27. október 2020. Sabína. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Deň vo Viedni

NextFuture NextFuture NextFuture  1.3.2013 1.3.2013  

Viedeň je výnimočná šarmantná dáma, Viedeň si pamätá. Jej dnešnú tvár poznačilo predovšetkým baroko. Má zmysel pre kultúru a rada si vychutnáva atmosféru útulných kaviarní a reštaurácií. Máme pre vás niekoľko typov na miesta, ktoré pri prechádzke ňou nesmiete vynechať. Inšpirujte sa naším sprievodcom týmto neprehliadnuteľným mestom.

 

Historické centrum

Krása mesta spočíva v jej rovnorodosti. Tvár Viedne poznačilo predovšetkým baroko, hlavne v dobách vlády cisárovnej Márie Terézie a cisára Franza Josepha. Okrem barokového slohu tu objavíte aj pôvab stredovekej gotiky v podobe slávneho Svätoštefanského dómu. K imperiálnemu ovzdušiu mes­ta prispieva aj celý rad kostolov, palácov a parkov. Nádherný bulvár rozľahlej Ringstrasse, stavby Štátnej opery, súbor budov Múzeí umenia a histórie či Španielska jazdecká škola s bielymi Lipizánskymi koňmi, to všetko vás očarí svojou majestátnosťou. Viedeň však môže byť pyšná i na uchovanie veľkého počtu zelených plôch, akou je napríklad „mestský ostrov“ Donauinsel. K zdravej ekológii mesta môžete prispieť aj vy, napríklad v podobe prehliadky mesta na bicykli.

Kultúrny zážitok

Nerozlučnou súčasťou Viedne sú vzácne zbierky, ktorými ju stáročia obohacovali zámožní vládcovia. Vďaka tomu vás dnes v meste čakajú múzeá a galérie svetového formátu. Nezabudnuteľný kultúrny zážitok vám zaručia aj mnohé koncertné, divadelné či operné budovy. Pôsobili tu velikáni, ako Strauss, Mozart, Beethoven a Haydn. Viedenskí filharmonici patria k svetovej hudobnej špičke a Štátna opera je v medzinárodnom meradle jednou z najznámejších operných budov. Záujem milovníkov hudby vyvoláva aj preslávený Viedenský chlapčenský zbor. Z palety viedenských múzeí treba spomenúť Kunsthistorisches Museum s významnou zbierkou obrazov od Bruegelovcov, Leopoldovo múzeum s najväčšou zbierkou diel od Schieleho,  Múzeum moderného umenia či Kunsthalle. Právoplatným magnetom turizmu je viedenská Albertina, ktorá svojimi výstavami láme rekordy v návštevnosti. Aktuálne si môžete prezrieť výstavu maliara Maxa Ernsta s názvom Retrospektíva a pripravovaná je aj veľkolepá expozícia „Od Moneta k Picassovi“, ktorá  sa začína štrnásteho apríla.

 

Nákupy vo Viedni

Zrejme najznámejším nákupným miestom Viedne je ulica Mariahilfer Strasse. V stredoveku slúžila predovšetkým na pestovanie viniča. Dnešný obraz ulice pochádza už z obdobia industrializácie. Zoskupila sa tu väčšina obchodov z okolitých okrajových častí. Rovnako ako vo veľkých nákupných reťazcoch, predáva sa tu zo všetkého niečo. Druhá luxusná míľa, Kärntner Strasse, rozdeľuje Landstrasser Hauptstrasse na dve časti a vytvára tak priestor pre dve najväčšie nákupné ulice hlavného mesta. Ulica získala na šarme vďaka širokým chodníkom a stromoradiam, ktoré ju obklopujú. Nájdete tu rôzne obchodíky pre plné, ale i menej plnšie peňaženky. Atmosféru nákupných ulíc dotvárajú s Viedňou nerozlučné kaviarničky a cukrárne.

Veľkolepá gastronómia

Viedenské cukrárne sa preslávili svojou „Sacher“ tortou. Spleť kaviarní vám okrem skvelej kávy ponúka množstvo sladkých pokušení v podobe neodolateľných zákuskov, múčnikov a štrúdlí. Mimoriadny je ich servis a prevádzková doba do skorých ranných hodín. Interiér kaviarní vyniká svojou originalitou. Skúste kaviareň Hawelka či nádhernú Cafe Sacher. Reštaurácie sa taktiež nedali zahanbiť. Mnohé sa vďaka svojim vysokým  štandardom zapísali do gastronomickej špičky. Skúste vie­denskú Steierereck, ktorá sa objavila v rebríčku najlepších reštaurácii sveta za rok 2012. Ak máte chuť na niečo menej luxusné, zastavte sa v okrajovejších častiach centra. Nájdete tu nespočetné množstvo cenovo dostupných labužníckych kuchýň, od tradičných až po tie zahraničné, ktoré však kvali­tou nezaostávajú. Byť vo Viedni totiž znamená aj „dobre a kvalitne sa najesť“.

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow