16. január 2021. Kristína. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Čo treba vedieť skôr, než začnete s renováciou vášho bývania?

 17.8.2017 17.8.2017  

Renovácia interiéru či celého domu je plná prekvapení – niektoré sú vítané, iné nie. Na čo by ste mali myslieť skôr, než sa pustíte do prerábky? Myšlienky a skúsenosti sme pre vás zosumarizovali do tohto článku.

 

Rozpočet

Ak vynaložíte peniaze na kvalitnú renováciu namiesto toho, aby ste šetrili kde sa len dá, peniaze sa ako zázrakom objavia. No, keby to takto fungovalo aj v skutočnosti...Lenže nefunguje.

  • Získavajte informácie, porozprávajte sa s priateľom, ktorý má s podobnou renováciou skúsenosti a riešil už predaj krbov, strešných krytín a oných potrebných vecí; porovnajte jeho náklady s vašimi budúcimi.
  • Robte prieskum trhu, porovnávajte do bezvedomia a vyberte to najlepšie v pomere cena-výkon.
  • Myslite na neočakávané výdaje a majte na ne pripravené financie (aspoň 20% z rozpočtu).
  • Kontrolujte svoj rozpočet s dodávateľom.
  • Ak sa dá, renovujte bez pôžičky.

 

Buďte realistami

Snívanie stojí na začiatku každej renovácie, no v jej priebehu by ste mali byť realistami a vychádzať z možností vašich zdrojov. V dobe nízkych úrokových sadzieb a ľahko prístupných úverov žije veľa ľudí v akejsi snovej bubline, nad rámec svojich možností a prostriedkov, len aby mali to alebo ono. Máte tieto možnosti: žiť štýlom, ktorý si môžete dovoliť a radšej kúpiť lacné plastové okná, alebo sa hnať za niečím, čo si dovoliť nemôžete.

Renovujte s ohľadom na budúcnosť

Trendy sa týkajú prístupu, nie renovácie. Jedným zo základných pravidiel každej renovácie je, že plody kvalitne odvedenej práce budete zbierať dlhodobo, aj v budúcnosti pri ďalej renovácii. Nebuďte otrokmi módy. Radšej si skúste predstaviť ako asi budú vyzerať aktuálne módne výstrelky o 10 či 20 rokov. Nakoniec sa vám možno budú viac páčiť najpredávanejšie vinylové podlahy, klasická biela chladnička a biele umývadlo.

Bavte sa!

Neberte túto prácu ako nutné zlo. Miesto zármutku nad tým, čo vás ešte čaká, sa na konci dňa predsa môžete tešiť z toho, že ste zase o kúsok bližšie vytúženému cieľu a že ste stihli objednať nové žalúzie. Je to len o pohľade na vec. Nie je obohacujúce sledovať, ako sa priestor mení a zapĺňa skvelými riešeniami a pekne dizajnovanými doplnkami? Na margo tohto však ešte jedna rada: ak sa rozhodnete pre obnovu, naplánujte si všetko tak, aby ste s tým boli spokojní. Keď bude práca hotová a všetko vyrobené, nainštalované a zaplatené, na zmeny už bude neskoro.

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow