16. január 2021. Kristína. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Filmové festivaly: Umožňujú zažiť kino naživo!

Marek Mittaš Marek Mittaš Marek Mittaš  16.8.2016 16.8.2016  

Pre každého milovníka filmu je filmový festival unikátnou príležitosťou zažiť atmosféru zo strieborného plátna takpovediac naživo. Len pred pár dňami sa skončil 51. ročník najväčšieho filmového festivalu v Českej republike. Bol nabitý hviezdami, cenu si prevzal aj charizmatický francúzsky herec Jean Reno. Taktiež tento rok priniesol nemalú ponuku pre filmových fajnšmekrov.

 

Karlove Vary

Je medzinárodný, najväčší v Česku a dá sa povedať, že patrí k najprestížnejším filmovým oslavám v strednej a východnej Európe. Pri premietaní filmov sa drží v kategórii A, teda v nešpecializovaných súťažiach celovečerných hraných filmov, čo je rovnaká platforma ako majú známe festivaly v Cannes, Berlíne, Benátkach a Tokiu. A také sú aj hviezdy, ktoré prichádzajú na západ Českej republiky. Na festivale sa počas rokov vystriedali osobnosti ako Robert Redford, Robert de Niro, Michael Douglas, Danny DeVito, John Malkovich, Harvey Keitel, Morgan Freeman, a množstvo ďalších. Ozdobou tohto už uplynulého ročníka bol Jean Reno, ktorý si prevzal cenu prezidenta festivalu. Každoročne na návštevníkov čaká množstvo filmových premiér a spolu približne 200 filmov.

Obsah programu je vyskladaný tak, že diváci často vidia unikátne premiéry, ako to bolo aj tento rok napríklad pri filme Anthropoid od režiséra Seana Ellise. Film mal pri otvorení festivalu svoju svetovú premiéru a priaznivé ohlasy vyvolalo aj uvedenie filmu skupiny Lucie: Príbeh jednej kapely. Nie sú to však len premiéry, ale aj historické cennosti, ktoré divákov zaujmú ako napríklad Anatómia vraždy z roku 1959 alebo Intímne osvetlenie z roku 1965. Na svoje si tak prídu milovníci všetkých žánrov aj alternatív.

V rámci nádielky od 1. 7. do 9. 7. 2016 sa predalo takmer viac ako 3 000 lístkov do kina ako v minulom roku. Celkovo sa festivalu zúčastnilo 13 224 divákov, ktorí videli 166 hraných filmov a 34 dokumentov. Spolu sa v Karlových Varoch premietlo až 507 filmových predstavení, na ktoré sa predalo 138 341 vstupeniek. To len dosvedčuje, že festival takéhoto rozmeru je skutočne mamutím projektom. Neoddeliteľnou súčasťou filmového festivalu však nie je len prítmie kinosál, ale aj párty, ktoré lákajú svojou okázalosťou. Zaujímavosťou festivalu je aj fakt, že svoju históriu naštartoval v roku 1946. Bolo to najskôr v Mariánskych Lázňach. Tento rok je magický aj z dôvodu, že práve odvtedy sa datuje aj začiatok fenomenálneho festivalu v Cannes.

Cannes

Každoročná, zvyčajne májová prehliadka filmov a filmových hviezd na francúzskej Riviére. Už samotné prostredie z neho robí zážitok svetovej úrovne ako vyfabulovaný z hlavy režiséra hollywoodskych filmových scenárov. Cannes je mesto nielen krásne a bohaté, tak trochu snobské, ale s kinematografiou je späté od roku 1897, keď tu bratia Lumierovci natočili prvý filmový kotúč. Svojimi exteriérmi fascinoval filmárov a neskôr aj divákov už v ére nemého filmu a svojho času to bol jednoznačne francúzsky Hollywood. Každý rok sem zamieria najprestížnejší herci, hviezdy, všetci známi z bulvárnych denníkov, je to mesto postavené pre miliardárov. Sídlia tu luxusné značky, parkujú drahé autá a dostať sa sem pre bežného smrteľníka nie je vôbec jednoduché. Mesto filmom priam žije, no na množstvo predstavení, ktoré sa tu premietajú, sa vstupenky kúpiť nedajú. Lístky dostávajú novinári z celého sveta, ľudia z prostredia filmu, členovia filmových klubov. Davy turistov tak chodia do Cannes s nádejou, že sa odfotia s filmovou hviezdou, alebo si kúpia kávu na terase za osem eur.

Benátky

Prvý ročník mal dátum 6. – 21. augusta 1932 a termín konca leta si drží až dodnes. Jeho 73. ročník sa bude konať od 31. augusta do 10. septembra a prinesie mnoho horúcich filmov, prekvapení a filmových trhákov. K jeho histórii sa viaže šľachtický pôvod. O začiatok sa postaral gróf Giuseppe Volpi di Misurata a premietanie dodnes pokračuje v historických miestach Palazzo del Cinema. Medzi hlavné ceny patrí soška Zlatého leva, ktorú si odnáša najlepší film a ceny sú aj pre naj herečku a herca. Benátky nie sú ďaleko a ak chcete zažiť atmosféru tohto filmárskeho starčeka, na prvý septembrový týždeň sa sem určite oplatí nasmerovať svoje kroky.

Berlín

Bezpochyby patrí do veľkej štvorky európskych festivalov. Historicky ho možno zaradiť do roku 1951 a program je štandardne zaujímavý. Porota udeľuje ceny za najlepšie filmy, ktoré sú korunované Zlatým medveďom. Unikátnosťou festivalu je jeho veľkoleposť. Nafúkol sa do približne dvojnásobku karlovarského s počtom filmov cez 400 a priemerným počtom predaných vstupeniek cez 250 000 patrí skutočne ku gigantickým. Vo svete má patričný ohlas aj preto, že každoročne poskytne akreditáciu viac ako štyrom tisíckam novinárov z celého sveta, ktorí sa starajú o jeho PR. Najbližší ročník bude už 67. pokračovanie, no uskutoční sa až 9. – 19. februára budúceho roku.

Tokio

Mladý festival bol založený v roku 1985 a ponúka to najlepšie zo sveta ázijského filmu. Je akýmsi lakmusovým papierikom filmografie tejto časti sveta a okrem veľkých filmových premiér a udeľovania cien, ktoré sú prakticky súčasťou každého filmového šialenstva. Ponúka aj množstvo workshopov, besied a koná sa na sklonku roka. Aktuálny ročník prebehne na konci októbra a je to trochu iný zážitok ako ponúkajú európske festivaly. Aj čo sa kultúry, aj filmografie týka.

Zdroj a foto: Film Servis Festival Karlovy Vary

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow