27. september 2020. Cyprián. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Donald Trump – samoľúby magnát so zlatou ofinkou

Marek Mittaš Marek Mittaš Marek Mittaš  1.4.2014 1.4.2014  

Tento rok v júni dovŕši Donald Trump šesťdesiatosem rokov. S povestnou zlatou ofinkou, ktorá akoby symbolizovala Midasov dotyk, od rána do večera mení svoj život na plnohodnotný. Na dôchodok sa nechystá, radšej stále plní sny a nielen svoje vlastné.

 

Muž, ktorý toho zažil príliš veľa

Dnes má titul realitného magnáta, no je v ňom omnoho viac. Charizma vodcu, šarm playboya, živočíšnosť bonvivána a neskonalá túžba po dobrom živote. Ak chceme hovoriť o kariére tohto výnimočného obchodníka, musíme sa vydať až k jeho kolíske, v ktorej mu rodičia priam naservírovali budúcnosť. Kedysi mal byť Donald len jedným z pokračovateľov obchodníckej tradície, no bol to práve on, kto vystúpil z priemeru a ukul z mena značku hodnú miliárd dolárov. Narodil sa v Queense a jeho otec patril k úspešným obchodníkom s realitami. Okrem obchodníckeho ducha vynikal aj prísnou výchovou, a preto keď sa Donald v trinástich rokoch dostal na vojenskú akadémiu, cítil sa ako doma. Bol výborným športovcom, miloval futbal aj zápolenie a adrenalín. To z neho stvorilo obchodníka, ktorý rád vyhrával a nikdy sa nevzdával. Na univerzite vyštudoval ekonómiu a finančníctvo. S diplomom v ruke sa plnohodnotne začlenil do rodinného podniku. Začiatky v stavebnom priemysle mu vyšliapal otec, no neskôr sám priznal, že to bol Donald, ktorý trpel Midasovým nadaním všetko premeniť na zlato. Možno už tu sa zrodil nápad mať najexotickejšiu ofinu vo svete obchodu, ale ani Donald nepatril k tým, ktorých žiara iba stúpa nahor.

Z výšky až do suterénu

Predával najlepšie domy v najlepších štvrtiach a čoskoro mu banky dokázali požičať aj na jeho vlastné sny. Donald sa vrhol na luxus a posunul firmu smerom od bývania pre každého po luxusné byty pre vyvolených. Je autorom známej päťdesiatposchodovej Trump Tower na Piatej avenue. K jeho pýche patrí aj Trump Taj Mahal, najväčšie kasíno a v časoch vrcholnej slávy sa prechádzal po Manhattane s hlavou dohora ako po domácom trávniku, keďže viac ako polovicu mal skúpenú aj s dokmi West Side. Väčšina elitných golfových klubov nesie jeho pečať. Mal všetko. Peniaze, vzťahy, dobrodružstvá aj manželky. V roku 1990 však okúsil, že aj tí najlepší raz musia dostať gól do vlastnej bránky. V dôsledku realitnej krízy narazil na problémy a dostal sa do bankrotu. Dlžil bankám, veriteľom, dlhopisy stratili hodnotu a samotnému Donaldovi hrozilo väzenie. Aj tu však ukázal tvár dokonalého biznismena. Sám v neskutočných problémoch veril sebe a svojim snom. Banky opäť presvedčil, že je lepšie dať mu ešte šancu, akoby mali prísť o všetko, čo premárnil v krízových rokoch. Donald sa nadýchol a poskytnutú príležitosť už z rúk nepustil, hoci sa s dlhmi pasoval celé deväťdesiate roky. Problémy mu nevzali vietor z plachiet a značka Trump získala čestné miesto medzi elitou hviezd.

Hviezda robí hviezdy

Keby bol Donald Trump iba obchodníkom, jeho meno by tak hviezdne nesvietilo na stránkach časopisov. Americký magazín Forbes odhadol hodnotu jeho majetku na necelé tri miliardy, hoci sám Trump sa pýši majetkom približne trojnásobnej hodnoty. Chválenkár a tak trochu egocentrik. Práve preto sa stal aj hviezdou večierkov, aj televíznych šou. Preslávil sa ako hlavná postava vlastnej reality šou The Apprentice z prostredia realít a biznisu. Program predstavuje liaheň nových podnikateľov, kde zadáva nadšeným obchodníkom a takpovediac zelenáčom možnosť ukázať svoj talent v reálnom živote. Šou je nesmierne populárna v celých Spojených štátoch a novopečení podnikatelia okrem biznis hviezdičky s logom Trumpa získavajú aj mediálnu publicitu. Veď sám Trump je jeden z mála miliardárov a obchodníkov, ktorí si nenechajú ujsť tú príležitosť stať sa aj celebritou. S tým súvisí jeho život bohéma milujúceho vášne. Zaknihoval si v ňom oficiálne osem žien. Mnoho mileniek a aférok sa však nikdy neodhalilo. Je to milovník nielen peňazí, ale aj rozkoší vo všetkých smeroch. Najznámejší bol jeho sobáš s emigrantkou z niekdajšieho Československa Ivanou Zelníčkovou. Práve s ňou splodil jedinú dcéru Ivanku, perlu rodinného pokladu, modelku, spisovateľku aj tvrdú biznismenku. Donald o sebe s obľubou a samoľúbo tvrdí, že značka Trump je vždy to najlepšie. Ak sa o jeho slovách aj dá pochybovať, v prípade Ivanky je to skutočne pravdivý výrok. Okrem iného ako milovník krásnych žien často sedí v porotách súťaží krásy, keďže je spolumajiteľom licencií Miss World, Miss USA a Miss Teen USA a Miss Universe.

Slovensko mu prirástlo k srdcu

Donald Trump je výstredný. O tom nemožno pochybovať ani na okamih a k našim končinám ho viaže aj niečo viac, ako len manželstvo s jeho bývalou partnerkou. Okrem svojich radovánok má dostatočne široké srdce pre filantropiu. Podporuje stovky grantov, jedným z najúspešnejších je Donald J. Trump New York City challenge grant, prostredníctvom ktorého financoval zeleň v New Yorku a množstvo ďalších projektov. Jedným z jeho najnovších projektov, ktorým chce podporiť rast talentov, je fond FundAnything.com. Práve vďaka tomuto fondu sa dostal blízko k slovenskej talentovanej dive Celeste Buckingham, ktorej venoval sumu 25 000 dolárov na rozbeh kariéry v zahraničí. Mladá Slovenka ho údajne oslovila a keďže Donald je známy tým, že podporuje len skutočnú kvalitu, vypovedá to o budúcnosti samotnej Celeste mnoho. Rovnako ako o nose Donalda Trumpa na príležitosti a dobré investície.

Foto: Shutterstock

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow