26. november 2020. Kornel. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Epigenetika a finančné plánovanie (2. časť)

Jim Heidema Jim Heidema Jim Heidema  24.11.2014 24.11.2014  

V predchádzajúcom článku som hovoril o štúdii, ktorá sa zaoberala dlhovekosťou ľudí. Vedci prišli na to, že môžeme žiť oveľa dlhšie, než sme si mysleli. Vo veľmi blízkej budúcnosti sa ľudia budú dožívať 150 rokov, alebo aj viac. Na mnohých miestach na svete už dnes vidíme náznaky krokov smerom k zvyšujúcej sa dĺžke života. Bez ohľadu na to, aké sú vaše pocity o spoločnosti alebo krajine, toto sa stane.

Ako som povedal, epigenetika bude mať vplyv na individuálnu dĺžku života. Pre lepšie porozumenie epigenetike si, prosím, pozrite môj článok v predchádzajúcom vydaní magazínu Next Future (www.nextfutere.sk), alebo si vyhľadajte informácie na internete.

Poďme sa pozrieť na to, čo dlhší život znamená a aké má dôsledky na finančné plánovanie. Dnes je väčšina spoločností vo svete založená na tom, že ľudia odchádzajú do dôchodku vo veku od 55 do 65 rokov. Keď títo ľudia odídu zo zamestnania, vytvoria priestor pre nových zamestnancov, ktorí ich nahradia. Taktiež v prípade, že plánujete odísť do dôchodku medzi päťdesiatym piatym a šesťdesiatym piatym rokom života, budete zrejme počas pracovného života plánovať, ako nasporiť dostatok prostriedkov na to, aby sa váš život na dôchodku dramaticky nezmenil.

Očakávaná dĺžka života sa v jednotlivých krajinách mení, môžete si to vyhľadať na internete a zistiť, aká je priemerná očakávaná dĺžka života vo vašej krajine. Na základe plánovaného veku odchodu do dôchodku a očakávanej dĺžky života budete vo všeobecnosti vedieť, koľko potrebujete peňazí, aby ste mohli pokračovať v súčasnom životnom štýle.   

V Kanade, kde žijem, je očakávaná dĺžka života mužov, ako som ja, 81 rokov. Ak do dôchodku odídem vo veku 65 rokov, tak pri priemernom príjme 40-tisíc eur ročne budem potrebovať také úspory, aby som vygeneroval 40-tisíc eur ročne počas šestnástich rokov. Aby som sa dostal k reálnym číslam, bude to znamenať, že budem musieť investovať veľké množstvo peňazí, ktoré mi prinesú úroky, z ktorých budem môcť ťažiť počas dôchodku. To je však komplexný vzorec a proces, takže o tom nechcem v tomto článku hovoriť.

Teraz tu máme problém. Veľký problém! Čo by sa stalo, keby sme zrazu žili omnoho dlhšie! Namiesto toho, aby som v Kanade umrel okolo veku 81 rokov, budem žiť do veku 150 rokov! Super! Vezmite do úvahy, že väčšinu zo svojich 150 rokov na tomto svete, podľa epigenetiky, prežijem v dobrom zdraví, nie starý, zlomený a chorý.   

Takže ak by som mohol žiť dlhšie a zdravý, neodchádzal by som do dôchodku vo veku 65 rokov, možno by som odchádzal do dôchodku vo veku 125 rokov.

Viem, čo si myslíte... Pravdepodobne si myslíte, že nechcete zostať vo vašom súčasnom zamestnaní 50 až 75 rokov. Kto povedal, že musíte? Ja som zmenil prácu veľakrát a vo veku 68 rokov som rozbehol dve nové spoločnosti. Nemám v pláne odísť do dôchodku.

Späť k mojej téme. Takže ak ľudia pracujú dlhšie v ekonomike, ktorá je založená na skoršom odchode do dôchodku, potom sa táto ekonomika dostane do problémov a bude potrebovať úpravu. Ak žijete omnoho dlhšie než je očakávaná dĺžka života vo vašej krajine, budete musieť usporiť obrovské množstvo peňazí, aby ste počas dôchodku prežili a darilo sa vám.

Čo to znamená pre odvetvie finančných služieb? Bude to znamenať, že ľudia budú potrebovať omnoho rozsiahlejšie poistenie, aby chránili svoje rodiny. Tiež budú potrebovať agresívnejšie sporiť na dôchodok. Ako finančný poradca budete musieť pracovať tvrdšie, aby ste v súvislosti s dlhodobejším životom vzbudili intenzívnejší pocit naliehavosti vo vašich súčasných a potenciálnych klientoch.

Viem, čo si možno myslíte... Myslíte si, že toto sa neudeje, alebo ak sa to stane, bude to veľmi pomalý proces. Ale to je práve ten spôsob myslenia, ktorý spôsobí, že budete zmenu skôr nasledovať, než ju viesť. Epigenetika nezmizne a výsledky spozorujeme skôr či neskôr aj v našich životoch.

Pamätajte: „Život je zmena, náš rast je našou voľbou!“

Foto: archív autora

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow