24. november 2020. Emília. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Čína – krajina, kde je pre každého niečo

Ján Beracka Ján Beracka Ján Beracka  14.10.2014 14.10.2014  

Krajina krásnych veľkomiest a bohatej, tisícky rokov dlhej histórie. Krajina známa poznatkami z oblasti medicíny, ale aj problémami s čistotou ovzdušia, či nekvalitným tovarom zaplavujúcim Európu. To všetko je Čína. Práve pre svoju rozmanitosť rozhodne stojí za návštevu.

 

Od prvého momentu na človeka dýchne fascinujúco odlišná kultúra. Veľkomestá a budovy sú tu omnoho väčšie a rušnejšie. Obyčajný Európan sa tu cíti ako dieťa stratené v nákupnom centre. Turista, ktorý nie je schopný čítať čínske znaky, si nepomôže ani informačnými tabuľami. Hneď na začiatku má človek zo vzdialenej cudziny problém kúpiť si čo i len fľašu vody.

Tento počiatočný hendikep však vyvažujú čínski obyvatelia mimoriadnou ústretovosťou a ochotou pomôcť cudzincom. Ľudia, ktorí nemajú ázijské črty tváre, sa tešia veľkej úcte. Samozrejme, neplatí to úplne bez výnimky, ale stáva sa aj to, že obsluha v preplnenej reštaurácii požiada miestnych, aby uvoľnili stôl turistom a oni to s radosťou urobia. Tieto situácie dotvárajú obraz naozaj veľkej pohostinnosti.

Ochota pomôcť a pochopiť sa skutočne zíde pri pokusoch o prekonanie jazykovej bariéry. Tá je pritom naozaj značná. S angličtinou sa dá uspieť skutočne málokde a zaujímavé je aj používanie samotnej čínštiny. Čínsky jazyk má totiž oficiálny prepis (pinyin), ktorý umožňuje prepísať čínske znaky do latinky. Tento prepis sa používa napríklad pri práci s počítačom, pretože klávesnice počítačov určené pre čínsky trh vyzerajú v zásade rovnako ako tie v Európe. Môže sa však stať, že napríklad taxikár nerozumie ani vtedy, ak sa mu do rúk dostane lístok s adresou napísanou týmto prepisom. Je preto dobré požiadať napríklad recepčného v hoteli o vypísanie kartičiek s cieľovými destináciami v čínskych znakoch ešte pred odchodom.    

Už len možnosť sledovať správanie čínskych ľudí by bolo dostatočným dôvodom na návštevu tejto krajiny. Prejavuje sa to napríklad na trhoviskách, ktoré vzbudzujú dojem, že sa na nich dá kúpiť všetko od magnetky na chladničku po malú elektráreň. Na týchto trhoch na turistov čaká skutočne množstvo zaujímavostí. Veľkým zážitkom je aj „diskusia“ o cene. Na týchto trhoch, ale aj v mnohých obchodoch, nič nemá pevnú cenu, preto sa určité zjednávanie vyslovene očakáva. Okamžité prijatie úvodnej ceny je pre predajcu skutočným prekvapením. V hre nervov má však pripravený turista vždy navrch a dokáže zjednať zľavu aj 95 % z pôvodnej ceny. Ak totiž miestny predajca zacíti šancu na obchod, svojho zákazníka odísť nenechá. Čínsky jazyk je vo svojich princípoch jednoduchý, preto nie je problém naučiť sa pomerne rýchlo a jednoducho napočítať do sto. Hodnota sto čínskych jüanov predstavuje približne 13 eur a to je suma, ktorá bežnému turistovi na jeden nákup bez problémov postačuje. Pre zobrazenie navrhovanej sumy poslúži aj kalkulačka či telefón, ale kredit človeka, ktorý sa pokúša hovoriť čínštinou, je ešte o čosi vyšší.

Skutočná zábava sa začína pri „potravinovom“ sortimente. Úvodzovky sú namieste, pretože v tomto prípade sú okrem rezancov a iných štandardných jedál k dispozícii hady, škorpióny, pavúky, prípadne rôzne druhy hmyzu vo viacerých vývinových štádiách. Väčšina z týchto tvorov sa v momente nákupu ešte pohybuje, no stačí niekoľko sekúnd vo vriacom oleji a sú pripravené na konzumáciu. Pravdou ale je, že takto extrémne sa bežný Číňan nestravuje a je to iba šou pre turistov.

Niektoré z takýchto trhových miest vznikajú „načierno“, preto ak sa medzi predajcami rozšíri, že sa blíži policajná hliadka, počas niekoľkých sekúnd svoj tovar zbalia, nasadnú na bicykle a s nenápadným výrazom tváre urobia okruh po okolitých uliciach a vrátia sa späť. Týka sa to, samozrejme, trhov s ľahšie prenosným tovarom.

Rázovitosť Číny sa prejavuje aj v ekonomickej oblasti. V Číne musí nájsť prácu obrovské množstvo ľudí, pričom ich mzdy sú na európske pomery pomerne nízke. Množstvo prác je skutočne bizarných. Nie je výnimkou, že na jeseň vidno na ulici ľudí oberajúcich zo stromov lístie, ktoré neopadlo. Rovnako napríklad na autobusovej zastávke stojí zamestnanec ohlasujúci príchod autobusu.

Pomerne nízke sú tak aj ceny. V centre Pekingu sa dá relatívne luxusne bývať aj za päť eur na noc. Turisti stravujúci sa na pouličných trhoch môžu stlačiť aj túto položku. Významnú časť nákladov tvorí letenka. Vstupy do rôznych pamiatok sú nezriedka zlacnené napríklad pre študentov. 

Čína však nie je len o ľuďoch, ale taktiež aj o miestach, ktoré ponúka. Výkladnou skriňou celej krajiny je mesto Šanghaj (Shanghai), ktoré počtom presahuje 23 miliónov obyvateľov. Toto mesto ohromuje svojich návštevníkov hneď po pristátí na Pudong International Airport Station. Z tohto letiska totiž do finančného centra mesta zvanom Pudong smeruje šanghajský Maglev, teda rýchlovlak, ktorý využíva technológiu magnetickej levitácie. Jeho rýchlosť sa podľa výrobcu v rôznych časoch pohybuje od 300 do 430 km/h. Pudong je modernou časťou mesta, v ktorej sa nachádzajú moderné vysoké budovy. Najvyššou je Shanghai Tower, ktorá bude hotová v tomto roku a meria 632 metrov. Zaujímavou je aj budova Shanghai World Financial Center, ktorá svojím tvarom pripomína ihlu. Ďalšou dominantou je televízna veža Orient Pearl Tower, ktorá ponúka krásny pohľad na mesto. Jedno z vrchných poschodí veže má vo výške 259 metrov priehľadnú podlahu.

Veľmi vyhľadávanou je promenáda Bund, ktorá leží na brehoch rieky Chuang-pchu (Huangpu) a ponúka krásny pohľad na Pudong. Populárnou je aj nákupná ulica Nan-ťing Road (Nanjing Road), či záhrada Jü-jüan Garden (Yuyuan Garden). Absolútne osobitým zážitkom je návšteva predstavenia Shanghai Circus World. Návštevníci majú možnosť počas predstavenia uvidieť skutočne neuveriteľné výstupy, ktoré posúvajú hranicu toho, čo doposiaľ diváci považovali za možné. V Šanghaji sa nachádza aj historickejšia časť, toto mesto však nie je tým, do ktorého prúdia turisti túžiaci po histórii. V Šanghaji cítiť prvky západného sveta, preto samotné mesto vytvára iný dojem ako zvyšok krajiny.

Kvalitná vlaková sieť ponúka turistom rýchly presun zo Šanghaja do mesta Chang-čou  (Hangzhou), ktoré je vzdialené približne 165 kilometrov smerom na západ. Typickým pre toto mesto je krásne Západné jazero Si-chu (Xihu). Okrem toho sa v tomto meste nachádzajú viaceré pagody, teda typické veže. Lákavou je napríklad drevená Pagoda šiestich harmónií a taktiež pagoda Lei feng. Zaujímavosťou pagody Lei feng je, že je to pôvodná stavba, ktorá stála už v 10. storočí nášho letopočtu. V roku 1924 sa však rozpadla a musela vzniknúť nanovo. Typickými pre Chang-čou sú čajové polia Lung ťing (Long jing), ktoré sa tu rozprestierajú. Návšteva pravej čínskej čajovne je skutočne pôsobivým zážitkom. Servírovanie čaju totiž Číňania pozdvihli na rituál, ktorý je zaujímavým predstavením.

Kroky z Chang-čou môžu viesť viacerými smermi, no pri návšteve Číny by bolo chybou vynechať mesto Si’an (Xi’an). Toto mesto sa nachádza v strednej Číne. Je síce vzdialené viac ako 1 100 kilometrov od Chang-čou, no je určite rozumnou zastávkou pre návštevníkov, ktorí chcú zažiť jedinečnú atmosféru Šanghaja a zároveň smerujú aj do Pekingu. Xi’an je svojou históriou absolútne výnimočný. Bol hlavným mestom celej ríše v podstate niekoľko storočí s prestávkami od roku 221 p. n. l. do roku 904 n. l. Významnou postavou histórie tohto mesta je Žltý cisár Čchin Š'-Chuangti (Qin ShiHuangdi), zjednotiteľ Číny. Za svojho života sa zaoberal tvorbou vlastného mauzólea. To pozostáva z tisícok rôznych objektov vrátane vojska z terakoty, ktoré malo cisára chrániť. Títo bojovníci sú skutočne celosvetovo známou pamiatkou Číny, ktorou žije celé mesto. V tomto prípade je dobré mať sprievod. K dispozícii sú sprievodcovia so slušnou angličtinou, ktorí môžu popri výklade prezradiť aj viac o živote v krajine. Návštevníci taktiež môžu navštíviť viaceré pagody či múzeá.

Do Číny sa však cestuje aj za prírodným bohatstvom. Ľudia, ktorí túžia po súzvuku s prírodou, si v rozľahlej Číne nájdu krásne zákutia. Jedným takým je Kuej-lin (Guilin). Je vzdialený viac ako 1 200 kilometrov na juh od Šanghaja. Všetky vzdialenosti je potrebné, samozrejme, hodnotiť „čínskou optikou“. Čas sa dá ušetriť využitím vnútroštátnych leteckých liniek, ale zaujímavou možnosťou sú aj lôžkové vlaky.

V každom prípade Kuej-lin za návštevu stojí. Tieto hory sú napríklad vyobrazené na čínskej bankovke v hodnote 20 jüanov. Krása tohto miesta sa preniesla aj do čínskych porekadiel. Preto sa medzi Číňanmi traduje: „Vody a hory v Kuej-line sú najkrajšie v Podnebesí.“

Milovníci krásnych prírodných krás by do svojho cestovateľského plánu mali rozhodne zaradiť provinciu S'-čchuan (Sichuan), ktorá na západe hraničí s Tibetom. Do tejto oblasti prichádzajú turisti načerpať vnútorný pokoj. Zaujímavým a vyhľadávaným monumentom je socha známa ako Le-šan (Leshan). Je to 71 metrov vysoký Budha. V roku 2006 sa táto socha dostala na zoznam kultúrneho dedičstva UNESCO. Výstavba tejto sochy sa začala v roku 713 nášho letopočtu. Trvala 90 rokov.        

Ďalšie významné budhistické miesto je posvätná hora E-mej-šan (Emeishan). Táto hora dosahuje výšku 3 099 metrov. Oblasť ponúka nádherné prírodné scenérie. Okrem toho sa v oblasti nachádza tridsať budhistických chrámov. Pre túto oblasť sú typické aj opice, ktoré tu žijú. Pôsobivou je návšteva vrcholu Ťin-ting (Jinding). Tento názov doslovne znamená Zlatý vrchol. Tu návštevníci nájdu chrám Pchu-sien (Puxian) s krásnou sochou Budhu, ktorého nesú slony.

Kroky každého návštevníka, nech už vedú z ktoréhokoľvek kúta, by napokon mali viesť do Pekingu. Toto mesto odhaľuje pýchu, aj niektoré bolesti Číny. Počet obyvateľov tohto mesta presahuje 21 miliónov. Peking ponúka veľmi veľa krásnych miest, návštevníci majú skutočne príležitosť nechať sa vtiahnuť do histórie a obdivovať nádherné stavby. Krásny je napríklad Chrám nebies či Letný palác. Rovnako fascinujúcim miestom je ohradené panovnícke sídlo známe ako Zakázané mesto. Zakázané bolo preto, že bežný ľud sem nemal prístup a toto miesto bolo určené len panovníkom. Z moderných stavieb za návštevu určite stojí Námestie nebeského pokoja, alebo areál športovísk olympijských hier, ktoré boli v Pekingu v roku 2008.

Práve Námestie nebeského pokoja, ktoré má rozlohu 440 000 m2 je v tesnej blízkosti Zakázaného mesta, návšteva týchto dvoch miest sa preto dá ľahko spojiť. Na tomto námestí sa každodenne odohráva ceremoniál vyvesenia čínskej vlajky. Čas tejto pravidelnej udalosti závisí od toho, kedy sa slnko dostáva nad horizont. Pred týmto ceremoniálom sa na istý čas ulice uzavrú a na námestie sa dá dostať len cez policajnú kontrolu. Stúpajúcu vlajku sprevádza kapela. Na obrovských obrazovkách sa objavujú rôzne heslá a celá akcia pôsobí veľmi „prednovembrovo“. Spolu so zapadajúcim slnkom je zase na rade ceremoniál sťahovania vlajky. Ešte pôsobivejšia je však návšteva Mauzólea Mao Ce-tunga. Toto mauzóleum sa taktiež nachádza na Námestí nebeského pokoja. Zážitok z návštevy čínskeho vodcu sa začína už pri naozaj podrobnej bezpečnostnej prehliadke, za ktorú by sa nemuselo hanbiť žiadne letisko. Následne sa návštevníci zaradia do koridoru. Neustále od ľudí v uniformách zaznievajú pokyny z megafónu, aby nikto z radu nevybočoval. V samotnom mauzóleu platí zákaz zastať. Okolo presklenej rakvy sa dá iba prejsť.

Všetky tieto miesta sú len vzorkou toho, čo stojí za návštevu. Jedno miesto však nevynechá ani jeden návštevník čínskeho hlavného mesta. Z Pekingu sú totiž na dosah opevnenia čínskeho múru. Táto stavba sa stala symbolom krajiny, pretože je veľká ako samotná Čína.  Jednotlivé opevnenia do celistvej stavby zjednotil už spomínaný Žltý cisár Qin ShiHuangdi, ktorý Čínu zjednotil. Úlohou múru bolo chrániť severnú hranicu pred „barbarmi“. Pre domácich obyvateľov má skutočne špeciálny význam. Čínska múdrosť totiž hovorí: „Nebudeš správny Číňan, pokiaľ nevystúpiš na čínsky múr.“ Pre každého návštevníka platí, že z Číny by mal odchádzať ako hrdina.

Atmosféru súčasného Pekingu, bohužiaľ, dotvára aj extrémne znečistenie ovzdušia. Celé mesto sa zdá byť v neustálom opare. Za slnečného dňa je bez problémov možné dívať sa priamo do slnka, keďže na oblohe sa objavuje len žltý disk, ktorý zďaleka nežiari jasne. V dnešných časoch si už ľudia v krajine dobre uvedomujú, čo sa deje a pokúšajú sa so znečistením ovzdušia bojovať.

Pravé čaro Číny spočíva v tom, že všetky spomenuté miesta sú len malou ukážkou toho, čo krajina ponúka. Pri každom návrate do tejto krajiny sa návštevníkom môže otvoriť úplne iný svet. Stačí len ochota tieto svety hľadať.

Slovník na čínsky trh:

Číslovky:
1 – ji       2 – er

3 – san   4 – s’

5 – wu    6 – liu

7 – čchi  8 – pa

9 – t’iu   10 – š’

Ďalšie číslovky sa tvoria jednoduchou kombináciou týchto čísel:
11 – (desať-jedna) š’-ji

12 – (desať-dva) š’-er

Ďalšie desiatky sa tvoria podobne:
40 – (štyri-desať) s’-š’

65 – (šesť-desať-päť) liu-š’-wu

Ďalšie frázy:
Koľko to stojí?  多少钱? Tuo šao čchien?

Toto je drahé.  太贵了. Tchaj kuej le.

Ďakujem.  谢谢  Sie-sie.

Prosím. 请 Čching.

Dobrý deň. 你好 Ni-chao.

Dovidenia.  再见. Caj-ťien.

Foto: Natália Turčinová

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow