30. september 2020. Jarolím. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Golf, hra džentlmenov, prišla na Slovensko pred viac ako sto rokmi

NextFuture NextFuture NextFuture  30.3.2016 30.3.2016  

O golfe panuje názor, že je to hra pre elitu. Málokto však vie, že sa zrodil medzi pospolitým ľudom pri pasení dobytka už v štrnástom – pätnástom storočí a až potom získal obľubu vyšších spoločenských vrstiev. Doteraz sa však Škótsko a Holandsko prú, ktorá z týchto dvoch krajín je kolískou golfu. Vedú Škóti. Nálezy obrazov v Číne však spochybňujú jedných i druhých a dokladajú, že hra s palicou a loptičkou už bola známa dávno pred naším letopočtom. Aj starí Rimania sa bavili podobnou hrou, zvanou ‚paganica‘.

 

Pastier a jama králika

Traduje sa historka, podľa ktorej si istý škótsky pastier krátil dlhú chvíľu pri pasení dobytka tým, že ohnutou palicou posúval loptičku. Raz mu spadla do diery divého králika a odvtedy už cieľavedome triafal loptičkou do vopred vyhliadnutej jamky v zemi. Sledoval ho pri tom okoloidúci a vyzval na súťaž: ktorému z nich sa skôr podarí dostať loptičku do jamky. V univerzitnej knižnici v St. Andrews majú záznam, že v Škótsku sa golf hral už v roku 1413 a mesto St. Andrews sa dosiaľ považuje za Mekku golfistov. Hra bola taká populárna, že poddaní pre ňu zanedbávali vojenské cvičenia, a preto ju škótsky parlament zakázal. Ani tak nevymizla, ale naopak, získavala si čoraz väčšiu obľubu v panovníckych kruhoch. Prvou ženou, ktorá vášnivo hrala golf, ba na to aj doplatila, bola Mária Škótska. Jedným z argumentov, ktorý svedčil za jej popravu bolo, že odišla hrať golf len niekoľko dní po smrti svojho manžela. Golf nadchol viacerých vladárov a dostal prívlastok „starodávna

kráľovská hra“. Aj vo Flámsku hrávali hru ‚kolven‘ najprv obyčajní ľudia na poliach, neskôr na dláždených námestiach a v zime na ľade. Začiatkom sedemnásteho storočia bol už golf veľkou obľubou šľachty aj meštianstva a hrával sa v parkoch. Koncom osemnásteho storočia už boli na svete prvé pravidlá hry. V meste St. Andrews vybudovali jedenásť dráh, jamky na nich usporiadali takmer priamočiaro od klubovne k moru a hralo sa smerom tam aj späť, čiže spolu na dvadsiatich dvoch jamkách. Dve jamky pravidelne zaplavovalo more, preto ich počet zredukovali na deväť, v oboch smeroch ich teda bolo osemnásť. Tento počet sa ustálil a je aktuálny dodnes. Hru preniesli kolonizátori aj do Ameriky a iných svojich území a dne je údajne vo svete druhou najobľúbenejšou hneď za futbalom.

Uhorské prvenstvo

V bývalom Uhorsku sa golf začal hrávať práve na území Vysokých Tatier. Prvé ukážky golfu v Uhorsku sa odohrali na dostihovej dráhe vo Veľkej Lomnici v roku 1902, ktoré boli skôr spoločenskou udalosťou. Prvú písomnú informáciu o golfe v Tatrách zachytili noviny Karpathen-Post z 5. júla 1906, keď uverejnili, že 29. júla sa uskutoční na lúke v Tatranskej Lomnici golfový turnaj a vo vydaní z 2. augusta už priniesli správy o turnaji spolu so súťažami v jazde na koni, tenise a streľbe na holuby. Lúka v Tatranskej Lomnici dostala pomenovanie „golfová lúka“. Golfové 18 jamkové ihrisko navrhol a postavil v rokoch 1908-1909 architekt Lauber Dezsó a výstavbu financoval gróf Zichy Géza, Széchenyi István a barón Vécsey Miklós a založením Tatra Golf Clubu získalo organizačný a právny rámec. Otvorenie golfového ihriska s krásnym výhľadom na štíty Vysokých a Belianskych Tatier   bolo veľkou spoločenskou udalosťou, kvôli ktorej zabezpečovali špeciálnu dopravu z Popradu a Štrbského Plesa. Zaznamenali to Spišské listy a zároveň uviedli, že je to prvé golfové ihrisko v celom Uhorsku.  Prvý medzinárodný golfový turnaj v Uhorsku sa uskutočnil 11.augusta 1909 v Tatranskej Lomnici, ktoré bola v tej dobe obľúbeným víkendovým miestom hornouhorskej šľachty. Turnaj vyhral írsky golfista Barclay Rivers. V auguste sa konal aj dámsky turgnaj za účasti 11 účastníčok.  Staré novinové články dokladajú, že začiatkom tridsiatych rokov sa na tatranskolomnickom ihrisku golf aj vyučoval. S pádom prvej Československej republiky na dlhé roky upadol do zabudnutia aj golf. Nepriali mu vojnové roky a už vôbec nie komunistický režim. Tento šport bol považovaný za aristokratický a nevhodný pre pracujúci ľud.

Golf vo Vysokých Tatrách

Vysokohorská klíma a ideálne prírodné podmienky spravili na konci 19. a začiatku 20. storočia z Vysokých Tatier svetácke stredisko, kam sa chodili liečiť a zabávať rakúsko-uhorskí  šľachtici, ale aj ich solventní priatelia z celej Európy. Z roka na rok pribúdali v Tatrách veľkolepé secesné hotely, turistické chodníčky a, samozrejme, možnosti športového vyžitia.  Bohatí páni sa totiž neuspokojili len s honosnými večierkami a poobedňajšími prechádzkami a tak prvé golfové ihrisko na území Slovenska a vôbec prvé v Uhorsku postavili v Tatranskej Lomnici a po viac ako polstoročnej odmlke sa golf vrátil do Tatier v roku 1999.  Dnes si golfisti môžu zahrať na 27-jamkovom majstrovskom ihrisku Black Stork vo Veľkej Lomnici, ktoré v októbri 2011 získalo do názvu „A PGA GOLF COURSE“ a zaradilo sa tak do zoznamu 19 ihrísk na svete s touto prestížnou značkou. Na ihrisku môžu hrať iba golfisti so zelenou kartou, vstup na tréningové plochy je však bezplatný a aj pre úplných začiatočníkov. Ako začať s golfom sa dozviete už ďalšom vydaní NEXT FUTURE   

Zdroj a foto: Golfový rezort Black Stork

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow