21. január 2021. Vincent. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Grace Kellyová – Žena, ktorá sa na kňažnú hrať nemusela

Marek Mittaš Marek Mittaš Marek Mittaš  17.6.2014 17.6.2014  

Americký sen sa jej splnil v Monaku a keby jej príbeh niekto napísal do bodky presne, nikto by neveril, že sa niečo také romantické môže udiať aj v bežnom živote. Život ako z rozprávky, ktorý má však na rozdiel od pekných kníh aj svoje temné stránky.

Vlastný sen napriek rodinnej tradícii

Keď sa Grace Kellyová narodila v roku 1929 vo Philadelphii, mohli jej veštiť krásu, slávu aj peniaze, ale žiadna sudička nad kolískou by nebola povedala, že sa pozerá do tváre budúcej monackej kňažnej. Narodila sa do športovej rodiny. Otec bol olympijský veslár a mama prvou ženou na čele katedry telesnej výchovy v Pensylvánii. Na dokonalom tele sa podpísala aj genetika, ale to nebolo všetko, čím Grace disponovala. Húževnatosť, odhodlanie, chuť víťaziť, to všetko sa jej zišlo, keď sa napriek opačnému názoru rodiny vydáva, krátko po maturite, do New Yorku. Jej sen boli dosky, ktoré znamenajú svet a „Big Apple“ predstavovalo možnosť, ako sa vyštverať stupeň po stupni až pred filmovú kameru. Nebolo to ľahké. Ponuky sa nesypali, chodila na kurzy a vďaka svojej kráse si privyrábala ako modelka. Kto by to bol povedal, že ani žena narodená v znamení úspechu nemala vždy na ružiach ustlané?

Stvoril ju horor

Kráska a zviera, láska a krutosť, nežnosť a násilie. Dva protipóly, ktoré ľudí fascinujú a robia knihy aj filmy zaujímavými. Silu protikladov využil aj Alfred Hitchcock – známy autor tých najlepších príbehov temného sveta v histórii. Práve on preslávil nežnú, krásnu a zvodnú príťažlivosť Grace Kellyovej. Keď ju obsadil do filmu, nebola ešte príliš známa, mala za sebou debut Šestnásť hodín, Mogambo a pár ďalších úloh, no Hitchcockove Okno zo spálne z nej spravilo hviezdu. Písal sa rok 1954 a skorý filmový úspech sa mal skončiť v zmysle hesla, v najlepšom treba prestať. Ako krásna herečka s telom modelky, samozrejme, nežila životom mníšky. Hovorí sa o množstve prominentných milencov. Medzi nápadníkmi sa pohybovali mocní a slávni muži ako iránsky panovník Mohammed Reza, princ Ali Khan alebo návrhár Oleg Cassini. Zažila aféru s Rayom Millandom a tým sa rozhodne jej spanilá jazda mužskými srdcami nekončí. Po mnohých aférach aj so ženatými mužmi nakoniec prišla pravá láska. A bol to skoro princ, skoro na bielom koni. Svojho vyvoleného našla tam, kde o ňom dodnes chodia snívať mnohé ženy. Na francúzskej Riviére.

Láska miesto kariéry

Majster temných príbehov dopomohol Grace nielen k jej filmovej sláve, ale tak trochu aj k láske. Prišiel rok 1955 a Grace Kellyová získala Oscara. Najvyššie ocenenie za svoje výkony. Znak, že je na vrchole filmového neba, že jej hviezda skutočne žiari. Dosiahla omnoho viac ako mnohí herci, ktorí jej neverili, keď sa objavila pri bráne Hollywoodu. Mala len 26 a večný úspech. V rovnakom roku odišla točiť s Hichcockom nový film na francúzsku Riviéru, kde prvý raz do jej života vstúpilo monacké knieža Rainier III. Hovorí sa, že to bola láska na prvý pohľad. Bola silná, spaľujúca a Grace sa musela rozhodnúť. Stať sa tvárou Monaka, to znamenalo zísť z najvyššieho stupňa hereckej kariéry a zmeniť život o 180 stupňov. A tak sa rozhodla. Stúpať už nemala kam. V roku 1956 uzavrela jednu kapitolu života svojím posledným filmom Vysoká spoločnosť, nasadla na loď a vydala sa v ústrety skutočne vysokej spoločnosti.

Život naplnený až po okraj

Divoké roky nechala v Amerike. Už pár mesiacov po zoznámení bola pod čepcom a Monako ju privítalo so všetkou slávou. Ich panovník si doniesol najkrajšiu ženu Hollywoodu, no malo to aj svoje úskalia. Grace už nikdy nemohla hrať vo filme, dokonca jej filmy boli v krajine zakázané, a tak ľudia Monaka museli Grace obdivovať kvôli iným veciam ako kvôli sláve strieborného plátna. Núdza o ne nebola. Hoci búrlivá mladosť pominula, niektoré pramene tvrdia, že ona podvádzala knieža a on zase ju. Iní zas veria, že to bola láska a vernosť až do smrti. Nech to už bolo s partnerstvom akokoľvek, nedá sa uprieť, že Grace bola vzornou matkou, stala sa obľúbenkyňou celého dvora aj krajiny. V roku 1957 porodila prvú dcéru Caroline, o rok neskôr syna Alberta a v roku 1965 prišla na svet Stephanie. Práve so Stephanie sa stretla tvárou v tvár smrti, keď na ceste po serpentínach do Monaka dostala počas jazdy krvácanie do mozgu. Bolo to 13. septembra 1982, keď sa autom zrútili zo skaly. Jej život sa zachrániť nepodarilo. Na príkaz manžela ju odpojili od prístrojov, keďže už bolo, žiaľ, zrejmé, že mozgovú smrť už má za sebou. Utrpela zlomeninu krčnej chrbtice. Knieža sa už nikdy neoženil a na pamiatku svojej vyvolenej vybudoval záhradu plnú ruží. Osud hviezdy pripomínajúci škandalózny romantický film tak končí ako lacný béčkový film, ktorému nestihli vymyslieť dobrý koniec.

Pravdou však ostáva, že Grace Kellyová, podobne ako anglická princezná Diana, skončili svoju životnú púť mladé a krásne. Grace Kellyová aj dnes patrí k jednej z najväčších ikon a vyhrala aj cenu za najkrajšiu členku kráľovských rodín. Predbehla dokonca aj Kate Middletonovú a Lady Di. Jej oči sa zavreli, keď mala 52 rokov. Málo na to, aby prežila všetko, ale prežila viac ako niekto za dvojnásobok rokov. Na svete bola dosť dlho, aby v pamäti ľudstva ostala krásnou, ambicióznou a inšpiratívnou hrdinkou. Pritom všetkom ostala nesmierne ženskou a nežnou, hoci si splnila sny o sláve, úspechu aj láske.

Foto: Public Domain

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow