29. november 2020. Vratko. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Golf – hra, ktorá prináša biznis aj dobrú náladu

Marek Mittaš Marek Mittaš Marek Mittaš  11.5.2015 11.5.2015  

Ide o skvostného a ušľachtilého koníčka, zdraviu prospešné trávenie voľného času aj načerpanie dobrej nálady. Všetko dôvody, prečo toto leto stráviť na golfe a zaobstarať si k tomu kvalitnú výbavu. Golfové palice a loptičky ale nepostačia. Tento „zelený šport“ si vyžaduje dodržať predpísaný odev, pravidlá etikety a ešte pár nepísaných pravidiel k tomu.

 

Začať sa oplatí

Na golf sa možno skvele pozerá aj v televízii, ale niet nad pocit zovrieť rukoväť golfovej palice a vypáliť loptičku desiatky metrov smerom k jamke. Na tomto športe je najlepšie to, že s ním môžete začať v akomkoľvek veku. Ak ste sa prehupli do kategórie zrelého veku, stále to neznamená, že vám „ušiel vlak“, alebo v tomto prípade golfový vozík. Začínať napríklad s cyklistikou v dospelosti už na súťaženie nebude, no pri golfe môžete aj v päťdesiatke získať nejeden turnajový pohár. Na greene stretnete rovnako naladených ľudí milujúcich prírodu, pokoj, istú sebadisciplínu a chuť víťaziť. Preto sa často z golfových spoluhráčov stávajú kamaráti aj obchodní partneri.

Výstroj nie je len o paliciach

Pred tým, ako sa vydáte na golf, je potrebné navštíviť obchod s oblečením. Golf je hra klasických pravidiel aj klasického obliekania. Hoci na tenisový kurt vás pustia aj bez bielych ponožiek, v golfe je potrebné dodržať isté dekórum. Tým najdôležitejším kúskom výbavy sú nohavice. Krátke alebo dlhé, ideálne jednofarebné. Vhodný je iba určitý typ vzoru. Tričko s povestným golierikom a plná športová golfová obuv. Hodí sa aj rukavica pre lepší úchop, no predpísanou súčasťou golfovej garderóby nie je. Ženy potrebujú rovnakú výbavu, akurát namiesto nohavíc je dovolená aj sukňa po kolená. Aby vo vetre nemali „podpásovú“ výhodu.

Vychutnajte si hru „budhistov“

Máloktorý budhistický mních držal golfovú palicu, ale v prenesenom zmysle slova, len čo vyjdete na green, je dobré držať sa budhistických pravidiel – rešpektovať iných a tešiť sa zo života. Prakticky tak máte okamžite zvládnutý celý priebeh a štýl hry. Medzi nepísané pravidlo patrí dodržať vzdialenosť medzi hráčmi minimálne tri metre. Ak chcete kráčať trávnikom v družnom rozhovore, túto vzdialenosť treba dodržať aspoň pri odpale. Nerušiť  kruhy spoluhráča je nesmierne dôležitým pravidlom. Pri hre neotravujeme ostatných. Žiadne pískanie, krik ani pospevovanie. Skúste si vychutnať atmosféru miesta, zelene a pohody. Cíťte sa šťastne. Na green nepatria mobilné telefóny ani cigarety. Hoci sa zvyknú minimálne v prípade mobilov dnes pravidlá porušovať, podľa toho práve rozoznáte niekoho, komu „trčí slama z topánok“, hoci má kvalitné značkové oblečenie.

Skúste golf aj bez náčinia

Ak hovoríme o výbave, etickú aj módnu by mal spĺňať aj golfový začiatočník. Iné je to so skutočnými hráčskymi pomôckami. Zvyčajne existuje možnosť zapožičania si celej súpravy na hru v niektorom z golfových klubov, kde budete chcieť začať hrávať. Prvotnou výbavou je totiž tréner, ktorý vás oboznámi s technikou golfového švihu a správneho odpalu. Inštruktor vám zapožičia ako palice, tak aj golfové loptičky, no dostanete sa viac-menej len do priestoru cvičnej lúky. Na ochutnávku golfového zážitku to stačí a väčšina tých, ktorí už zovrú golfovú palicu v ruke, začína snívať svoj malý sen o kariére v miestnom golfovom klube.

Koľko stojí golf?

Golf je často v mysliach ľudí zakorenený ako šport pre horných desaťtisíc. Pravdou je, že ak sa chcete venovať aj inému športu, je potrebná istá miera investície. Nie je však pravda, že golf bude predstavovať väčšiu finančnú záťaž ako napríklad rekreačná cyklistika na dobrom bicykli. Začiatky nestoja veľa. Požičiate si košík loptičiek, ktorý sa pohybuje od 3 do 5 eur. Niekedy máte bezplatne palicu, alebo sa dá požičať celý set v orientačnej cene do 15 eur. Vstup na golf je zvyčajne 3 eurá. Odpaľovať môžete koľko vám svaly dovolia. Trénerský dohľad je väčšinou v sume od 20 eur za hodinu. Ak to s golfom myslíte vážne, je dobré zvažovať kúpu vlastnej golfovej výbavy. Podľa stupňa vašich znalostí aj golfových cieľov si nechajte poradiť trénerom. Staršie golfové sety stoja niekde okolo 150 eur. Kompletná výbava zahŕňajúca bag, palice, vozík, rukavice aj topánky a golfový dáždnik štartuje od 500 eur a končí sa až tam, kde to rozpočet vašej peňaženky dovolí. Kvalita vybavenia je rôzna. Už v začiatkoch treba pamätať, že to je investícia, ktorá je dlhodobá. Pred tým, ako sa vydáte na dráhu hráča a objednáte si vybavenie, je potrebné získať povolenie hráča (zelenú kartu). Po zvládnutí odpaliska sa potom môžete smelo vydať na greeny na Slovensku aj vo svete.

Vodičák na green

Je ním takzvaná zelená karta, ktorú je potrebné pripísať si k výdavkom golfového hráča. Ide o povolenie vstúpiť na skutočnú golfovú dráhu, či už rekreačnú, alebo profesionálnu nielen na Slovensku. Zelená karta má medzinárodný charakter. Získate ju po absolvovaní golfového tréningu s inštruktorom zvyčajne v trvaní dvanásť hodín. Na záver vás čakajú skúšky. Cena kurzu a zelenej karty sa pohybuje od 200 do 500 eur v závislosti od počtu uchádzačov aj ceny skúšky a podobne. Po získaní osvedčenia ste oprávnení zapísať sa nielen na víkendové súperenie v rámci tímu kolegov a kamarátov, no pokojne si môžete zmerať sily aj na golfovom turnaji a premyslenými údermi a taktikou sa prebojovať k svojej prvej víťaznej trofeji. To všetko bez ohľadu na vek. Golf vekové či váhové kategórie nerozlišuje. Pri výdavkoch treba počítať aj s cenou členstva v klube a poplatok sa platí aj za každé využívanie samotného greenu pri hre. Ten sa pohybuje v priemere na úrovni 30 eur. 

Golfové ihriská na Slovensku

Príprava na golf, kúpenie výstroja aj získanie zelenej karty sa dá pokojne zvládnuť v priebehu prvých jarných mesiacov. Počas leta už môžete patriť k tým, čo si počas víkendu, aj s rodinou, odskočia na golfový turnaj. Prvé sa začínajú už v priebehu apríla. Množstvo interných alebo medziklubových turnajov si organizujú samotné golfové kluby. Nájdete ich prakticky v každom slovenskom kraji od Bratislavy až po Košice. Väčšina turnajov je klubovou záležitosťou, a preto je vhodné stať sa členom neďalekého klubu alebo klubu s kvalitným ihriskom.

Medzi tie najprestížnejšie patria:

Black Stork Tatranská Lomnica
Tento klub reprezentuje jeden z najväčších golfových areálov v našej krajine. Poloha na úpätí Tatier ho medzi golfistami jednoznačne favorizuje. Ihrisko má 27 jamiek a množstvo ďalších služieb, ktoré spravia deň na golfe krajším.

Black River Resort Bernolákovo
Najstaršie slovenské golfové ihrisko, ktorému vek vôbec neuberá na kvalite. Práve naopak. Medzi skúsenými golfistami má povesť jedného z najzložitejších a teda aj najzaujímavejších ihrísk.

Gray Bear Tále
Osemnásťjamkové ihrisko, nádherná príroda a pevné hracie plochy, aké sú súčasťou ihrísk v Škótsku – kolíske golfu. Zahrať si rekreačnú hru alebo turnaj na tomto greene je prestížnou záležitosťou a snom každého slovenského golfistu.

Golf Alpinka Košice
Zaujímavý deväťjamkový areál v náručí lesov. Nájdete tu cvičiská, odpaliská aj pravidelné turnaje. Areál je lemovaný Čermeľským potokom, čo dodáva hre značnú dávku romantiky. Prostredie aj hru si zaručene vychutnáte.

Golf Alpinka Košice
Osemnásť- aj deväťjamkové ihrisko patrí k novším areálom a dĺžka ihriska predstavuje 6 661 metrov s množstvom prírodných prekážok. Ide o hru plnú zážitku z dobrodružstiev v príjemnom prostredí. Rok plný turnajov je už otvorený.

Foto: Stockfresh

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow