21. január 2021. Vincent. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Dokonalý šarm anglického džentlmena

NextFuture NextFuture NextFuture  23.10.2013 23.10.2013  

V dnešnej dobe už málokto navštívi krajčíra. Pritom ešte v prvej polovici 20. storočia bolo úplne bežné, že si muži dávali šiť obleky na mieru. Doba sa zmenila, móda tiež. Konfekčná výroba odevov vytlačila kvalitné šitie na mieru do úzadia. Z pohľadu krajčírskeho umenia je to možné vnímať aj ako pozitívny krok. Zreteľne sa tým oddelilo „zrno od pliev“ a šitie oblekov na mieru sa dnes spája s vysokou kvalitou, precíznosťou a stáročnými skúsenosťami.

 

Po druhej svetovej vojne začala remeselná výroba zanikať. Ostali len tí najvytrvalejší a najlepší. Najvyššie krajčírske umenie a šaty ušité na mieru sa sústredili najmä na hlavné centrá módy ako Londýn, Miláno a Paríž. Kvalitného osobného krajčíra si v súčasnosti nemôže dovoliť hocikto. Služby tých najlepších majstrov preferujú dnes skôr ľudia pracujúci v biznis sektore, špičkoví podnikatelia, právnici alebo populárne osobnosti kultúrneho života. V minulosti sa obyčajné krajčírske remeslo v časovej špirále zmenilo na štýlový biznis určený pre naozajstných profesionálov s nadštandardným prístupom ku klientovi.

„Bespoke tailoring“

Výroba kvalitného luxusného obleku, saka či vesty môže trvať aj niekoľko týždňov, no kvôli kvalite sa počkať bezpochyby oplatí. Svetoznámi krajčíri využívajú len tie najlepšie materiály a rokmi osvedčené techniky. Prísne kontrolujú celý proces od výberu použitej tkaniny cez vytvorenie strihu, až po dokonalé precíznejšie šitie. To všetko sa v Anglicku nazýva aj „bespoke tailoring“. Krajčír klientovi garantuje najvyšší štandard vypracovania a vysokú kvalitu obleku šitého výlučne na mieru pre konkrétneho klienta.

Štýl „Savile Row“

U krajčíra v Londýne na známej ulici Savile Row vás rozhodne nebude čakať oblek „na počkanie“ či azda už pripravená konfekčná veľkosť nohavíc s vestou. Takéto myšlienky hoďte za hlavu a na chvíľu sa ponorte do histórie a tradície módy pánskeho štýlového obliekania.

Anglický štýl oblekov je veľmi špecifický, no o to viac zaujímavý. Na mieru šité sako spoznáte podľa toho, že gombíky na rukávoch nie sú len na ozdobu, ale dajú sa aj rozopnúť. Muž si tak môže rukávy pri umývaní rúk pohodlne vyhnúť a aj pri ich skracovaní majú krajčíri jednoduchšiu prácu.

Osobitnosťou oblekov zo Savile Row môže byť aj vodorovné očko pod gombíkovou dierkou na rube ľavej klopy. Je určené na stopku kvetiny, ktorú muž nosí v gombíkovej dierke. Tradičné sako splýva mäkko a hlboko cez boky, je tvarované a čo je dôležité, strih zásadne nemení proporcie tela. Do pliec sa väčšinou nedávajú žiadne alebo len malé vypchávky.

Sako má najčastejšie dva alebo tri gombíky a dva dlhé rozparky, aby si muž mohol dať ruky pohodlne do vreciek. V Anglicku sa to nepovažuje za nevkusné. Saká bez rozparku sú zriedkavosťou, ale sú povolené.

Manžety sa nosia zriedkavo a k sakám s dvojradovým zapínaním sa nekombinujú nikdy. Tradičné anglické obleky sa šijú výlučne z vlny. Ku klasike patrí tmavomodrý, sivý a čierny podklad s bielym vlasovým prúžkom, vlna bez vzoru, drobný vzor nazývaný „kaviár“, kriedový prúžok na sivom podklade, ktorý sa používa hlavne na dvojradové obleky, a nakoniec „glencheck“ káro, ktoré je v Anglicku využívané najmä pri voľnočasovej móde. Tmavomodrú vlnu s tenkým prúžkom môžete vidieť najmä u bankárov, politikov, maklérov a advokátov.

Christian Barret

Filozofia tradičného anglického krajčírskeho umenia natoľko oslovila majiteľa značky Christian Barret – pána Marcela Kamona, že sa rozhodol na slovenskom trhu vytvoriť luxusnú značku pánskej elegantnej módy, ktorá ponúkne klientom kvalitu a exkluzivitu príznačnú pre londýnsku Savile Row.

V ponuke tejto značky si na svoje príde každý, kto hľadá kvalitu. Z hľadiska strihových variácií je možné zhotoviť vysoko kvalitné biznis obleky, žakety, fraky a smokingy, obleky na rôzne spoločenské ale i voľnočasové podujatia, casual a klubové saká, blejzre a v neposlednom rade aj košele, vesty či kabáty.

Okrem toho vie značka svojim klientom ponúknuť vysokú variabilitu zhotovenia rôznych exkluzívnych detailov, ktorých zapracovanie je samozrejmosťou – výšivky, monogramy majiteľa, strihy, farebnosť, vnútorná dispozícia saka, visačka s menom klienta, farba podšívky atď.

Pri postupe výroby sa kladie dôraz na úctu k tradíciám, každá kolekcia sa nesie v znamení pohodlia a štýlu ručne šitých pánskych oblekov na mieru s dôrazom na detail a podiel ručnej práce pri zachovaní vysokého kvalitatívneho štandardu materiálu. Každý oblek značky Christian Barret je jedinečný, originálny a nezameniteľný, pretože nesie v sebe vízie a želania svojho majiteľa. Pohodlie a štýl umocňuje použitie prvotriednych luxusných tkanín od renomovaných výrobcov s dlhoročnou tradíciou. To všetko je zárukou vrcholnej kvality.

Christian Barret prináša charizmu pravých anglických džentlmenov a štýl, ktorého inšpiráciou a vzorom je tradičné krajčírske umenie práve z oblasti Savile Row v Londýne. Práve táto idea je charakteristickou črtou všetkých produktov vytvorených pod značkou Christian Barret.

 

Značka Christian Barret s úspechom odprezentovala na jar tohto roku svoju novú kolekciu pre rok 2013 a predstavila svieže novinky v elegantnej pánskej móde:
www.christianbarret.com,

rret.comistianbainfo@chr,

telefonický kontakt: 00421 905 777718.

Zdroj: Christian Barret

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow