26. september 2020. Edita. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Coface: Autosektor je bez dlhov a v dobrej kondícii

NextFuture NextFuture NextFuture  22.4.2016 22.4.2016  

V Bratislave štartuje najväčší slovenský autosalón a už teraz je zrejmé, že ceny vozidiel v pomere k platu ešte nikdy neboli také dostupné ako teraz. Čo je však pozitívnejšie, index bonity väčšiny firiem z autosektora na Slovensku je stabilný až rastúci. „Neevidujeme žiadne zhoršenie platobnej disciplíny,“ hodnotí pri tejto príležitosti vývoj v sektore Juraj Janči, country manažér spoločnosti Coface Slovensko. Nadnárodná spoločnosť Coface patrí ku globálnym lídrom v manažovaní kreditného rizika firiem.

Automobilový priemysel na Slovensku momentálne zažíva boom. „Nasvedčujú tomu aj medziročné nárasty produkcie automobilov a dopravných prostriedkov o takmer 14 %. Zabehnutá produkcia troch etablovaných výrobcov a avizovaný príchod ďalšieho výrobcu potvrdzuje úspešnosť lokalizácie produkcie na Slovensku a dáva pozitívny predpoklad jeho vývoja aj do budúcnosti,“ konštatuje Juraj Janči. Tempo rastu podľa neho neohrozil ani škandál diesel gate a ani zbrzdenie rastu Číny či kríza v Rusku. „Predaje vozidiel podporujú minimálne úrokové sadzby a keď porovnáme pomer platu a cien automobilov, zisťujeme, že ešte nikdy neboli také dostupné ako teraz,“ zdôrazňuje. Rovnako aj cena ropy a pohonných hmôt sú najnižšie za posledných 10 rokov, čo sa síce má zmeniť plánovaním zmrazením produkcie ropy, ale dohoda je ešte v štádiu rokovaní.

Platobná morálka? Stabilná

Vzhľadom na vývoj podnikateľského prostredia v automobilovom priemysle na Slovensku hodnotí Coface vývoj platobnej morálky ako stabilný až pozitívny aj v prípade dodávateľov pre automobilový priemysel. „Momentálne je index bonity väčšiny firiem z automotive v škále stabilnej až rastúcej. Neevidujeme žiadne zhoršenie platobnej disciplíny,“ podotýka Juraj Janči.

Pozitívny vývoj

Pre tento rok predpokladá Juraj Janči pozitívny vývoj v sektore. „Nepredpokladáme žiadny negatívny faktor, ktorý by ovplyvnil vývoj produkcie na území Slovenska,“ konštatuje. Naopak príchod ďalšej automobilky a dokonca plánované umiestnenie európskeho závodu výrobcu elektromobilov Tesla by malo ešte podporiť ďalší rozvoj sektora. „Jediným rizikom, ktoré vidíme už teraz, je nedostatok kvalifikovaného personálu, ktorý by tam pracoval,“ prízvukuje.

Zdroje : Coface

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow