23. február 2020. Roman/Romana. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Do Českej republiky opäť mieri hokejová elita

Marek Mittaš Marek Mittaš Marek Mittaš  27.4.2015 27.4.2015  

S veľkými ambíciami mieria slovenskí hráči aj fanúšikovia ľadového hokeja do Prahy a do Ostravy. Susedná Česká republika bude hostiť šampionát jubilejný desiaty raz. Predstava, že v stovežatej budú hrať slovenskú hymnu, príjemne zahreje pri srdci každého fanúšika ľadového hokeja.

 

Majstrovstvá sveta či Európy?

Už 1. mája 2015 odštartuje zápolenie celého sveta na ľadovej ploche. Majstrovstvá sveta sa konajú oficiálne od roku 1920 pod hlavičkou International Ice Hockey Federation a prvý raz boli súčasťou olympiády v Antverpách. Až do roku 1968 sa konali ako súčasť olympiády a v roku 1972 sa zaknihovala ich prvá samostatná história. Hoci sa v centre hokejového kotla stretne celý svet, od začiatku sú dejiská šampionátov s výnimkou Ruska umiestňované na európsky kontinent. Ak rátame aj históriu Československa, tak v Prahe sa majstrovstvá budú konať jubilejný desiaty raz. Po jedenástich rokoch sa budú vracať na územie O2 Arény v Prahe a ostravskej ČEZ Arény. Rok 2004 bol pre československý hokej tak trochu výpraskom, keď prví skončili Kanaďania, druhí Švédi a bronz si z Prahy za more odniesli Spojené štáty americké. V tomto roku má slovenská aj česká výprava omnoho smelšie predstavy.

Vriaci kotol pre takmer 30 000 ľudí

Toľko divákov pojmú dve arény, kde proti sebe budú nastupovať hokejoví gladiátori. O2 Aréna na ploche 36 000 metrov štvorcových môže pohostiť až 17 360 divákov. Zaujímavosťou pre každého milovníka hokeja ale aj piva, predstavuje unikátny systém haly, vďaka ktorému dokážu fanúšikom načapovať rekordných 10 000 pív za 15 minút. Pre tých, ktorí nebudú priamo pri ľade, zaznamená najpálčivejšie momenty 200 plazmových obrazoviek plus stredový multimediálny panel s rozmerom 136 m2. ČEZ Aréna patrila v roku 1986 k najmodernejším halám svojej doby. Odvtedy prekonala dve rekonštrukcie a dnes tento športový stánok pojme 10 595 divákov. Rozhodne to bude pre účastníkov divácky atraktívny zážitok. Hoci hlavným dejiskom finále bude Praha, no práve v Ostrave začnú svoje účinkovanie na šampionáte Slováci prvým zápasom s Dánskom v sobotu 2. mája o 12.15 hodine.

Kto bude sedieť v zostave, je nejasné

Ako na každých majstrovstvách sveta, do poslednej chvíle je v zostave prakticky istý len tréner. Taktovku nad mužstvom bude aj v roku 2015 držať Vladimír Vůjtek, ten už avizoval, že bude tento rok opäť zvládať boj s finálovými klubmi NHL, kde sídli elita slovenských hokejistov. Hráči z NHL vďaka zmluve s klubmi môžu odísť do reprezentačného tímu až v prípade, že ich tím nepokračuje vo vyraďovacom boji o Stanley Cup. Slovenská hokejová reprezentácia sa v posledných rokoch výrazne omladila. Základ slovenského tímu bude tvorený hráčmi z KHL a tréner už avizoval posily európskych líg, doplnený o hokejistov z NHL a slovenskej extraligy. Už dnes sú na súpiske medzi útočníkmi Ladislav Nagy, obrana tímu sa skladá zatiaľ z hráčov: Ivan Baranka, Dominik Graňák, Michal Sersen či Tomáš Starosta. V bránke sa počíta so šoumenom Júliusom Hudáčkom, do tímu by sa mali dostať aj Miklík, Surový, Lapšanský a Lušňák. Konečné zloženie majstrovského tímu však bude jasné prakticky až v deň začiatku majstrovstiev a aj po nich je možné, že sa v zostave uchytí niektorý hráč z vypadnutého zámorského tímu.

Bude to boj o medailu alebo aspoň o zimnú olympiádu?

Slovenský tím bude pred tohoročnými majstrovstvami sveta plný očakávaní. Nie je to však len vidina zlatej medaily z krajiny, kde bude počet slovenských fanúšikov na tribúnach skoro taký istý ako domácich. V Česku pôjde aj o voľnú miestenku na zimné olympijské hry v Kórei, ktoré sa uskutočnia v roku 2018. Pravidlá svetového hokeja hovoria, že účasť na olympijskom turnaji v Pjongčangu 2018 si automaticky zaistí prvých osem tímov podľa rebríčka IIHF po májových MS v Česku. V aktuálnom ratingu IIHF však Slovákom patrí práve posledné ôsme miesto. Preto ak chcú priamo postúpiť na ZOH 2018 bez otáznikov, potrebujú si túto priečku minimálne udržať, alebo sa prebojovať na lepšiu pozíciu. Inak si budú musieť postup na zimnú olympiádu vybojovať v kvalifikácii, ktorá je vždy otáznikom.

V hre je viac prestíže ako peňazí

Hokejové majstrovstvá sveta sú prestížnou záležitosťou. Rozhodne však takou aj ostávajú, pretože ak ide o finančné odmeny, ďaleko zaostávajú za platmi hráčov v ich domovských kluboch. Hoci sú profesionálni hráči platení v porovnaní so slovenskou priemernou mzdou kráľovsky, hokej zďaleka nie je šport, kde sa točia tie najväčšie platové stropy. Pri šampionáte sa výška odmeny odvíja od pozície, na ktorej sa krajina umiestni. No slovenskí hráči hovoria jasne, že pre peniaze za vlasť nehrajú. Zdeno Chára v sezóne 2014/2015 má na zmluve zárobok 7 miliónov dolárov, Halák Jaroslav 5,6 milióna, Andrej Sekera 1,75 milióna. Hossa je na finančnom strope so 7,9 miliónmi. Takéto platy sa nedajú porovnávať so slovenskými reprezentantmi v hokeji. Klubové platy sú oproti tým zámorským na bode mrazu. Najlepšie platený hráč Žiliny Jaroslav Kristek si mesačne príde na 4 000 eur. Najmenší príjem žilinského kádra mal Tomáš Paleček so sumou 450 eur. Rozdiely sú zjavné a hokej sa hrá skutočne viac srdcom ako pre peniaze. Ak si porovnáme sumy, ktoré sa točia v iných športoch, ľadový hokej je z tohto pohľadu skôr menej lukratívny. Najlepšie plateným športovcom v roku 2014 bol  boxer Floyd Mayweather, ktorý si vylepšil konto o 105 miliónov dolárov. Dvojkou s 80 miliónmi bol futbalový premiant Cristiano Ronaldo. Profi hráč NBA LeBron James zbohatol za jednu sezónu o 72,3 milióna, Tiger Woods im so sumou 61,2 milióna môže minuloročné príjmy len ticho závidieť. Tenisová špička Roger Federer si prihral 56,2 milióna. Podľa rebríčka Forbes sa však medzi TOP stovkou najlepšie zarábajúcich hráčov na svete medzi futbalistami, tenistami, bežcami, atlétmi aj pretekármi neumiestnil žiadny hráč s hokejkou.

Možno aj preto sa hovorí, že hokej sa hrá predovšetkým srdcom...

Foto: Stockfresh

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow