13. júl 2020. Margita. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Finančné plánovanie a epigenetika (1. časť)

Jim Heidema Jim Heidema Jim Heidema  24.10.2014 24.10.2014  

Nedávno ma požiadali, aby som urobil prezentáciu na konferencii v ruskom meste Soči pre jednu z najväčších bánk v Rusku, spoločnosť Sberbank. Prítomných bolo viac ako 700 účastníkov. Dali mi voľné ruky a mohol som si zvoliť tému aj obsah prezentácie. Všetci sa zhromaždili v oblasti, ktorá je podľa mňa jednou z najkrajších v Rusku. Mesto Soči, ako viete, bolo domovom zimných olympijských hier v roku 2014. Soči leží v horách južného Ruska v blízkosti Čierneho mora.

 

Vybral som si teda, že budem hovoriť o tom, čo som sa len nedávno naučil o epigenetike a jej vplyvoch na finančné plánovanie. Ak ste o epigenetike ešte nepočuli, chcel by som vás motivovať k jej poznaniu a oboznámeniu sa s ňou. Bude mať totiž na vás vplyv a omnoho väčší vplyv bude mať na vaše deti a vnúčatá.

Dovoľte mi načrtnúť obraz situácie, aby som vám pomohol pochopiť základy. Skôr než budete čítať ďalej, prosím, chápte to, že nie som vedec, ale mám zvedavú myseľ. Delím sa s vami o to, čo som z danej témy vyrozumel.

Každý vzdelaný človek rozumie tomu, že určité správanie, ktoré sme si osvojili, náš život skracuje. Fajčenie nám berie zo života v priemere desať rokov, nadmerné popíjanie skracuje náš život priemerne o dvadsať rokov a užívanie liekov, ktoré nie sú na predpis, skracuje náš život o štrnásť rokov.

Tiež poznáme očakávanú priemernú dĺžku života v iných krajinách. Niekde je dosť krátka, ako napríklad v Rusku. Niekde zase celkom dlhá, ako napríklad v Japonsku.

Bol som zvedavý: Môžeme si predĺžiť naše životy? Môžeme zvýšiť priemerne očakávanú dĺžku života?

Zdá sa, že môžeme!

Pre zjednodušenie komplexnej vedy, prostredníctvom štúdia genetiky, genómu a teraz epigenetiky vieme viac o tom, ako funguje naše telo. Máme odhadom viac ako 24-tisíc génov a približne 16 biliónov buniek v tele každého z nás. Každý z týchto génov je chemicky dvojako kontrolovaný. To, či je daný gén aktivovaný, kontroluje metylácia, to, ako sa aktívne gény prejavujú, určujú históny.

Dobrým príkladom je autizmus. Väčšina ľudí autizmom netrpí, takže gén pre autizmus v ich tele nie je aktívny. Tí, ktorí autizmus majú, môžu trpieť ťažkou, alebo miernejšou formou. Miernejšia forma sa často nazýva vysokofunkčný autizmus.

V súčasnosti v mojom tele bojujem s rakovinou prostaty. Objavil som výskum, ktorý tvrdí, že rakovinové bunky sú v tele každého z nás po celý čas. V mojom prípade sa rakovinové bunky aktivizovali, našťastie sú však obmedzené. Metylácia odštartovala rakovinu v mojej prostate a históny ju tlmia.

V čase, keď budete čítať tento článok, podstúpim operáciu, pri ktorej mi odstránia prostatu. Verím, že to pôjde dobre, ak nie, vyrovnám sa s tým.

Najzaujímavejšia vec na epigenetike je to, že prostredníctvom génovej terapie množstvo génov reaguje na rôzne spúšťače. Napríklad jedlo, ktoré jeme, hormóny, liečba kmeňovými bunkami, či voľby v rámci životného štýlu. Tie môžu byť dobré, teda napríklad cvičenie, dobré stravovanie, zvládanie stresu, alebo zlé, napríklad konzumácia drog, alkoholu a/alebo fajčenie.

Naozaj môžeme prevziať väčšiu kontrolu nad vlastnými génmi. Príkladom jednej z množstva vecí, ktoré môžeme urobiť, je aj to, že zlé voľby v rámci životného štýlu nám život skracujú a dobré predlžujú. Preto teraz môžeme významne predĺžiť svoje životy.

Množstvo vedcov verí, že môžeme žiť do 150-tich rokov a aj dlhšie. Áno 150! Napríklad v tomto momente je v Japonsku viac ako 44-tisíc ľudí, ktorí sa dožili 100 rokov alebo viac. Najstarší človek na svete má teraz 127 rokov! Začíname teda pozorovať efekty génovej terapie. 

Takže tu je dôležitá otázka pre vás všetkých, ktorí tento článok čítate: Ak môžeme žiť omnoho dlhšie (mimochodom, som úplne presvedčený, že môžeme), potom z pohľadu finančného plánovania... Aké máme plány týkajúce sa omnoho dlhšieho pracovného života a omnoho dlhšieho dôchodku? Ako ohodnotíme produkty, aby sme sa prispôsobili inej chorobnosti a úmrtnosti? Ako sa bude musieť upraviť spoločnosť, ak bude populácia omnoho zdravšia a ľudia nebudú odchádzať do dôchodku vo veku 60 či 65 rokov?

To je zaujímavá otázka! V mojom ďalšom článku budeme v tejto konverzácii pokračovať. Zatiaľ si nájdite chvíľku a vyhľadajte na internete niečo o epigenetike. Som skutočne nadšený z vyhliadok na zdravšiu spoločnosť!

Pokračovanie prinesie nasledujúce číslo magazínu Next Future.

Epigenetika znamená:

Vedný odbor epigenetika sa zaoberá fungovaním dedičného genetického materiálu pod vplyvom faktorov okolitého prostredia.

Foto: Stockfresh

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow