29. september 2020. Michal, Michaela. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Čo prinesú divákom Majstrovstvá sveta v hokeji 2016

Marek Mittaš Marek Mittaš Marek Mittaš  27.4.2016 27.4.2016  

Boj o majstra sveta v ľadovom hokeji sa začína už v úvode mája. V mnohých domácnostiach sa narýchlo kúpia väčšie televízory a na šestnásť dní sa prakticky zastaví život. Akú príchuť bude mať tohoročný šampionát v ľadovom hokeji?

 

Oslavy ešte pred začiatkom

Pre Rusko majú tohoročné majstrovstvá oslavnú príchuť ešte pred tým, ako sa na klzisku ozve prvý hvizd píšťalky. Dôvodom je, že majstrovstvá budú prebiehať pri jubilejnej príležitosti 70. výročia založenia Ruskej hokejovej asociácie. Každému hráčovi je nad slnko jasné, že Rusi by ho chceli osláviť triumfom priamo v hokejovom kotli. Majstrovstvá sa začnú 6. mája a potrvajú až do 22. mája, keď sa o 18.45 začne rozhodovať o novom víťazovi šampionátu. Zápolenie o najlepší tím na svete neminie ani Slovákov, ktorí do skupiny dostali poriadnu zmesku súperov. S chuťou uspieť mieria priamo do jamy levovej, na domácu pôdu tímu, ktorý triumfuje v hokejových majstrovstvách najčastejšie.

Hladká cesta k cieľu

Rusko nie je v organizácii majstrovstiev ľadového športu žiadnym nováčikom. Skórovalo už šesťkrát. Naposledy boli majstrovstvá „u Putina“ v rokoch 2000 aj 2007, a v tomto roku by chceli Rusi na domácej pôde získať aj zlatú medailu. Našliapnuté majú dobre, keďže v súboji o usporiadanie majstrovstiev už vyšachovali Dánsko aj Ukrajinu bez boja. Protivníci stiahli prihlášku ešte pred samotným výberom. Výhodou Rusov sú vybudované športoviská ako v Moskve, tak aj v Petrohrade. Hokejové arény sú na špičkovej úrovni a namiesto výstavby či renovácií sa realizujú viac-menej kozmetické úpravy. Aréna Jubilejnyj v Petrohrade ponúka kapacitu 7 012 miest. Hoci bola postavená už v roku 1967, dodnes sa využíva na mnoho aktivít vrátane atletických tréningov a súťaží, festivalov či hudobných koncertov. Aréna je aj domovom basketbalového tímu Spartak z Petrohradu.  Moskovská Ice Palace aréna disponuje kapacitou 12 100 miest a je komplexom troch multifunkčných hál. Rusko sa na majstrovstvách chce však ukázať ako veľká krajina. Financie, ktoré ušetrí na ľadových plochách, investuje aktuálne do pohodlia fanúšikov a Moskvu s Petrohradom spojí rýchlovlak, ktorý divákov bezpečne a v najvyššom pohodlí prepraví medzi dvoma arénami. Keďže je Ruská federácia aj zároveň najsilnejším hokejovým tímom na svete ovenčená už 25-timi titulmi, očakáva sa, že v roku 2016 budú Rusi opäť zlatí. Víťazstvo na domácej pôde sa totiž počíta dvojnásobne, a po poslednom zlate z roku 2014 sú hráči poriadne hladní.

Nové logo v ruskom dizajne

Logo majstrovstiev sveta je vždy atraktívnou ozdobou celého šampionátu a na jeho charaktere si samotné krajiny dávajú vždy záležať. Inak to nie je ani v krajine Vladimíra Putina. Tohoročné logo majstrovstiev v sebe nesie insígnie miest Moskvy aj Petrohradu. Dominantami je Spasská veža v Kremli a Troickij most so siluetou Petropavlovskej pevnosti situovanej v Petrohrade. Logo je už ako sa dalo očakávať vo farbách ruskej trikolóry. Nový vizuál je vždy v centre záujmu divákov, keďže je to vždy trochu alchýmia namiešať nové motívy, a pritom zachovať základný dizajn IIHF. Napriek tomu sa tohoročné logo naozaj podarilo.

Zážitok bude dobrý, ale nie lacný  

Petrohrad aj Moskva nie sú na druhom konci sveta, a tak snaha podporiť našich, alebo vidieť najlepších hráčov sveta, je aj pre našincov. Vstupenky už sú v predaji a okrem stabilných tímov budú tento rok hrať aj tímy Maďarska a Kazachstanu, ktoré sa prebojovali do elity ako tohoroční nováčikovia a vstupy na ich zápasy patria k najlacnejším. Aký hokej predvedú, budeme mať možnosť vidieť. Slovensko bude na základe postavenia v IIHF rebríčku hrať v petrohradskej skupine B. Ak plánujete vychutnať si zápas Slovensko – Maďarsko, cena lístka je len 43 eur, s Francúzskom si zaplatíte 40 eur, s Nemeckom  51, s Bieloruskom 32. Zápas s Kanadou bude prístupný za 82 eur, s Fínskom za 101 a s USA za 82. Finálový lístok bez ohľadu na súperov sa začína na cene bezmála 300 eur. V Rusku platí vízová povinnosť, no nemusí byť pre Slovákov strašiakom. V rámci udeľovania povolení počas majstrovstiev ruská vláda potvrdila, že poľaví v striktných opatreniach, aby si fanúšikovia z celého sveta mohli vykričať hrdlá do sýtosti. Už len zohnať lístky a vyraziť!

Foto: Stockfresh

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow