18. september 2020. Eugénia. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Džentlmenské kluby: Miesto dobrých kontaktov a prestíže!

Marek Mittaš Marek Mittaš Marek Mittaš  25.11.2016 25.11.2016  

Dnes si s pánskymi klubmi spájame mnoho podnikov. No prvé tradičné kluby skutočných džentlmenov vznikli v Anglicku, kde dodnes lordi popíjajú drahé koňaky a vychutnávajú si, že sú mocnými a úspešnými mužmi.

 

Útočisko pre vyvolených

Džentlmeni a mužský snobizmus s dôrazom na aristokratický, alebo aspoň dostatočne finančne podkutý status v spoločnosti, boli a sú príznačné najmä pre kráľovstvo Veľkej Británie. V 18. storočí sa vyššia trieda Británie rozhodla vytvoriť pre seba privátne kluby, kde by ctenú spoločnosť neobťažovali nepozvaní hostia. Projekt sa veľmi rýchlo uchytil a v 19. a 20. storočí to boli miesta, kde sa schádzali muži miestnej smotánky. V Británii sa to však začalo pomerne rýchlo a sa kluby rozšírili aj do ďalších krajín. Prominenti zo Spojeného kráľovstva sa chceli cítiť ako doma aj v iných častiach sveta, a preto sa dilatovali aj do ďalších častí, kam Briti prenikli svojím politickým vplyvom. Exkluzívne kluby pre horných desaťtisíc preto rástli aj v krajinách, kde by ich nikto nečakal. Napríklad v Indii, Pakistane a, samozrejme, v USA.

Horných desaťtisíc na West Ende

Historicky sú prvé džentlmenské kluby situované do West Endu, na ulicu St. James, ktorá je dodnes obohnaná pánskymi klubmi, a teda je právom nazývaná „clubland“. Ak sa po nej prejdete, budete míňať tie najslávnejšie miesta, kde sa formovala história modernej aristokracie. Hoci na vrchole obľuby ich bolo roztrúsených po celom Londýne viac ako 400, prvotným boli White's, Brooks's a Boodle's. Pritom fungujú dodnes. Boli to miesta, ktoré patrili k centrám snobizmu, ale predovšetkým umožňovali hazard pre registrovaných členov, ktorý bol mimo sály klubu zakázaný. Kluby do veľkej miery suplovali kaviarne a s nárastom strednej triedy sa rozrástol aj záujem o tieto podniky. Mnoho nových „džentlmenov“ tak hľadalo svoje ústranie a pokiaľ sa im nepodarilo usadiť, založili si často klub vlastný. Tie najluxusnejšie si však zachovali svoju prestíž a členovia niekedy čakajú aj dlhé roky, kým sa im klub, ak vôbec, otvorí. Členstvo sa nedá kúpiť, ale ak raz z čakateľa prejdete na člena, viete, že ste medzi rovnakou krvnou skupinou.

Výrazné posolstvo klubov

Je pravdou, že na začiatku kluby bez žien tvorili akúsi náhradu za kaviarne, herne, ale aj chlapské útočiská, kde si mohli muži vychutnávať džentlmenské pôžitky. Hoci vo všetkej počestnosti, pretože britský pánsky klub sa výrazne líši od pánskeho klubu napríklad v Ázii alebo USA, kde môže ísť aj o striptérske podniky. Londýnske kluby si potrpia od svojich počiatkov na kvalitné nápoje, cigary, luxusné jedlá, muži tu dokonca mohli aj nocovať a tie najstaršie kluby už dnes majú takmer 300 rokov bez toho, aby bola ohrozená ich existencia. Od začiatkov až po súčasnosť kluby slúžili nielen ako únik, ale aj na nadväzovanie kontaktov, obchodov a nových možností. Dalo sa dostať k zaujímavým informáciám a, prirodzene, kluby mali vyhradené aj priestory pre nečlenov, kde bolo možné pozvať hostí napríklad na šálku čaju. Zvyčajne boli muži členmi len jedného klubu a aj to bolo zložité, no rekordérom je dodnes džentlmen Earl Mountbatten, ktorého prijalo až devätnásť klubov. Zrejme nemusel chodiť ani domov.

Unikátne pravidlá

Dostať sa do prestížneho klubu nebolo ľahké v začiatkoch ani dnes. Kluby limitujú počet svojich členov, aby neskĺzli od luxusného a prestížneho spolku na úroveň podniku, kde sa dá kúpiť vstup za cenu hodiniek. Niektoré kluby majú napríklad špecifické podmienky viažuce sa k precestovaným krajinám, majetku, koreňom, pôvodu, povolaniu, alebo napríklad Harvard club v USA na príslušnosť k univerzite. A to je často aj jedna z možností, ako sa stať členom klubu. Pretože na dvere sa neklope s vypísanou pozvánkou. Ide o bežnú prax, keď sa kluby hrdia príslušnosťou k niektorej z univerzít, alebo nesú priamo jej názov, ako napríklad The Yale Club. Každý klub má dnes svoje striktné alebo menej prísne pravidlá, ale princípy sú rovnaké – socializovať sa a vychutnávať si život po chlapsky. Hoci sa niektoré kluby otvorili v 20. storočí aj ženám, to klasické džentlmenské jadro zostáva verné aj výberu na základe pohlavia.

Existujú dodnes

Kluby zanikali aj vznikali. No tie najslávnejšie korunuje niekoľkostoročná história a stále majú „plno“. K ich členom patrili najslávnejšie osobnosti krajiny a nie je to inak ani dnes. Bez ohľadu na štát či kontinent. Klasikou stále zostávajú britské centrá džentlmenstva.

White’s

Jeden z prvých klubov na svete funguje dodnes a zostal len čisto pánskou záležitosťou. Ide o priestor, kde nevkročí ani prvá dáma krajiny, hoci členstvo práve v tomto klube má aj samotný princ Charles. Disponuje hracími miestnosťami, barom a útulnými priestormi. Je jedným z tradičných priestorov v srdci moderného Londýna.

Brook’s

Členom je k dispozícii od roku 1762 a ponúka veľkú knižnicu, bar, reštaurácie a herne. Na listine členov svietia aj také esá ako William Pitt či William Wilberforce, ktorí boli neodmysliteľne spätí s britskou dobovou politikou a reformami.

The Reform

Ako už názov naznačuje, ide o reformný klub. Taký bol aj v čase otvorenia v roku 1832, keď sa tu stretávali ľudia otvorení rebélii a politickým zmenám. Klub zostal verný svojej reformnej politike a ako prvý sa v roku 1982 otvoril pre ženské záujemkyne. Členovia tu môžu prenocovať, jesť, využívať vínnu pivnicu a mali by byť charakterní, talentovaní a úspešní. Ako muži, tak aj ženy.

Carlton

V roku 1832 ho založili prívrženci konzervatívnej strany, a teda potrpel si na konzervatívnych členov. Dokonca sa práve tu plánovali rôzne odbojové akcie, politické intrigy a snovali plány. Zaujímavosťou je, že jedinou ženou v tomto klube bola Margaret Thatcherová, ktorá bola menovaná za plnú a čestnú členku v roku 1975.

Garrick Club

Od roku 1831 poskytoval útočisko najmä pre milovníkov umenia, umelcov a hercov. Jeho pýchou je rozsiahla divadelná knižnica so vzácnymi rukopismi, kolekciami kresieb a textami. Medzi členov tohto prestížneho spolku patrili Charles Dickens, HG Wells a Kingsley Amis. O nových členoch sa tu vždy hlasuje tajne.

Foto: shutterstock

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow