaného nižšieho povedomia o tejto forme financovania a správe vozidiel, treba hľadať dôvod aj historicky v tendencii našich firiem veci a majetok skôr vlastniť. „No to sa už mení. Naše predpovede sú, že Slovensko do dvoch až troch rokov doženie ostatné krajiny V4,“ predpovedá Björn van den Berg.

Operatívny lízing v kocke

  • Mobilita namiesto „len auta“
  • Efekt úspory z rozsahu nákupných podmienok
  • One Stop Shop pre vodiča a správcov vozidlového parku
  • Žiadne jednorazové investície v prípade prenájmu
  • Predvídateľné fixné náklady
  • Rozsiahle služby poskytované silnou sieťou spoľahlivých dodávateľov

Operatívny lízing verzus finančný

V rámci operatívneho lízingu outsourcujete financovanie, služby a aj finančné a prevádzkové riziko s vozidlom spojené. Pri finančnom lízingu outsourcujete len financovanie vozidla. Pri operatívnom lízingu neplatíte akontáciu a prefinancujete len rozdiel medzi obstarávacou cenou a zostatkovou hodnotou vozidla, nie celú hodnotu vozidla. Rozdiel je tiež v úrokových sadzbách, ktoré sú v operatívnom lízingu nižšie.

Zdroj: TS Business Lease Slovakia

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow