26. november 2020. Kornel. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Golf a jeho netradičné podoby

Marek Mittaš Marek Mittaš Marek Mittaš  20.4.2016 20.4.2016  

Golf už dávno nie je určený len pre horných desaťtisíc či modernú podnikateľskú šľachtu. Je to hra pre ľudí, ktorí milujú pohyb, prírodu, majú zmysel pre fair play a sú aj tak trochu gurmáni. Radi si vychutnávajú život, hru aj šport. S golfom sa spája mnoho zaujímavostí, ktoré vás presvedčia, že táto hra má svoje miesto aj na olympijskom ihrisku.

 

Chuťovky z histórie

S históriou džentlmenského športu sa oboznámi hádam každý, kto prvý raz chytí do rúk golfovú palicu. Aj tu však nájdeme zaujímavé momenty. Samotná hra je stará už viac ako 700 rokov. Oficiálne sa vznik golfu spája so Škótskom. Sú však aj písomné zmienky, ktoré naznačujú, že hra podobná golfu sa stala predmetom záujmu aj v Číne, a to približne štyristo rokov pred tým, ako sa začalo patovať na škótskych trávnikoch. V súvislosti s históriou golfu sa taktiež spomína aj Holandsko. Za kolísku moderného golfu, ako ho poznáme dnes, sa však stále považuje Európa a Škótsko. Práve tu sa už od svojho vzniku začal golf tešiť nesmiernej obľube, ktorá začiatkom 15. storočia dosiahla až také rozmery, že bola zakázaná. Teda aspoň v nedeľu, keďže kvôli stretnutiam na greene muži začali zanedbávať svoje povinnosti vojnového výcviku. Škótsky kráľ Jakub I. tak oficiálne vydal zákaz nedeľnej hry. Ešte horšiu povesť si golf vyslúžil okolo roku 1941, keď ho parlament v Škótsku označil ako spôsob trávenia voľných chvíľ dekadentných občanov, ktorí pre svoju márnivosť zanedbávajú rodinu a vyhadzujú peniaze na bohapusté triafanie loptičky do jamiek. Napriek tomu si golf získaval čoraz väčšiu priazeň aj medzi samotnými politikmi a panovníkmi.

Golf na Slovensku

Nedá sa povedať, že by Slováci za čias socializmu nepoznali golf. Bol to však šport aristokratov a západných imperialistov, a tak sa prvé golfové kluby začínajú formovať až po nežnej revolúcii. Hoci golf patril pred rokom 1989 k „trezorovým“ športom, svoju históriu začal písať na našom území vo Vysokých Tatrách ešte pred prvou svetovou vojnou. V tomto raji zelene sa v roku 1909 otvorilo prvé ihrisko. V roku 1914 sa golf oficiálne hrával aj v Piešťanoch. Títo golfoví pionieri však zanikli s príchodom iných pionierov s červenými šatkami. Až v roku 1995 sa na zdevastovaných plochách obnovuje golfový život. Vznikajú ihriská v Bernolákove a v roku 1999 sa vracia golf aj do Veľkej Lomnice aspoň v podobe cvičnej lúky. V roku 2000 bolo otvorené pod Tatrami novodobé 9-jamkové ihrisko a rozvoju golfového nadšenia už nič nestálo v ceste.

Golf na Mesiaci

Golf sprevádza mnoho výnimočností, ale rekordy, pády aj kuriozity nájdeme v každom športovom zápolení. Na druhej strane golf drží prvenstvo, ktoré mu už zrejme nikto nevezme. Je jediným športom, ktorý sa hral priamo na Mesiaci a zrejme aj naveky takým ostane. V roku 1971, presne 6. marca kapitán lode Apollo 14, Alan Shepard odpálil na Mesiaci golfové loptičky. Podarilo sa mu na palubu prepašovať šestku železo. Alan to tak trochu zdôvodnil zberom vzoriek priamo z povrchu mesiaca. Dve odpálené golfové loptičky leteli do vesmíru tak ďaleko a dobre, že jeho výkon by mu mohli závidieť aj súčasní majstri sveta. Nešlo síce o klasickú hru, ale povestný zvuk dotyku loptičky s hranou palice zaznel aj vo vesmírnom priestore.

Pozoruhodné loptičky

Golfové loptičky sú v golfe samostatnou kapitolou a tiež veľmi dobrým biznisom. Američania minú na golfové loptičky približne 600 miliónov dolárov ročne. Ich znakom sú jemné jamky, ktoré nemajú presný počet. Sú vyrábané v rozmedzí 330 – 500 jamiek na loptičku a golfoví znalci tvrdia, že najlepšie lietajú loptičky s počtom jamiek medzi 380 – 432. Aj ich vývoj je zaujímavý. V 16. storočí boli z dreva, no potom sa ich charakter zmenil a prakticky až do polovice 19. storočia, keď sa podriadili príchodu syntetických plastov, boli vyrábané z vareného peria napchaného do šitých kožených vakov.

Golf na olympiáde

Golf sa už raz stal olympijským športom. Bolo to v rokoch 1900 a 1904, ktoré boli aj jeho záverečnými rokmi. No v roku 2016 ho konečne čaká návrat do skupiny olympijských športov. V roku 2009 bolo Medzinárodným olympijským výborom rozhodnuté, že golf sa stane od roku 2016 opäť olympijským športom. Po The Masters, US Open, British Open a PGA Championship prichádza hráčom golfu konečne aj olympijská pozvánka.

Golfová exotika

Extrémnemu záujmu sa tešia golfové ihriská v zaujímavých kútoch sveta. K top vyhľadávaným patrí každý rok ihrisko v Káhire, kde lietajú golfové loptičky na dohľad pyramídam. V súčasnosti však boom zažíva Abú Dhabi. V meste, kde kraľuje púšť, je skutočne náročné udržiavať špičkové podmienky pre golf, ale arabskí šejkovia s peniazmi za ropu vedia skutočne čarovať. Golfový turistický ruch sa rozvíja extrémne rýchlo a golfové trávniky sú zavlažované špeciálnou odsolenou vodou. Emiráty lákajú amatérov aj profesionálov z celého sveta a odhaduje sa, že veľmi rýchlo dobehnú Dubaj, ktorý bol pre milovníkov horúceho slnka miestom voľby číslo jedna.

Nepoznané terény

Golf sa už prestáva spájať len s chuťou hrať, ale čoraz viac obsahuje aj prvok poznania. Milovníci golfu sú známi, že patria k dobrodruhom a svojmu koníčku sa radi oddávajú kdekoľvek. Preto aj doteraz exotické krajiny lákajú na novovybudované greeny. Jednou z takýchto exotických destinácií je Vietnam, kde sa golf dostal z Francúzska. Na hráčov v krajine čaká 29 ihrísk s vynikajúcim hodnotením. Je to kraj plný usmiatych ľudí, pohostinnosti, a hoci je trochu zaujímavé hrať golf v susedstve ryžových polí, práve to je ten zážitok, ktorý vyhľadáva čoraz viac hráčov.

Foto: Stockfresh

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow