24. november 2020. Emília. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

F. Scott Fitzgerald a jeho dekadentný svet...

Marek Mittaš Marek Mittaš Marek Mittaš  30.10.2013 30.10.2013  

Bolo to obdobie, kedy sa hudba stala symbolom revolty. Inteligencia bola búrlivá ako mladé víno a láska dokázala víťaziť nad tým, čo sa malo volať americký sen. Podoby lásky, jej odtiene, zhrýzavú nedokonalosť tohto citu aj povrchnosť ľudstva, to všetko utápalo jedného z najradikálnejších predstaviteľov stratenej generácie.

 

Francis Scott Fitzgerald bol škovránkom hodnôt vo svete, ktorý si zakladal na matérii. Napriek tomu sa oddal dekadencii a zdokumentoval každý jej odtieň, vytiahol jej krásy aj ohavnosť na papier pre tých, čo sa báli, neskúsili, nechali sa utopiť v priemernosti. Dnes v kinách žne slávu filmová adaptácia jeho románu Veľký Gatsby, ktorý v čase svojho vzniku zlizol rozpačité dojmy. Francis bol bohém, génius, intelektuálny revolucionár aj krstný otec celého obdobia nazvaného džezový vek.

Mladý, chudobný a nechcený

Život zakríknutého syna írskych prisťahovalcov v srdci Spojených štátov nie je ideálnym symbolom americkej prosperity. Francis Scott Fitzgerald sa narodil v roku 1896. V kolíske nikto netušil, že bude ako jeden z mála intelektuálnych symbolov zrodenia amerického sna. Okúsil vidiek, Pricentonskú univerzitu, no nikdy na nej nespromoval a radšej nastúpil k armáde. Láska vojakov, častý osud spisovateľov a ich príbehov, sa nevyhla ani tomuto mladému rebelovi. Zamiloval sa do svojej budúcej manželky Zeldy Sayre, no tá mala oči viac pre lesk drahých hotelov ako hviezdičiek na vojenských ramenách. Srdce víťazilo nad prostou povrchnosťou a ako jeden z mála Američanov sa snažil zbohatnúť nie pre veľké auto, ale pre veľkú lásku. Tento moment poznačil jeho život a tvorbu. Sám nepoznal koniec príbehu, a preto sa jeho paralela vynára v diele až niekoľko rokov po jeho autorských prvotinách. V roku 1918 prichádza do vydavateľstva s knihou Romantický egoista, ktorá je na veľké sklamanie zamietnutá. Nezlomná snaha vyniknúť, zarobiť a bojovať o srdce vyvolenej, ho ženie k písaniu ďalších strán a o dva roky vychádza Táto strana raja, vďaka ktorej sa Fitzgerald doslova preslávil z noci do rána. Tu už sa rozozvučalo srdce mladej Zeldy, u ktorej sa neskôr prejavila ťažká schizofrénia. Ešte predtým sa však stala predlohou na stvárnenie jednej z hlavných postáv Veľkého Gatsbyho.

Život? Jedna veľká zábava!

Po prvých literárnych úspechoch sa k Fitzgeraldovi naklonila nielen priazeň žien, ale aj dostatok finančnej hotovosti. Nebol však typom, ktorý si sporí na horšie časy. S partnerkou začal vychutnávať život boháča veľkou lyžicou, čo ťahalo jeho konto do pôžičiek a mínusov. Dokázal prepiť a preflámovať akúkoľvek čiastku a so svojou ženou usporadúvali večierky, ktoré vstúpili do histórie mesta New York. Keď prišli do Európy, vyhodili ich z hotelov v Anglicku a Francúzsku a tabak ušúľaný v päťdolárových bankovkách bola jeho finálna fáza večerov. To boli dvadsiate roky plné života, o ktorých sa hovorí, že ich Fitzgerald nežil, ale tvoril. Aj preto sa mu dostalo tej výsosti, že obdobie sám pomenoval ako džezový vek, kedy hudba z barov napájala duše a tancovalo sa do skorého rána. Umenie bolo prostým výlevom citového života, naplnenia toho, čomu sa hovorí ísť naplno, alebo až na hranu únosnosti. Práve v období tohto divokého obdobia si sadá za stôl a píše román Veľký Gatsby, ktorý je jedným z najautobiografickejších príbehov jeho nie príliš kvetnatého diela. Kniha oproti predchádzajúcim zaznamenala čajové recenzie aj čitateľské reakcie. Možno aj preto, že bola tak reálna, až potrebovala vyzrieť, kým začala byť príťažlivá o niekoľko generácií neskôr, ako drsná výpoveď džezovej doby.

Fitzgeraldov šifrovaný odkaz

Román Veľký Gatsby plný symbolov je doslova vyrozprávaním sa autora na kosť vlastnej podstaty. Kniha vyšla v roku 1925 s vlažným prijatím verejnosti. Predalo sa približne 14 000 kusov, čo bola približne štvrtina nákladu oproti debutu. Plný dokonalej drobnokresby ho však ocenili veky a stal sa jedným z jeho najslávnejších. Dnes sfilmovaná verzia, mierne nadhodnoteného milostného trojuholníka, je len odleskom toho, čo Fitzgerald dokázal svojím majstrovstvom slova pretaviť na papier. Jeho manželka a múza zároveň zosobňuje postavu Daisy, jednu z hlavných hrdiniek, ktorá predstavuje pre Gatsbyho dokonalosť par excellence. Je povrchná, znudená, schopná dokonalej pretvárky, žena, ktorá je v kapitánskom drese ligy amorálnych hodnôt, no zároveň príťažlivá, neodolateľná bohyňa. Tak videl sám autor životnú partnerku, o ktorej sa vyjadril, že je jeho hurikánom života. Rovnako ako v živote Gatsbyho aj v živote Fitzgeralda prichádza k splynutiu lásky až po tom, ako sa zmení z chudobného vojaka na boháča. Gatsby v príbehu s plnými vreckami peňazí stretáva svoju dávnu lásku Daisy a tá s ním vytvára milostnú zápletku, hoci ju súčasný manžel preklína za neveru. Sám si však užíva pomer s inou a nakoniec zabije Gatsbyho, keď si myslí, že práve on zrazil autom jeho „bokovku“. Išlo však o nešťastnú nehodu a za volantom osudového auta sedela Daisy. Smutné momenty, čierny humor, milenecké aféry, zhryz lásky bolestivý až na kosť. To všetko na pozadí dekadencie hudby, večierkov a sexu. Podľa kritikov ide o kópiu Fitzgeraldovho života, no na rozdiel od svojej partnerky, ktorej venoval jedinú postavu, jeho život je roztrúsený do viacerých postáv, čím len podčiarkuje význam diela a jeho hlbokú hodnotu a odkaz. Za zvukov saxofónu tak samotný Fitzgerald podal dôkaz o tom, že podstata človeka, jeho veľkosť a naplnenie, nie sú zakotvené v prchavých hodnotách doby, ale v dejinách.

Foto: Fotobanka

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow